1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kalın: Türkiye Filistin halkının yanında olmaya devam edecek
Kalın: Türkiye Filistin halkının yanında olmaya devam edecek

Kalın: Türkiye Filistin halkının yanında olmaya devam edecek

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Türkiye her platformda Filistin halkının yanında olmaya devam edecek." dedi.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kocatepe Kitap ve Kültür Fuarı'nda yeni eseri "Ben, Öteki ve Ötesi" imza gününde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. 

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "İsrail ile varılan mutabakat çerçevesinde imzalanan anlaşmada Mavi Marmara saldırısında yaşamını yitirenlerin ailelerinin açtıkları davaya ilişkin nasıl bir süreç izlenecek, Meclis'te bu konuda yeni bir düzenleme, yeni bir anlaşma mı gündeme gelecek? Sayın Başbakan bir iki hafta içerisinde büyükelçi atamasına ilişkin bir karar alınabileceğin belirtti. Telaffuz edilen bazı isimler var kamuoyunda, bir isim üzerinde duruldu mu?" şeklindeki sorulara, "O davalarla ilgili konu bu anlaşma yarın İsrail Kabinesinde onaylandıktan sonra Türkiye'ye gelecek, Parlamentoya gidecek, ondan sonra bir Meclis süreci başlıyor, o neticelendikten sonra davalarla ilgili konu da netlik kazanacak" karşılığını verdi. 

"Türkiye'nin şartları ancak yerine geldikten sonra bu anlaşma sağlandı"

Sürecin bir iki hafta sürebileceğini aktaran Kalın, bunun da Türkiye-İsrail ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlamaya umduğunu söyledi. Bir noktanın altını çizmek istediğini belirten Kalın, "Türkiye'nin İsrail ile normalleşme sürecine girmesi uzun, 6 yıllık süreden sonra oldu. Uzun devam eden bir müzakere sonucu oldu, Türkiye'nin şartları ancak yerine geldikten sonra bu anlaşma sağlandı ve evvelsi gün Roma'da paraflandı, bugün de imzalandı." diye konuştu.

Olayın Türkiye-İsrail boyutunu ilgilendiren bir yönü gibi bir de Gazze ve Filistin meselesini ilgilendiren boyutunun bulunduğuna işaret eden Kalın, "Bu anlaşma Türkiye'nin Filistin konusundaki politikasını değiştirdiği ya da değiştireceği anlamına gelmiyor. Bizim Filistin meselesi, Filistin'in bağımsızlığı, iki devletli çözüm, Gazze halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi işgalin sona erdirilmesi gibi konulardaki pozisyonumuz bellidir, değişmemiştir, bundan sonra da değişmeyecektir. Türkiye her platformda Filistin halkının yanında olmaya devam edecek. Tabi İsrail'le diplomatik ilişkilerin başlaması belkiFilistin meselesinin çözümünde, Gazze halkının günlük ihtiyaçlarının karşılanmasında Türkiye'nin elini daha da güçlendirecek bir etki yapacaktır. Bunu da inşallah fırsata çevirmeyi tabii ki düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

"İki lider de krizin aşılması için çok önemli bir adım attılar"

Bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in yarın saat 12.00'de görüşmesinin planlandığını belirten Kalın, "Türk Rus ilişkilerinin normalleşmesi için çok önemli bir adım atıldı." dedi.

Kalın, şöyle devam etti:

"Şimdi artık bir gelecek perspektifiyle bakıp Türk-Rus ilişkilerini normalleştirerek, ikili ilişkiler olsun, bölgesel konularda olsun neler yapabiliriz bunlara bakmamız gerekiyor. Türkiye de Rusya da bölgenin iki tane güçlü ülkesi, birbirlerine ilgisiz kalmaları, birbirlerini yok saymaları tabi ki düşünülemez. İki lider de burada büyük bir liderlik örneği göstererek bu krizin aşılması için çok önemli bir adım attılar. Bundan sonra da dediğim gibi hem ikili ilişkiler ama aynı zamanda bölgesel konular Suriye, Ukrayna, Kırım vesaire diğer konularda da sorunların diyalog yoluyla, müzakere yoluyla çözümü için yeni bir sayfa açılacak. Bunun da inşallah biz hem ikili ilişkilerimize hem bölgedeki barış ve istikrara katkı sağlayacağını umut ediyoruz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mektubuna ilişkin bir başka soru üzerine ise Kalın, şunları söyledi:

"Üzüntülerini ifade ettiler orada, 'kusura bakmasınlar' dendi ve aileye bir, dün de açıklamamda söylemiştim aslında. Aileye 'kusura bakmasınlar' dedi, bu çok insani bir tavır, yani sebebi ne olursa olsun bir insan öldü orada. Onun ailesine bir taziyelerini iletti. Bunun Rus tarafından kabul edilmesi de tabi memnuniyet verici. Bu temel üzerinde biz şimdi ilişkilerimizi yeniden normalleştirme yolunda nasıl adımlar atabiliriz bunlara bakacağız."

"Umudumuz kısa vadede bir takım somut adımların atılması"

Kalın, "Kısa vadede olumlu yansımalarını bekliyor musunuz?" şeklinde bir başka soru üzerine, "Yarın iki liderin yapacağı görüşmede belki bunların detayları biraz daha netleşecek. Ondan sonra somutlaştıkça bu adımlar sizlerle paylaşacağız ama bizim de umudumuz kısa vadede bir takım somut adımların atılması."

Vefat eden Rus pilotun ailesine tazminat ödenip ödenmemesi konusundaki soruya ise Kalın, "Sayın Cumhurbaşkanımızın mektubunda ifade edilen, 'ailenin acılarının hafifletilmesi için biz gereken adımları atmaya hazırız’ ailenin bu yönde bir talebi olursa, şu anda henüz yok tabi. Bunu dediğim gibi bir insani zeminde mutlaka değerlendireceğiz." cevabını verdi.

HABERE YORUM KAT