1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "İstiklal Yolu"nun belgeseli çekiliyor
"İstiklal Yolu"nun belgeseli çekiliyor

"İstiklal Yolu"nun belgeseli çekiliyor

A+A-

Kurtuluş Savaşı'nda cepheye lojistik malzeme ve cephane taşınan İstiklal Yolu'nun belgeseli çekiliyor.

İstiklal Yolu Eğitim Kültür Turizm ve Gençlik Derneği tarafından hazırlanan "Karınca Ordusu İstiklal Yolunda Projesi" kapsamında İstiklal Yolu'nun Kastamonu, Çankırı ve Ankara güzergahında yaşananlarla ilgili belgesel hazırlanıyor.

Dernek Başkanı İsmail Çam, gazetecilere yaptığı açıklamada, İstiklal Yolu'nu tanıtmak için en güzel materyalin belgesel olduğunu düşünerek yola çıktıklarını söyledi.

Hazırladıkları "Karınca Ordusu İstiklal Yolunda Projesi"ni İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesine sunduklarını bildiren Çam, "Bakanlıkça kabul edilen projemizin önemli ayaklarından biri de belgeseldi. İstiklal Yolu'nda başından sonuna kadar yaşananları bir belgeselle anlatacağız." dedi. 

Çok güçlü bir ekipleri olduğunu söyleyen Çam, "Çankırı Karatekin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyeleri bizimle. Bundan önceki belgesellerde sadece Kastamonu anlatılıyordu ama İstiklal Yolu sadece Kastamonu'dan ibaret değil. İstiklal Yolu, Kastamonu, Çankırı ve Ankara olmak üzere üç ilden oluşuyor. Biz, bu belgeselde ayrım yapmadan Kastamonu'nun katkılarından bahsettiğimiz gibi Çankırı ve diğer illerin katkılarından da bahsediyoruz." ifadelerini kullandı.

- İlk kez canlandırma yapılacak

İstiklal Yolu belgeselinde ilk kez canlandırma yönteminin kullanılacağını anlatan Çam, kış ve yaz çekimlerini yaptıklarını, şimdi Çankırı'ya geçtiklerini kaydetti. Daha önce belgesellerin montaj şeklinde yapıldığını belirten Çam,  bu konuda ilk kez canlandırmalı belgesel hazırladıklarını vurguladı.

Çekimlerin Çankırı bölümü hakkında bilgi veren Çam, "O dönem Çankırı'da bin yataklı bir hastane kurulmuştu. Çankırılı gerektiğinde altındaki yatağı, kıyafetlerini bağışlıyor bu hastaneye. Son gün çekimlerinde bu hastanenin hikayesine yer vereceğiz." diye konuştu.

Proje koordinatörü ve belgeselin yönetmeni Yrd. Doç. Dr. Tunç Boran da belgeselde görev almaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Boran, "Milli mücadelemizin en önemli lojistik yolu olan İnebolu, Kastamonu, Çankırı ve Ankara hattına İstiklal Yolu adını veriyoruz. İnebolu, Küre, Ilgaz ve güzergah boyunca 28 gün süren çekimler yapıldı. Bugün son çekimleri Çankırı'da Çivitçioğlu Medresesi'nde yapıyoruz." diye konuştu.

Belgesel hakkında bilgi veren Boran, "Çankırı Karatekin Üniversitesi tarafından yapılan bir belgesel. Bugüne kadar 70'e yakın figüran görev aldı. Yolu canlandırmayla anlattığımız yaklaşık 35 dakikalık bir belgesel film olacak. Kadınların kağnılarla cephane taşıdığı bu yolu canlandırma yöntemiyle anlatacağız. Bu ilk kez yapılan bir yöntem olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Boran, 30 gün sürecek kurgunun ardından belgesel filmin hazır hale geleceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT