1. HABERLER

  2. KONYA

  3. ‘Kardeşim olur musun?’ projesi çocukları kucaklıyor
‘Kardeşim olur musun?’ projesi çocukları kucaklıyor

‘Kardeşim olur musun?’ projesi çocukları kucaklıyor

Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisinin gerçekleştireceği “Kardeşim olur musun?” projesi, mülteci çocuklar ile üniversite öğrencilerini bir araya getirmeye devam ediyor.

A+A-

Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisinin gerçekleştireceği “Kardeşim olur musun?” projesi, mülteci çocuklar ile üniversite öğrencilerini bir araya getirmeye devam ediyor. Proje koordinatörü İbrahim Halil Şahin iki yıldır mülteci çocukları ve üniversite öğrencilerini bir araya getiren “Kardeşim olur musun?” projesinin bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceklerini kaydetti.

kardesim-olur-musun-1.jpg

Çocuklara manevi destek sağladıklarını, maddi anlamda bir destek sağlamadıklarını söyleyen Halil Şahin: “Çocuklar bir savaştan dolayı ne kadar mağdur olup da başka bir ülkeyi tercih etmiş olabilirler. Yani hiçbir suçu olmayan çocukların farklı bir toplum, farklı bir dil, farklı bir çevre gibi yaşadığı temel sorunlar var ve bizde elimizden geldiğince bu çocukların topluma adaptasyonunu sağlamaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

resim-5-007.jpg

‘’KALPTEN VE GÖNÜLDEN YAPILMALI’’

Koordinatör Şahin “Öncelikle bu projede seçtiğimiz her bir gönüllü arkadaşımızı birer mülteci çocukla eşleştirerek gönül bağıyla kardeş yapıyoruz ve her bir ablanın, abinin kardeşleri ile birebir ilgilenmelerini sağlıyoruz” diye konuştu. Çocuklar ile faaliyetlerini dış alanda geziler ve Kılıçarslan Gençlik Merkezinde gerçekleştirdiklerini belirten Halil Şahin, bu işin tamamen kalpten ve gönülden yapılması gerektiğini, gönülden yapılan her işin güzel olacağını kaydetti.

resim-4-015.jpg

“EN ÖNEMLİSİ ONLARIN YÜZÜNDE OLUŞAN TEBESSÜMDÜR”

Konya’da çok sayıda mülteci aile olduğuna değinen Halil Şahin: “Biz bu ailelerle direk iletişime geçip onların da rızalarını aldıktan sonra çocukları projeye dâhil ediyoruz. Çocuklardan geri aldığımız dönüşler, her yıl farklı çocuklarla çalışmayı denesek de iki yıldan beri devam eden çocukların her program bittiğinde tekrar ne zaman başlayacak diye sormalarıdır. Bizim için bundan daha önemli ve özel olan geri dönüş ise onların yüzlerinde oluşan tebessümdür. Gönüllülerden aldığımız en güzel dönüş ise her yıl final programında kardeşleriyle el ele tutuşup sahneye çıkarken ve program biterken gözlerinden düşen o en samimi ve içten olan yaştır.” diye konuştu.

resim-3-034.jpg

“NASIL TEPKİ ALACAĞIMIZI BİLMİYORDUK”

Avrupa Birliği Projeleri de yazdıklarını ifade eden Halil Şahin, proje yazacakları zamanda mültecilerle ilgili bir proje yapmaya karar verdiklerini ve bu karar sonucunda çocukların devreye girmesiyle böyle bir projenin ortaya çıktığının bilgisini verdi. Şahin: “Projeyi yaparken nasıl tepki alacağımızı bilmiyorduk. Sonuçta mülteciler ile çalışıyoruz ve Türk öğrencilerden hiç katılım olmayabilirdi. Böyle bir riskle başladık” dedi. Şahin, kendilerine beklenmedik derecede öğrencilerden dönüşler olduğunu, 150‘den fazla başvuru aldıklarını ve bu kişilerden sadece 20 ya da 25 kişi seçeceklerini açıkladı.

resim-2-037.jpg

“FARKINDALIK YARATMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Şahin; “Mülteci çocuklara özgüven aşılamaya ve farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Bizim gönüllülerimizden bir kişi o çocuklarla dışarı çıkıp tramvaya binmeleri bile o çocuğa özgüven getiriyor.” diye vurguladı. Şahin, genel anlamda buradaki amaçlarının çocukların ben güvendeyim mesajını vermelerini sağlamak olduğunu dile getirdi.

resim-1-028.jpg

SÜMEYRA KENESARI/YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT