1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kanada yangınların ardından selle mücadele ediyor
Kanada yangınların ardından selle mücadele ediyor

Kanada yangınların ardından selle mücadele ediyor

Kanada’da orman yangını nedeniyle boşaltılan Fort McMurray kenti, şimdi de sel ile baş etmeye çalışıyor.

A+A-

Kanada’da orman yangını nedeniyle boşaltılan Fort McMurray kenti, şimdi desel ile baş etmeye çalışıyor.

Alberta eyaletine bağlı Fort McMurray kentinde, binlerce ev ve iş yerinin kül eden ve halen devam eden yangının ardından gelen yağışlar, şehirde sele neden oluyor.

Alberta Hükümeti tarafından 1 Haziran'dan itibaren peyderpey evlerine dönmelerine izin verilen Fort McMurray sakinleri, son 24 saatte metrekareye düşen 50 milimetre yağmurun neden olduğu su baskınlarıyla mücadele ediyor.

Alberta Tarım Ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada, yağmurun yangının etkilediği bölgeleri daha da tehlikeli hale getirdiği belirtildi, halktan yanmış alanlardan uzak durması istendi. Bölgede devam eden orman yangınına müdahale eden itfaiye ekiplerinin bir kısmı, selden etkilenen evlere müdahale için kente çekildi.

Öte yandan Yangın Bilgilendirme Merkezi’nden yapılan açıklamada, bölgede devam eden yangının yüzde 73 kontrol altına alındığı bildirildi. Yangının 590 bin hektar alada etkili olduğu kaydedildi.

İşi bırakan Afrikalı itfaiyeciler ülkelerine dönmeye başladı

Bu arada, Fort McMurray yangınını söndürmek için Güney Afrika’dan getirilen 300 itfaiyeci de ücret konusundaki anlaşmazlık çözüme kavuşturulamadığı için ülkelerine dönmeye başladı. 300 itfaiye erinin 14 gün içinde ülkelerine dönecekleri bildirildi.

HABERE YORUM KAT