1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Kan sürekli bir ihtiyaç”
“Kan sürekli bir ihtiyaç”

“Kan sürekli bir ihtiyaç”

Soğuk hava şartlarından dolayı vatandaşların kan vermeye gitmesini engellediğini ifade eden Türk Kızılayı Konya Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr.Levent kışın kan ihtiyacının daha fazla olduğunu belirterek vatandaşları kan bağışı yapmaları için çağrıda bulundu

A+A-

Türkiye genelinde yaşanan soğuk ve yağışlı havalar Kızılay’ın kan stoklarını da etkiledi. Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık’ın da belirttiği üzere soğuk hava şartlarının, fırtına ve kar yağışının insanların evlerinden çıkarak kan vermeye gitmesini engellediğini belirten Türk Kızılayı Konya Kan Bağışı Merkezi Müdürü Dr. Kaya Levent, kış aylarında kan ihtiyacının daha fazla olduğunu söyledi.  Türkiye geneliyle birlikte Konya’da da kan bağışçılarının sayısında belli oranda azalma olduğunun altını çizen Levent, “Bu azalmayla birlikte ülkenin genel kan stok seviyesini etkiledi. Mevsim şartları ne kadar kötü olursa olsun Kızılay Konya Kan Bağış Merkezi olarak mobil ekiplerimizle ulaşabildiğimiz her yere gidiyoruz. Bu hafta Akşehir’de mobil ekibimiz görev yapmaktadır. Yine çeşitli ilçelerde, kamu kurum ve kuruluşlarda, üniversitelerde faaliyetlerimiz devam ediyor. Tek problem vatandaşlarımızın bu soğuk havalarda kan bağışından uzak durması” dedi.

kan-(3).jpg

KAN İHTİYACI AZALMIYOR

“Kan bağışının azalıyor ama kan ihtiyacı hiçbir zaman azalmıyor” diyen Kaya Levent, “O yüzden vatandaşlarımızdan bu konuda biraz daha hassasiyet göstererek artan ihtiyaçlarda kan bağışına önem vermelerini istiyoruz. Kan ihtiyacı olan hastaların derdine çare olalım. Her zaman söylediğimiz gibi kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Tek kaynağı insandır. O yüzden vatandaşlarımızın bu bilinçle davranmalarını istiyoruz. İhtiyaç durumunda yetersiz kalmamak için başta halkımız olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımıza kan bağışı yapmaları konusunda çağrıda bulunuyoruz. Bugün başkasına ihtiyaç olan kan, yarın kendimize ya da en yakınımıza ihtiyaç olabilir” ifadelerini kullandı. 

kan-(1).jpg

KANIN TEK KAYNAĞI İNSAN

Kan hiçbir laboratuvar ortamında üretilemeyen bir nevi ilaç olduğunun altını çizen Levent, “Ameliyathanelerde, kan kanseri, kronik böbrek yetmezliği dediğimiz diyalize giren hastalarda kullanılıyor. Kan seviyesi aşırı düşmüş insanlarda kullanılıyor. Çok çeşitli kullanım alanı var. Bağış yapılmadığı sürece hiçbir şekilde bu kanı üretemeyiz. Verilmediği takdirde de saydığımız hastalıklar ölümle sonuçlanır. Bu bağlamda kan bağışının önemi hayat kurtarır. Bizim için en önemli bir katkı sağlıyor. Kan bağışının bağışçılara da sağlık açısından getirileri oluyor. Bilimsel veri olmasa da geri dönüşümlere bakarak bunu anlayabiliyoruz. Kan verenler gribal enfeksiyonlara daha az yakalanıyor. Kan bağışıyla birlikte bağışıklık sistemimiz gelişiyor. Bu da hastalıklara daha az yakalanma şansını artırıyor. Kan verilmediği zaman kan oranlarımız aşırı yükseliyor. Aşırı birikmiş kan oranı da kalp damar sağlığı açısında çok iyi değil” diye konuştu.

kan-(4).jpg

TÜM EKİPLERİMİZLE HİZMETTEYİZ

Türk Kızılayı Konya Kan Bağışı Merkezi olarak Konya ve ilçeleri dahil olmak üzere hatta Karaman ve ilçelerinde de kan bağışı ekip organizasyonlarını yürüttüklerini vurgulayan Levent, “Tüm bu alanlara gezici mobil ekipler ve sabit ekipler ile vatandaşlara kan bağışı hususunda hizmet veriyoruz. Topladığımız kan bağışları Orta Anadolu Kan Bağış Merkezi’ne bağlı olmamız sebebiyle Ankara’ya intikali sağlanmaktadır. Orada işlenen kanlar Konya ve Karaman’daki hastanelerin ihtiyaçlarına göre kan dağıtımını sağlamaktayız. Konya Kan Bağışı Merkezi olarak hem kan toplama hem de kan dağıtım işini yapıyoruz” şeklinde konuştu.

İSMAİL POÇAN / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT