1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kardeşlik sofrası
Kardeşlik sofrası

Kardeşlik sofrası

Renk, dil, din, ırk, mezhep, bölge ayrımı olmaksızın dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye eğitim için gelen misafir öğrenciler, İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen iftar programıyla bir araya geldi

A+A-

Renk, dil, din, ırk, mezhep, bölge ayrımı olmaksızın dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye eğitim için gelen misafir öğrenciler, İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen iftar programıyla bir araya geldi

İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği, yaklaşık bin 100 öğrenciye iftar yemeği verdi. Renk,  dil, din, ırk, mezhep, bölge ayrımı olmaksızın dünyanın dört bir yanından Türkiye’ye eğitim için gelen misafir öğrencilere eğitim hayatları boyunca en iyi şekilde hizmet verebilmek için çalışan ve uluslararası bir sivil toplum kuruluşu olarak çalışmalarını sürdüren İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği, düzenlediği iftar programında öğrenciler ile bir araya geldi. Dernek çalışmaları hakkında bilgi veren İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Murat Arslan, “Konya’ya yabancı ülkelerden gelip eğitim gören öğrencilerimiz var. Bu öğrencilerimize yönelik bir iftardı. Konya’da toplamda 106 ülkeden dört bin 500 öğrenci var. Bugün düzenlediğimiz iftarımızda yaklaşık bin 100 öğrencimiz vardı. Hayırseverlerimizin desteği ile iftar programımızı gerçekleştirdik.” dedi.  

dogu-bati-1.jpg

“ÜLKESİNE GİDEMEYEN ÖĞRENCİLER VAR”

Zaman zaman öğrencilerle iftar programını gerçekleştirdiklerini kaydeden Başkan Murat Arslan, “Bu toplu bir iftardı. Onun dışında biz öğrencilerimizle her gün davete icabet ediyoruz. Evlerden davet olursa on, yirmi, otuz kişi Konyalıların evine misafir oluyoruz. Çünkü bu kardeşlerimiz dünyanın farklı ülkelerinden binlerce kilometre ötelerden gelip burada eğitim alıyorlar. Birçoğu da yazın dahi okuluna gidemiyor üç bey yıl ülkesine gidemeyen öğrenciler var. Aile özlemi var aile hasreti var.” şeklinde konuştu.

“ÜMMET ŞUURUNU BİRLİKTE YAŞIYORUZ”

Yabancı öğrencilerin birçok konuda zorluk yaşadığını dile getiren Başkan Arslan, “Biz onları aile ortamına kattığımızda ramazanın bereketini ve ümmet şuurunda birlikte yaşamış oluyoruz. Onlarla hep beraber Ramazan sevincini paylaşmış oluyoruz. Öğrencilerimiz, farklı ülkelerden kardeşleriyle aynı sofraya oturdular. Birbirleriyle tanıştılar. Bizim amacımız zaten dünyanın her tarafından öğrencileri birbirleriyle kardeş yapmak onları tanıştırmak ve kaynaştırmak. Bu da onlara bir vesile oldu.” ifadelerini kullandı.

“BİR NEBZE OLSUN AİLE ÖZLEMİNİ AZALTIRLAR”

Yabancı öğrencilerin Konya kültürünü tanımada yapılan iftar programlarının önemine dikkat çeken Arslan şöyle devam etti: “Burada da özellikle Konya’nın kültürünü tanımış oluyorlar çünkü verdiğimiz Konya’nın düğün yemeğiydi. Onlar da Konya’nın ve Türkiye’nin kültürünü tanımış oluyorlar. Evlerimize davet ettiğimizde de evlerdeki Ramazan kültürünü ve Türkiye’deki yemek çeşitlerini öğrenmiş oluyorlar. Konyalılar, öğrencilerimizi evlerine davet etmek isterlerse biz onları yönlendirebiliriz. Dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerle iftar yapabilirler. Ramazanın sevincini ve bereketini onlarla birlikte yaşarlar ve yaşatırlar inşallah. Onların aile özlemini bir nebze olsun azaltmış olabilirler.” Yabancı uyruklu öğrencilerin yaşadıkları zorlukları anlatan Arslan: “Bizim öğrencilerimizin birçoğu gelir durumu düşük olan ülkelerden geliyor. Buradaki öğrencilerin yüzde 90’ı da ülkesine gidemiyor. Hatta pasaportunun süresi bittiği için gitmek zorunda ama gidemiyor. Uçak biletlerinin fiyatları 8 bin liraya kadar çıkıyor. Başka türlü kara yoluyla gitme şanları yok. Biz bu öğrencilere bir şekilde burs zekâtımızdan verip bunu çözmemiz gerekiyor.” şeklinde aktardı.

dogu-bati-3.jpg

BURSLAR İÇİN ZEKÂT ÖNEMLİ BİR KAYNAK”

Öğrencilerin sene içerisinde normal eğitim giderlerini veya barınma giderlerini karşılayamadıklarını dile getiren Arslan Konyalı vatandaşlara şöyle seslendi: “Bizim de bütün öğrencileri ücretsiz barındıracak imkanımız yok. Dolayısıyla öğrencilerin burslara ihtiyacı oluyor. Zekat da bu burslar için en önemli kaynak aslında. Biz vatandaşların verdikleri zekatları bir havuzda topluyoruz. İhtiyacı olan öğrencilerimizi tespit edip onlara yıl içerisinde burs verebiliyoruz ama bu kaynaklarımız yeterli değil biz Konyalılardan bu noktada daha fazla destek bekliyoruz.”

dogu-bati-4.jpg

SÜMEYRA KENESARI/ YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT