1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İtalya’daki depremde ölü sayısı 292'ye yükseldi
İtalya’daki depremde ölü sayısı 292'ye yükseldi

İtalya’daki depremde ölü sayısı 292'ye yükseldi

İtalya’daki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 292’ye çıktı.

A+A-

İtalya’daki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 292’ye çıktı.

Sivil savunma kaynakları, başkent Roma’nın 140 kilometre doğusundakiAccumoli’de geçen Çarşamba sabaha karşı meydana gelen 6,0 büyüklüğündeki depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 292’ye yükseldiğini bildirdi.

Tören yeri tartışma konusu

Felakette ölü sayısı artarken, cenazelerin defin işlemleri için çalışmalar da sürdürülüyor. Hafta sonu Rieti’de yapılan devlet töreniyle 35 kişi defnedilirken, depremin en çok yıkıma ve dolayısıyla can kaybına yol açtığı Amatrice’de ölenler için yapılacak törenin yeri tartışma konusu oldu.

Hayatını kaybedenlerin yakınları Rieti’de tören yapılmasına tepki gösterirken, Başbakan Matteo Renzi de bu kişilere hak vererek, Twitter'de, “Olması gerektiği gibi cenaze kendi kasabanızda olmalı” diye yazınca cenaze töreninin yeri Rieti’den Amatrice’ye alındı. Yarınki cenaze törenine Başbakan Renzi de katılacak.

"Az çimento kullanılmış olabilir"

Başbakan Renzi, bölgede yeniden inşa sürecinin şeffaf şekilde yürütüleceğini ve işe okullardan başlayacaklarını da ifade etti.

Bu arada, Rieti Cumhuriyet Savcılığınca başlatılan soruşturmada, binaların ucuza mal edilmek için az çimento kullanılmış olabileceği üzerinde durulduğu belirtildi. Savcılığın aynı zamanda, binaların güvenliği için ayrılan devlet kaynaklarının ne maksatla kullanıldığını da soruşturmak için ek dosya açmayı değerlendirdiği ifade edildi.

HABERE YORUM KAT