1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kar sadece bu seneyi kurtarır
Kar sadece bu seneyi kurtarır

Kar sadece bu seneyi kurtarır

Çiftçinin son yağışlarla birlikte rahat bir nefes aldığını ifade eden KONPADER Başkanı Ahmet Bestil, Konya’nın su ihtiyacının giderilmesi için kalıcı çözümlerin olması gerektiğini söyledi.

A+A-

Son günlerdeki kar yağışı vatandaşın yüzünü güldürüyor. Yağışların azlığından dolayı kuraklık tehdidiyle karşı karşıya kalan Konya, son yağışlarla birlikte rahat bir nefes aldı. Konya Pancar ve Tarım Ürünleri ve Üreticileri Derneği (KONPADER) Başkanı Ahmet Bestil, kar yağışının çiftçilerle birlikte tüm vatandaşları sevindirdiğini söyledi.  Konya’nın özlemle beklediği kar yağışının geldiğinin altını çizen Bestil, “Gökyüzü bereketiyle yeryüzü bereketi kavuştu. Tarlalar, ovalar, dağlar karla kaplandı. Kar bitkileri üşütmeyecek bir yorgan vazifesi görüyor. Kar suları eridiği zaman yer altı sularına katkısı da olacak. Barajlar, göletler dolacak. Bahar aylarında ekinler yeşerecek verim artacak. Meralar yeşerecek koyun, kuzu doyacak” diye konuştu.

10-1-2-007.jpg

2017 BEREKETLİ BİR YIL OLACAK

Yağışlarla birlikte kuraklık korkusunu üzerinden arttığının altını çizen Başkan Bestil,  “Kar bereketi bahar aylarında ekimini yapacağımız şeker pancarı, tanelik mısır, ayçiçeği rahatlık içerisinde çıkacak. İnşallah 2017 yılı verimli bolluk içesinde bir yıl olacak. Kar ve yağmur yağıyor diye çalışmalar bitirilmemeli. Kuraklık nedeniyle çekilen yer altı sularını artırmak için dış havzalardan su getirilmelidir. En uygun Konya’nın kuzeyine su gelmesi gerekiyor. En uygun Kızılırmak’tan Obruk gölüne su gelmesi gerekiyor. Oradan 9 tane il su kullanıyor. O illerin kullanmadığı zaman sular boşa gidiyor. 6 milyar metreküp su denizlere akıyor. Bu suları Obruk gölünde depolama yaparsak Konya’nın büyük bir bölümünün yer altı suları çoğalacak.  Masrafı yok denecek kadar az. 120 kilometre. Düşük maliyetli bir iş değil” şeklinde konuştu.

SULAMA EN BÜYÜK PROBLEMİMİZ

Ülkemiz için tarım olmazsa olmaz bir konu olduğunu ve sulama sorununun da çözülmesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Bestil,  ‘’Sulama en büyük problemimiz. Bu projenin üstünde durulması için Konya Milletvekillerine büyük iş düşüyor. Eğer Kızılırmak Obruk gölüne akıtılırsa Cihanbeyli, Altınekin, yer altı suları yükselecek. Eğer su alınırsa Konya ovası daha bereketli hale gelir” dedi.

İSMAİL POÇAN  / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT