1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Katillik babasından miras kaldı! Babasını da iyi bilmezdik
Katillik babasından miras kaldı! Babasını da iyi bilmezdik

Katillik babasından miras kaldı! Babasını da iyi bilmezdik

Suriye’de 7 yıldır devam eden iç savaşın en büyük müsebbibi, çoluk çocuk demeden kendi halkının katili Beşar Esed’in zulümleri aslında babasından kendine miras…

A+A-

Hafız Esad 6 Ekim 1930 tarihinde Lazkiye'nin Kardaha şehrinde dünyaya geldi.  955'te Humus Askeri Akademisi'ni pilot subay olarak bitirdi.1958'de havacılık eğitimini geliştirmek için SSCB'ye gitti.  Hava filosunun komutanlığına getirildi.Suriye'nin, Birleşik Arap Cumhuriyeti'nden çekilmesine karşı çıktığı için, 1961'de Silahlı Kuvvetler'den ihraç edildi. Baas Partisi'nin askeri kanadında kilit görevler üstlendi ve 1963'te gerçekleştirilen darbede önemli rol oynadı.1965'te Hava Kuvvetleri komutanlığına getirildi, ardından Şubat 1966'da savunma bakanı oldu.1969-1970 yılları arasında Baas Partisi'nin sivil ve askeri kanatları arasında baş gösteren iktidar mücadelesinde etkin biçimde yer aldı.

hafez-al-assad.jpg

ESED’LER HEP BİR FİTNE KAYNAĞI OLDU

Ürdün'deki iç savaşa müdahalenin ardından, 13 Kasım 1970'te yani bundan tam 47 yıl önce kansız bir darbeyle iktidarı ele geçirdi. Mart 1971'de yapılan şaibeli halkoylamasıyla devlet başkanı seçildi.Baas Partisi genel sekreterliğini de üstlenen Esad, öteki Arap ülkeleriyle ilişkileri geliştirerek Suriye'yi Arap dünyası içinde itildiği yalnızlıktan kurtarma yönünde adımlar attı. Bununla birlikte Irak'taki Baas yönetimiyle çatışma politikasını sürdürdü. Ekim 1973'te İsrail'e savaş açan Mısır'ın yanında yer aldı, ama savaştan sonra izlenecek politikalar konusunda Mısır yönetimiyle de görüş ayrılığına düştü.Sonraki yıllarda SSCB ile ilişkilerini geliştirdi.1980'de SSCB ile imzalanan 20 yıllık dostluk ve işbirliği antlaşmasını, 1982'de SSCB'den silah ve teknik yardım almayı öngören bir başka antlaşma izledi.1984'te bu ülkeye yaptığı geziyle ikili ilişkileri daha da ileriye götürdü. Filistin Kurtuluş Örgütü'ne geniş destek verdi, ancak FKÖ yönetimiyle ortaya çıkan anlaşmazlık üzerine, bu örgüt içinde Suriye'ye bağlı yeni örgütler oluşturmaya çalıştı. 1991'de FKÖ lideri Yaser Arafat'la ilişkilerini düzeltti.1976'da birçok Arap ülkesinin muhalefetine karşın, Lübnan'daki iç savaşı sona erdirmek amacıyla askeri müdahalede bulundu.

hafiz-esad.jpg

KATLİAM ESED AİLESİNDE BİR GELENEK; HAMA

Hafız Esad’ın icraatlarından bahsederken 1982 yılında gerçekleştirdiği Hama katliamını unutulmamalı.  Bu katliamda asıl hedef Müslüman Kardeşler idi. Zira Müslüman Kardeşler Baas Partisi yanlısı olan pek çok önemli isme suikast düzenlemişti. Yaklaşık 40.000 kişinin öldüğü bu katliam, Hafız Esad’ın kardeşi Rıfat tarafından gerçekleştirildi. Rıfat, bombalı saldırıların yanısıra evlere de baskınlar düzenledi.  Her ne kadar en kanlı saldırı da olsa Hama katliamı ilk değildi:  Bu katliamlar arasında 10 Mart 1980 yılında gerçekleştirilen Cisr Eş Sugur katliamı da bulunmaktadır. Bazı kaynaklara göre şehir havan topu ateşine tutuldu, 97 kişi evlerinden çıkarıldı ve vurularak öldürüldü. 30 ev ise yerle bir edildi. Cisr Eş Sugur katliamı ile aynı zamanda gerçekleştirilen Sarmadah ve Kinsafrah katliamlarında 40 vatandaş öldürüldü. Birkaç ay sonra, 26 Haziran 1980 tarihinde Palmira Hapishanesi’nde bir katliam daha gerçekleştirildi ve 1000’e yakın mahkum hücrelerinde öldürüldü. Pazar katliamında ise 42 vatandaş öldürülürken, 150 kişi de yaralandı. El Rakka katliamında ise onlarca vatandaş bir ortaokulda tutsak edildi ve yakılarak öldürüldü.

slide2529-(1).jpg

PKK'nın doğduğu günden bu yana arkasındaki en önemli güç Suriye ve Hafız Esed yönetimi oldu. PKK kuruluşunun hemen ardından 1979'da o dönem Suriye sınırları içinde yer alan Bekaa Vadisi'nde büyük bir kamp kurma izni verildi. Hafız Esad tarafından… PKK, 1979'da askeri ve siyasi eğitim vermeye başladığı Bekaa'daki kamp sayesinde, 12 Eylül koşullarında bütün önemli kadrolarını ve liderlerini Türkiye dışına kaçırabilmiş ve Suriye korumasında kendi faaliyetlerine devam edebilmiştir.

img_2017-02-02-121725.jpg

APO VE PKK’NIN HAMİSİ SURİYE VE HAFIZ ESED

Nitekim örgütün lideri terörist başı Apo da Temmuz 1979'da Türk güvenlik güçleri tarafından Diyarbakır'da yakalanacakken Urfa'ya kaçmış, oradan da Suriye'ye geçerek izini kaybettirmeyi başarmıştır. Böylece yaklaşık 20 yıl sürecek Suriye macerası başlamıştır. 1979'da Bekaa'da ilk büyük PKK kampını kuran Apo, 1982 yılında ise Suriye İstihbarat Servisi El Muhaberat'ın denetiminde Şam'a yerleşti.  PKK, Suriye için önemli bir piyondu. Beşar Esed’in Türkiye düşmanlığı babası Hafız Esad’dan miras…

265_4.jpg

BOYNUZ KULAĞI GEÇTİ

Silahsız protestocuların üzerine sürülen tanklar ve kuşatma altındaki kasabalara bakılacak olursa, Beşar ve Mahir kardeşlerin ayaklanmalarla başa çıkma tarzı, 1980’lerde Müslüman Kardeşler ile mücadele eden Hafız ve Rıfat kardeşler ile benzerlik gösteriyor. Beşar Esed kardeşlerin icraatları babasının 30 yıl önce yaptıklarını çok daha fazla geçti. Bu zulümler sonunda 600 bin Suriyeli öldürüldü, milyonlarca Suriyeli yaralandı, milyonlarca Suriyeli vatanlarını terk etmek zorunda kaldı.

SELÇUK ÖZKAN / YENİ HABER

suriye-esed-esad-ailesi.jpg

 

fft16_mf806089.jpeg

HABERE YORUM KAT