1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kaynak: Halep'ten tahliye edilen 20 otobüs güvenli bölgeye ulaştı
Kaynak: Halep'ten tahliye edilen 20 otobüs güvenli bölgeye ulaştı

Kaynak: Halep'ten tahliye edilen 20 otobüs güvenli bölgeye ulaştı

Başbakan Yardımcısı Kaynak, Halep'ten İdlib'e doğru açılan koridordan tahliye edilen ilk 20 otobüsün Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolündeki güvenli bölgeye ulaştığını söyledi.

A+A-

Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'nda yetkililerden brifing aldıktan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık'ın sıcak bölgeden geldiğini hatırlattı.

Kınak'tan bilgiler aldıklarını aktaran Kaynak, "Halep'ten İdlib'e doğru açılan tahliye koridorundan ilk 20 otobüs tahliye edilmiş vaziyette. Hemen Halep'in dışında Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolündeki bir güvenli bölgeye ulaşmış vaziyette. Bunların içinde 30-35 civarında yaralı var. Bir kısmı ileri derecede yanık maalesef, bir kısmı ağır yaralı. Bunların yanında aileleri, refaketçileri de var. Bunlar şu anda güvenli bir bölgede, önce aileler yerleştirilecek." diye konuştu.

Kaynak, hasta ve yaralıların yine o bölgede bir hastaneye yerleştirileceğini bildirerek, "Ancak daha ileri düzeyde tedavi ihtiyacı olanlar o bölgedeki hastanelerde tedavi imkanı varsa orada tedavi ettirilecek, yoksa sınırın hemen bitişiğindeki Babel Hava Hastanesinde, bildiğiniz gibi sivil insiyatif ve sivil toplum kuruluşlarımız orada sağlık hizmeti veriyorlar." ifadesini kullandı.

"Biz hazır vaziyetteyiz"

Hükümetin durumu yakından takip ettiğini vurgulayan Kaynak, şöyle devam etti:

"Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak biz de hastalar için, yaralılar için, özel bakım ihtiyacı altında olan çocuklar ve yaşlılar için bir çalışma yapıyoruz. Karşı tarafta yani dünyanın meşru saydığı Özgür Suriye Ordusu tarafından ve Suriye rejimine muhalifler tarafından bizden bir talep olduğunda, yine Suriye içerisinde güvenli bir bölgede bir kamp merkezi kurmayı değerlendiriyoruz. Bunun için alt yapı hazırlayacak, üstüne çadırları, sahra hastanesini, eğitimini, içme suyunu, her şeyini konuştuk. Bunlarla ilgili oluşacak talebe göre biz hazır vaziyetteyiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak."

Kaynak, bugün 20 otobüsle tahliyenin yapıldığını yineleyerek şunları kaydetti:

"Belki birazdan ikinci 20 otobüsün çıkmasına müsaade ederlerse onlar da devam edecek. Bizim bilgilerimiz, bize iletilen bilgiler, Halep'te 80-100 bin civarında insan olduğu. Tabi İdlib'de bu kadar insanı barındıracak fiziki şartlar yok. İdlib'de belki 1,5 milyona varmış olan bir nüfus var. İdlib'de bu insanların barınacağı yerler yok. Karşı taraftan Özgür Suriye Ordusu tarafından, meşru muhalif gruplar tarafından bize bir talep geldiğinde hemen sınırımızın diğer tarafında oluşturacağımız bir kampta da insanların barınma ihtiyaçlarını, gıda, sağlık, diğer insani ihtiyaçlarını karşılayacağız."

"Ülke güvenliğini sağlayacağız"

Bir gazetecinin "İdlib'e çadır kent kurulacağı yönünde birtakım söylemler olduğu" yönündeki sorusu üzerine Kaynak, şunları söyledi:

"Biz, 'İdlib'e çadır falan kuracağız' demedik. Bizim için önemli olan yeni kuracağımız kampın, yani geçici barınma merkezinin oraya gelecek insanlar için güvenli bir yerde olması, ülkemiz için de güvenli bir yerde olması. Yani ülke güvenliğini sağlamamız gerekecek. Bunu da ilave etmeliyim. Zaten hasta da olsa, yaralı da olsa güvenlik güçlerimiz, mülki idare amirliğimiz, valiliğimiz o ülkemiz sınırlarına gelecek kişilerin ülkemize zarar verecek unsurlardan olmamasına gayret edecektir. Onların gerek biometrik kayıtlarını, gerek ön istihbari bilgilerini çalışacaklardır. İdlib civarına bir kamp kurma, yani bu bölgenin tamamı İdlib civarında aslında ama İdlib'e çok yakın bir mesafede olacağını ben düşünmüyorum. Üzerinde çalıştığımız birkaç alternatif var. Tabii biz, alternatif çalışıyoruz, kampın kaç kişilik olacağına dair husus Halep'e bağlı. Yani 10 bin kişilik çadır ya da kamp kurmamızı şu anda gerektiren bir şey yok, talep yok çünkü. Biz diyoruz ki kış mevsimine girdik, hava soğuk, İdlib'de bu insanların kalacakları, barınacakları bir yer yok. Biz bu ihtiyacı öngörüyoruz ve hazırlığımızı yapıyoruz, o talep geldiğinde de bir an önce yaptığımız hazırlık çerçevesinde, çok kısa süre içerisinde insani ihtiyaçlarını da karşılayacak şekilde hem ülkemizin hem kendilerinin güvenlik şartlarını oluşturacak şekilde, geçici barınma merkezi oluşturmuş olacağız."

Etiketler :

HABERE YORUM KAT