1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kanal İstanbul'a 'Panama' modeli
Kanal İstanbul'a 'Panama' modeli

Kanal İstanbul'a 'Panama' modeli

Ulaştırma Bakanı Arslan, Panama Kanalı'nın Genişletilmesi Projesi için Panama’ya gitti. İmzalanacak 'Denizcilik Anlaşması'yla Kanal İstanbul projesi için Panama'dan destek alınabilecek.

A+A-

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Panama’ya gitti. Edinilen bilgiye göre, Bakan Arslan, Panama Kanalı'nın Genişletilmesi Projesi’nin açılışı dolayısıyla bugün yapılacak törene katılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen katılacağı törende Arslan'a, Kanal İstanbul projesini hazırlayan ilgili kurum yetkilileri de eşlik ediyor. 

DENİZCİLİK ANLAŞMASI

Arslan, tören sonrasında, projeyi hayata geçiren Panama Kanal Otoritesi'nin koordinasyonunda bu ülkenin ilgili kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan çalışma grubuyla görüşecek. Söz konusu ziyaret kapsamında, Türkiye ile Panama arasında ilişkilerin geliştirilmesi ve denizcilik alanında bürokrasinin azaltılmasına dönük 'Denizcilik Anlaşması' imzalanacak. 

Bürokrasi azalacak

Alınan bilgiye göre imzalanması beklenen anlaşmayla, iki ülke limanlarında bürokrasinin azaltılması, tarafların deniz kazalarında kendi gemilerine uyguladıkları muamelenin aynısını diğer ülke gemilerine de uygulaması mutabakat altına alınacak.  

Teknik destek alınacak

Anlaşmada yer alacak, 'seyir kanallarının inşası ve yönetimi konularında idari ve teknik uzmanlığın paylaşımı için iş birliği platformu kurulması'na ilişkin madde kapsamında, Türkiye’de inşasına başlanacak, 'Kanal İstanbul' projesi için Panama Hükümeti'nden teknik ve idari destek alınabilecek. Dünya ticareti için çok büyük önem taşıyan Panama Kanalı'nın inşaatı ABD tarafından tamamlandı. Panama Kanalı 1914 yılında hizmete açıldı. Bu kanal Güney Amerika ve Kuzey Amerika'yı birbirinden ayırıyor.

 Akşam

HABERE YORUM KAT