1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kadın eğitiminin 'gazi' otobüsü
Kadın eğitiminin 'gazi' otobüsü

Kadın eğitiminin 'gazi' otobüsü

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi sırasında jetlerden atılan bombalar, öğrenim görmeyen kadınlara eğitim vermeyi amaçlayan mobil okul projesinin tek otobüsünde hasara yol açarak, projeyi de sekteye uğrattı.

A+A-

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖdarbe girişimi sırasında jetlerden atılan bombalar, öğrenim görmeyen kadınlara eğitim vermeyi amaçlayan mobil okul projesinin tek otobüsünde hasara yol açarak, projeyi de sekteye uğrattı.

Yenimahalleli Kadınları Eğitim ve Dayanışma Derneği (YEKAD) tarafından 2011 yılında başlatılan ''Kendine ve Kentine Duyarlı Kadın İçin Mobil Okul Projesi", eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu'nun himayesinde, Başbakanlık tanıtma Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla Şubat 2016'da Türkiye genelinde uygulamaya geçmişti.

Pilot il olarak seçilen Elazığ ve Adıyaman'da her ilçede beşer gün konaklayan mobil okul aracında sabah ve öğlen özellikle daha önce eğitim almamış kadınlar arasından belirlenen 70'er kişiye, "Kadın sağlığı ve hijyen", "Aile içi iletişim", "Çocuk yetiştirmek", "Değerlerimizi yaşatmak" ve "Milli bilinç" dersleri veriliyordu.

Eğitimlerin verildiği otobüs, bir aydır bakım için Ankara'da Yenimahalle Hipodrom Caddesi üzerindeki Başkentgaz İstasyonu yanındaki otoparkta bekletiliyordu. Ancak, FETÖ mensubu askerlerin F-16'lardan Başkentgaz İstasyonu'na attığı bomba, istasyon yanında bulunan projenin tek mobil aracını da kullanılamaz hale getirdi.

YEKAD Başkanı Nazan Aytop, aracın bulunduğu otoparkta AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje için kullanılan tek aracın hasar görmesinden duyduğu üzüntüyü anlattı.

Projelerinin amacının "Eğitim alamamış, sosyal hayata karışamamış kadınlara ulaşmak" olduğunu belirten Aytop, "Başbakanlık Tanıtım Fonu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı desteği ile uygulamaya koyduğumuz, binlerce ümit ve hayalle hazırladığımız, annelerimize 'farkındalık' eğitimi vermiş ve verecek olan okulumuz da bu terörist girişimden nasibini almıştır. Tek otobüsümüz vardı o da gazi oldu. Ancak bilinmelidir ki bugün tankın önüne siper olan evlatlara ve annelere ulaşmamıza kimse engel olamayacaktır. Mobil okul projesi yolculuğu Türk'ü, Kürt'ü, Gürcü'sü, Laz'ı, Çerkez'i ile devam edecektir." diye konuştu.

"Bu işe kalkışmayacak evlatlar yetiştirecek annelere ulaşacağız"

Projenin hayata geçebilmesi için 1,5 yıl emek verdiklerini aktaran Aytop, "Bu bir eğitim kurumu. Biz bu aracın önünde eğitimden memnun kalmış, 'Ben artık daha başka birisi olacağım, söz veriyorum başkanım' diyen kadınlarla fotoğraf çektirmek için poz verirken, bugün bu şekilde görmek çok ağır, çok acı bir şey. Ama biz yorulmayız, yılmayız, inşallah bunun da altından kalkacağız. Bu işe kalkışmayacak evlatlar yetiştirecek annelere ulaşacağız. Hem bu olayı hem yapılmak isteneni hem de 'daha iyi nasıl yaşayabilirler'i anlatmaya devam edeceğiz. İnşallah ülkemiz, güzel günlere hem bizlerin emeği hem de büyüklerimizin gayret ve çabalarıyla ulaşacak." ifadelerini kullandı.

Aytop, 15 Temmuz'da Türkiye'nin tüm dünyaya demokrasi dersi verdiğini de ifade ederek, otobüs tamir edildikten sonra üzerine "Gazi" yazarak, yollara devam edeceklerini vurguladı.

Projeyi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan himayesinde devam ettirmek için yazışmaların da sürdüğünü anlatan Aytop, "Pilot bölgemizi bile tamamlayamadık, daha 7 ilçemiz var. O ilçeleri de tamamlayacağız. Ondan sonra Türkiye geneline yayılmasıyla ilgili raporlarımızı Hanımefendiye sunacağız. İnşallah yolumuza devam edeceğiz, yılmak yok. İnşallah otobüsümüz sayımızı artırıp, Türkiye'yi karış karış dolaşacağız." değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT