1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Katar basınından Türkiye’ye tam destek
Katar basınından Türkiye’ye tam destek

Katar basınından Türkiye’ye tam destek

Akyazı Spor Kompleksi'nin açılışı için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetiyle Türkiye'ye gelen Katar Emiri El-Sani'nin ziyareti, Katar basınında geniş yer buldu.

A+A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetiyle Akyazı Spor Kompleksi'nin açılışına katılmak üzere Türkiye'ye gelen Katar Emiri Temim bin Hamed El-Sani ve Katarlı yetkililerin ziyareti Katar basınında da geniş yankı uyandırdı.

Katar'da yayın yapan gazeteler, iki ülkenin kardeş ve dost olduğuna vurgu yaparak imzalanan anlaşmalara ilişkin detaylara da yer verdi. Gazetelerde en çok dikkati çeken başlık ise, "Türkiye'ye zarar veren, bize zarar verir" ifadeleri oldu.

destek_.jpg

EL-SANİ KARDEŞİ ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜ

Katar gazetesi El-Arab, "Katar Emiri ve Erdoğan, uluslararası topluma Halep'teki katliamın durması için baskı yapma çağrısında bulundu" başlığıyla servis ettiği haberinde şu ifadelere yer verdi: "Katar Emiri Temim bin Hamed El-Sani, kardeşi ve dostu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Trabzon'a gitti".

İki liderin görüşmede Türkiye ve Katar ilişkilerinin yanı sıra, bölgesel konuları ele aldığı belirtildi. Erdoğan ve El-Sani'nin Suriye ve özellikle Halep'teki son durumu konuştuğu ifade edilirken, Esed rejimi ve yandaşlarının Halep'te yaptığı soykırıma artık son vermesi gerektiği vurgulandı. Erdoğan ve El-Sani'nin, Suriye'nin yanı sıra Filistin, Irak, Libya ve Yemen'i de konuştuğu kaydedildi.

TÜRKİYE’Yİ ETKİLEYEN BİZİ ETKİLER

Katar merkezli yayın yapan El-Raya gazetesi, Katar Emiri'nin "Türkiye'yi etkileyen bizi etkiler" sözleri üzerinden verdiği haberinde, iki ülke arasında yakın işbirliği olduğuna ve kardeşliğe vurgu yapıldı.

Katar Emiri'nin Türkiye ziyaretinin Katar'ın ulusal gününe denk gelmesinin güzel bir tesadüf olduğu belirtilirken, El-Sani'nin Halep'te katliamların devam ettiği bir günde kutlamaların tamamını iptal ettirdiği hatırlatıldı.

Haberde, Kayseri'deki terör saldırısından dolayı üzüntülerini belirten El-Sani'nin şu ifadelerine yer verildi: "Katar, Türkiye'deki her türlü terör girişimi ve saldırısına karşı kardeş Türkiye'nin yanındadır. Türkiye'ye zarar veren, Katar'a zarar verir, Türkiye'yi etkileyen Katar'ı etkiler."

KAYNAKYENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT