1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kazakistan'dan Türk yatırımcılara davet
Kazakistan'dan Türk yatırımcılara davet

Kazakistan'dan Türk yatırımcılara davet

ASO Başkanı Nurettin Özdebir:- "Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek için herkese önemli görevler düşüyor. ASO olarak bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek ve Kazakistan ile ticari ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz"- "Ko

A+A-

ANKARA (AA) - Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek için herkese önemli görevler düştüğünü belirterek, "ASO olarak bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek ve Kazakistan ile ticari ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz." ifadesini kullandı.

ASO'dan yapılan açıklamaya göre, Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakan Yardımcısı Arıstan Kabikenov ve beraberindeki heyet odayı ziyaret etti.

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in haziranda yapacağı Türkiye gezisi öncesi gerçekleşen ziyarette, iki ülke arasındaki yatırımlar değerlendirildi.

Özdebir, Kabikenov ile görüşmesine ilişkin değerlendirmesinde, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ticaret hacminin 2 milyar dolar civarında olduğunu bildirdi. İki ülke arasındaki ilişkileri daha da geliştirmek için herkese görev düştüğünün altını çizen Özdebir, "Bunun için tüm şartlar mevcut. ASO olarak bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmek ve Kazakistan ile ticari ilişkilerimizi güçlendirmek istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Kamu ihtiyaçları başta olmak üzere Kazakistan'dan her türlü talebin bildirilmesini istediklerini vurgulayan Özdebir, "Dünya standardında mal ve hizmet üreten üyelerimizle bu talepleri karşılamaya hazırız. Üyelerimizin kaliteli üretimini gördükten sonra Kazakistan'da üretim kendiliğinden gündeme gelecektir. Oraya gelmeye, iş yapmaya, ticaret hacmini geliştirmeye talibiz. Üyelerimizi Kazakistan ile tanıştırmaya hazırız." ifadesini kullandı.

Kanibekov'un Kazakistan'a yatırım yapacak 35 Türk iş adamının yanı sıra Ankaralı sanayicileri de ülkesinde yatırıma davet ettiğini belirten Özdebir, şunları kaydetti:

"Konuk Bakan Yardımcısı, yabancı yatırımcılara sağlanan imkanları görmeleri için ASO yönetimini ve üye sanayicileri Kazakistan'a davet etti. Ülkenin hitap ettiği pazara ve komşularına bakıldığında Türk yatırımcıları için sağlam bir ekonomi üssü olduğunu söyledi. Konuğumuzun verdiği bilgiye göre Kazakistan'da tarım, hayvancılık, gıda, madencilik gibi sektörlerde iş birliği ve yatırım imkanları var. Çeşitli teşvikler uygulanıyor. 10 yıl gelir, 8 yıl emlak vergisi, 5 yıl da gümrük vergisi muafiyetleri sağlanıyor."

Ziyaret sırasında Kazak Yatırım Ajansı temsilcilerinin, yabancı yatırımcılara sağlanan imkanlarla ilgili bilgi verdiği belirtildi.

HABERE YORUM KAT