1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kar o kadar da masum değil!
Kar o kadar da masum değil!

Kar o kadar da masum değil!

Yoğun kar yağışının yaşandığı bu günlerde karı kimisi pekmezle karıştırarak kimisi sade olarak şifa olduğu gerekçesiyle tüketiyor. Renginden dolayı temiz olduğu düşünülen kar ise içinde pek çok kimyasalı ve mikrobu barındırıyor.

A+A-

Sakın Kar Yemeyin! Çok Zararlı!

Yoğun kar yağışının yaşandığı bu günlerde karı kimisi pekmezle karıştırarak kimisi sade olarak şifa olduğu gerekçesiyle tüketiyor. Çocukluğumuzun en büyük kış eğlencelerinden olan kar yemek ne kadar faydalı?

Renginden dolayı temiz olduğu düşünülen kar, içinde pek çok kimyasalı ve mikrobu barındırıyor. Ancak özellikle Anadolu’da yaşayan vatandaşlar karı pekmez veya balla karıştırıp yemek için kış mevsimini iple çekiyor.

10-4-6.png

KAR İLE İLGİLİ BİLİNEN YANLIŞLAR

İnsanlar, romantik duygular çağrıştırmasına rağmen kar hakkında çok az ve genellikle yanlış bilgi sahibi. Havada bulunan, sanayiden kaynaklı kirletici partiküller tüm dünyayı dolaşıyor. Uzmanlar; yoğun kar yağışının yaşandığı kış günlerinde vatandaşların karı beyaz rengine kanarak yemelerinin oldukça önemli bir hata olduğu belirtti. Kar yemek üst solunum yolu rahatsızlıklarına neden olduğu, kar yemenin oldukça önemli bir hata olduğu ve kar yiyenlerin üst solunum yolu yanı sıra rahatsızlıkların enfeksiyon kökenli hastalıklara yakalandığı belirtildi. Uzmanlar, kar yemenin vücut direncini artırdığı yönündeki bilgilerin yanlış olduğunu söyledi.

10-4-2.jpg

ÖZELLİKLE ŞEHİRLERDE YAŞAYANLAR KAR YEMEMELİ

Uzmanlar özellikle yerleşim birimleri içerisine düşen karın çok tehlikeli olduğunu belirtiyor. Kar yağarken havadaki tüm duman ve kirlilik unsuru ne varsa onlara yapışarak yere iniyor. Ayrıca şehirdeki araçların egzoz gazları da kara bulaşıyor. Bu gazlarda ağır metal içeriyor. Tüm bunlar zehirlenmelere, mide bağırsak enfeksiyonlarına neden oluyor. Şehirlerde diğer bir tehdit ise kedi, köpek gibi hayvanların dışkılarının kara bulaşması ve bunun sonucunda iç organları tahrip eden kist hastalığına yakalanmak.

SOĞUK MİKROPLARI ÖLDÜRMÜYOR

Toplumumuzda kar yağışının mikropları öldüreceği ve kar yemenin bağışıklık sisteminin direncini arttıracağı yönünde bir inanç söz konusu. Bunun tam aksine uzmanlar, kar yağışı ile birlikte hava sıcaklığındaki düşüşün, bazı mikropların yaşam alanlarını kısıtladığını, ancak bunun tüm mikropların yok olduğu anlamına gelmediğini belirtiyor. 

BÜŞRA AKSAKBAĞI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT