1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İtalya Fransa sınırındaki güvenlik önlemlerini artırdı
İtalya Fransa sınırındaki güvenlik önlemlerini artırdı

İtalya Fransa sınırındaki güvenlik önlemlerini artırdı

Fransa'nın güneyindeki Nice kentinde yaşanan terör saldırısının ardından İtalya, Fransa ile olan üç kara sınırındaki güvenlik tedbirlerini artırdı.

A+A-

Fransa'nın güneyindeki Nice kentinde yaşanan terör saldırısının ardından İtalya, Fransa ile olan üç kara sınırındaki güvenlik tedbirlerini artırdı.

Nice kentinde Fransa'nın milli günü kutlamalarına yapılan ve ilk belirlemelere göre 70'in üzerinde kişinin öldüğü terör saldırısının ardından İtalya, başta batı komşusu Fransa olmak üzere kara sınırlarındaki güvenlik önlemlerini güçlendirdi.

İtalya İçişleri Bakanı Angelino Alfano, yaptığı açıklamada, Fransa ile olan üç karayolu sınır kapısında ve sınır kasabası Ventimiglia'daki demiryolunda güvenlik önlemlerini artırdıklarını bildirdi.

Alfano, terörle mücadele güvenlik komitesini olağanüstü toplantıya çağırdığını açıkladı.

Nice'teki saldırı nedeniyle İtalya Dışişleri Bakanlığı da saldırıda etkilenmiş vatandaşları olabileceği endişesiyle bir kriz masası oluşturdu. Bakanlık, yaptığı duyurularla Nice'teki vatandaşlarından yerel güvenlik makamlarının çağrılarına uyma tavsiyesinde bulundu ve kriz merkezi numaralarını paylaştı.

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni ise sosyal paylaşım sitesi Twitter'daki hesabında, "Nice ve Avrupa (bu saldırıdan) korkunç şekilde etkilendi. Krizi masasıyla birlikte gelişmeleri takip ediyorum." ifadelerini kullandı.

Saldırının İtalyan medyasındaki yansımaları

Fransa'daki saldırı, İtalyan medyasının da bir numaralı gündem maddesi oldu.

İtalyan Rainews24 kanalında gelişmeler aralıksız aktarılıyor. Yorumlarda, Nice'in İtalya sınırına yakınlığına dikkat çekilerek, saldırının şüphelilerinin İtalya'ya kaçma ihtimallerinin olabileceği belirtildi.

ANSA haber ajansı; "Nice'te kalabalığın üstüne kamyon", Repubblica gazetesi; "Nice'te terör kabusu. 14 Temmuz kutlamaları sırasında kalabalığın üstüne kamyon", La Stampa gazetesi; "Terör, yine Fransa'yı vuruyor", Corriere della Sera gazetesi; "Nice'te kalabalığın üstüne ateş ve kamyon" başlıklarıyla saldırıyı okuyucularına duyurdu. 

HABERE YORUM KAT