1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Karadenizli esnaf Türk lirasına sahip çıkıyor
Karadenizli esnaf Türk lirasına sahip çıkıyor

Karadenizli esnaf Türk lirasına sahip çıkıyor

Trabzon, Ordu ve Giresun'da bazı esnaf, döviz karşısında değer kaybeden Türk lirasına sahip çıkmak adına çeşitli uygulamalar hayata geçirdi.

A+A-

Trabzon'daki dükkanında, yüzlerce çeşit Sürmene bıçağı satan Atakan Berk, AA muhabirine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dövizi olanların parasını altına ve TL'ye dönüştürmeleri yönündeki çağrısından etkilendiğini söyledi.

Berk, 15 Temmuz darbe girişiminde de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına uyduğunu belirterek, "Vatandaşı sokağa çağırdığında biz de çıktık. Burada tank yoktu belki ama biz de elimizden geleni yapmaya çalıştık. Şimdi de Cumhurbaşkanımız, 'dolar bozdurun, altına yatırım yapın.' deyince, ben de ne yapabilirim diye düşündüm." dedi.

Bunun üzerine, "500 dolar bozdur, bıçağın bizden hediye olsun" kampanyası başlattığını anlatan Berk, "Vatandaşlarımız iki gün içinde yaklaşık 5 bin dolara yakın dövizi Türk lirasına çevirdiklerini gösteren makbuzla geldiler. Bu vatandaşlarımıza piyasa değeri yaklaşık 60 lira olan el yapımı Sürmene bıçağı hediye ettim. Bu sayede küçük esnaf olarak biz de elimizi taşın altına koymuş olduk." diye konuştu.

Atakan Berk, doların yanı sıra avro bozduran vatandaşlara da bıçak hediye ettiğini söyledi.

'(Türk lirası işe yaramaz) algısını farkında olmadan biz yaratıyoruz'

Ordu'da yaşayan tekvando antrenörü Halil Öziş de bin doları Türk lirasına çevirdiğini gösteren makbuzla kendisine gelenlerin, fitness salonundan bir ay ücretsiz yararlanabileceği bir kampanya başlattı.

Dövizi bulunmadığını, bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çağrısına nasıl destek verebileceğini düşündüğünü ifade eden Öziş, "Sosyal medyada, konuya ilişkin bazı sloganlara rastladım. Bunlardan etkilendim ve ben de katkı sağlamaya karar verdim." dedi.

'Hükümete tam destek veriyoruz'

Giresun Kahveciler ve Otelciler Odası Başkanı Ercan Ayhan da 250 dolar ya da avro bozdurarak makbuzunu getirene restoranında ücretsiz yemek sunuyor.

Ayhan,  Türk halkına, birikimlerindeki dövizi bozdurmaları yönünde çağrıda bulunarak, "Halkımızı ülke ekonomisi için mücadele etmeye davet ediyoruz. Bu ülke bizim. Ülkemiz üzerinde oyun oynamak isteyenlere karşı omuz omuza mücadele verme zamanı. İçeriden ve dışarıdan gelen bu olumsuzluklar karşısında bir ve beraber olma zamanıdır." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT