1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Karekodlu çek ile güvenli ticaret
Karekodlu çek ile güvenli ticaret

Karekodlu çek ile güvenli ticaret

Karekodlu çek uygulaması ve Çek Kanununda yapılan son değişiklikler Konya Ticaret Odası’nda Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz’in de konuşmacı olarak katıldığı seminerle anlatıldı.

A+A-

Piyasadaki çek sahtekârlığının önlenmesi ve karşılıksız çek sayısının azaltılmasının gündeme getirildiği seminerde yeni yıldan itibaren zorunlu hale gelen Karekodlu çek uygulaması detaylarıyla KTO’nun ev sahipliğinde anlatıldı.  Karekodlu çek uygulamasının iş dünyasına çok büyük faydalarının olacağını ifade eden KTO Yönetim Kurulu Üyesi Ali Deresoy ,“ Karekodlu çek uygulaması Çek Kanunundaki değişiklikleri de içeren 6728 sayılı yatırım ortamının iyileştirilmesi için bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun kapsamında 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiştir.  Bu tarihlerden itibaren bankalar tarafından çek hesabı sahiplerine karekodsuz çek yaprağı verilmemektedir. Çek piyasada en çok kullanılan ödeme araçlarından bir tanesi ve bu aracın etkin ve güvenilir olması gerekmektedir. Karekod sisteminde çeki keşide eden kişinin tüm ödeme geçmişinin ortaya çıkması sağlanmaktadır. Yani karekodlu çek uygulaması ile aldığınız çekin sahte olup olmadığını ve çeki verenin çek ödeme performansını öğrenebileceğiniz bir yapı oluştu. Bu yolla piyasada çeke duyulan güvenin arttırılması ve karşılıksız çekin engellenmesi amaçlanmakta olup dolayısıyla karekodlu çek uygulaması ile piyasaya bir şeffaflık getirilmeye çalışılmış, karşılıksız çek sayısının azaltılması ve çek sahtekârlıklarının önüne geçilmesi hedeflenmiştir. Ancak yapılan bu değişikliklerden kamuoyunun, mükelleflerin ve üyelerimizin yeterince haberdar olmadığını görmekteyiz. Bu çerçevede hem çek kanunundaki değişiklikleri hem de karekodlu çek uygulamasını irdelemek amacıyla seminerimizi düzenledik. Konya’da 2017 yılında karşılıksız çek oranı yüzde 2,7 iken Türkiye’de karşılıksız çek oranı yüzde 3’tür. Bu rakamlarla Konya diğer alanlarda olduğu gibi ekonomide de kendine güveni göstermiştir.” dedi.

KAREKODLU ÇEK İLE DOLANDIRICILIK BİTİYOR

Krekodlu Çek uygulamasının getirileri konusunda konuşan Kredi Kayıt Bürosu Genel Müdürü Kasım Akdeniz, “Kredi Kayıt Bürosunun temel fonksiyonu bankaların kendi aralarında bir bilgi paylaşım platformu şeklinde çalışmaktadır. Hasta olmamak için elleri yıkamak ne kadar önemliyse finansal anlamda da bu tür sistemleri kullanmak o kadar önemlidir.  Çek tüm dünyada bir ödeme aracı olarak kullanılırken Türkiye’de bir kredi aracı olarak vadeli bir şekilde de kullanılmaktadır. Kare Kodlu Çek Sistemi, çeki elinde bulunduran kişinin çek yaprağı üzerinde yer alan kare kodu,  Karekod barkod okuyucu ya da akıllı cihazlar ile okutarak keşidecinin özet çek raporunu alabildiği Findeks platformundan sunulacak bir Kredi Kayıt Bürosu hizmetidir. Kare kod okuyucu kullanarak keşidecinin TCKN / VKN bilgisi, MICR kodu (çekin banka kodu, şube kodu, çek sıra numarası ve hesap numarası) opsiyonel olarak çekin seri numarası gibi bilgilere ulaşılabilmektedir. Ancak Çek Endeksi almak için Findeks platformuna giriş yapılması ve rapor alımı için sadece bu uygulama içine eklenen kare kod okuyucunun kullanılması gerekmektedir. Bankaların, Findeks platformu üzerinden kare kodlu çeklerinin sorgulanabilmesi için müşterilerinden alacakları muvafakat sayesinde ikinci bir onay adımı olmaksızın keşidecinin özet çek raporu alınabilmektedir. Çeki son alan kullanıcı, almış olduğu çekin keşidecisinin çek kullanımı ile ilgili bilgilere çok zaman harcamadan, tek bir sorgulamayla ulaşabilmektedir. Karekodlu çek uygulaması 3 temel yenilik getirdi. Birincisi Ocak 2017’den itibaren bankaların verdiği tüm çekler karekodlu olma zorunluluğu getirildi. İkincisi karekod okutulduğunda gelen bilgiler için keşidecinin bir iznine gerek kalmadı. Üçüncüsü ise 2012’de kaldırılan hapis cezası tekrar geri getirildi.” diye konuştu.

İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT