1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. KDK 2019’a yoğun bir programla hazırlanıyor
KDK 2019’a yoğun bir programla hazırlanıyor

KDK 2019’a yoğun bir programla hazırlanıyor

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), hak arama kültürünü yaygınlaştırıp, toplumda farkındalığı arttıracak faaliyetlerle 2019 yılında adını daha çok...

A+A-

Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), hak arama kültürünü yaygınlaştırıp, toplumda farkındalığı arttıracak faaliyetlerle 2019 yılında adını daha çok duyuracak.

2019'da hak arama kültürünü yaygınlaştırmayı ve kamuda iyi yönetim ilkelerinin oluşmasını hedefleyen KDK, şikayet başvurularını en kısa sürede sonuçlandırmanın yanında tanıtımını yapmayı, etkisini ülke sınırları dışına taşımayı ve gençler arasında daha çok konuşulmayı amaçlıyor. 2017 yılında kurulan İlk İnceleme, Dağıtım ve Bilgilendirme Bürosu'nu çağrı merkezine dönüştürecek olan KDK, verdiği hizmetten vatandaşın daha etkin yararlanmasını sağlayacak. Ombudsmanlık Enstitüsü'nü de 2019 yılı içerisinde kurmayı hedefleyen KDK, STK'lar ve basınla gerçekleştirdiği toplantıları da arttıracak.

Toplumun genelini ilgilendiren konulara özel hazırladığı raporlarla sorunlara çözüm üretecek olan KDK, "Kamu Hizmetlerinde Kalitenin Artırılması", "Sağlıkta Hasta ve Çalışan Hakları", "Gençlik ve Uyuşturucu", "Aile ve Toplumun Geleceği", "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde Bürokrasinin Yeniden Yapılanma Süreci", "Divanı Mezalimden Kamu Denetçiliği Kurumuna Ombudsmanlık" gibi konularda çalıştaylar düzenleyip, raporlar yazacak.

Ombudsmanlık ders kitaplarına giriyor

Çocuklardan direkt başvuru alan Türkiye'deki tek kurum olan Kamu Denetçiliği Kurumu, ortaokul müfredatında yer alan ombudsmanlık konusunun lise müfredatında da yer almasını amaçlıyor. Lise öğrencileri için ombudsmanlık konusunda resim, yazı, afiş yarışmaları düzenleyen kurum, 2019'da bu yarışmalara ortaokul ve ilkokul öğrencilerini de dâhil ederek 5.5 milyon çocuğa ulaşacak. 30'a yakın üniversitede kurulan Ombudsman Kulüpleri sayesinde gençler arasında hak arama kültürünü yaygınlaştıran KDK, kulüp sayısını yıl içerisinde 100'e çıkartarak, en az 20 üniversitede ombudsmanlığı tanıtan organizasyonlar düzenleyecek. Kurum, 20'nin üzerinde hukuk fakültesi ile işbirliğine giderek, şikâyetlerin etkin çözümüne yönelik ortak çalışmalar yapacak.

2018'de Ombudsmanlığa gelen başvuruların en fazla olduğu il yüzde 16'lık oranla İstanbul'du. KDK, yeni yılda 15 milyon İstanbullu için öğrencilerle, STK'larla, kamu kurumlarıyla, vatandaşlarla ve muhtarlarla bir araya gelip sorunlarına çözüm arayacak. Yine il ziyaretleri kapsamında ülkeyi karış karış gezen KDK heyeti, 2019 yılında 20'den fazla ile giderek şikâyetleri yerinde dinleyerek, halkla bir araya gelecek.

Ombudsman Türklerin yoğun olarak yaşadığı 10 ülkede de çalışmalarını hızlandıracak

KDK, ayrımcılık ve İslamafobi ile mücadeleyi önceleyerek yurt dışında daha etkin çalışmalara imza atacak. 2019 yılında Türklerin yoğun olarak yaşadığı 10 ülkeye gidecek olan KDK, ülkelerin ombudsmanlık kurumları ile STK'ları bir araya getirerek gurbetçileri hak ihlalleri karşısında bilinçlendirecek ve organizasyonlar düzenleyecek. 20 ülkenin ombudsmanlık kurumlarıyla karşılıklı işbirliği ve çalışma ziyareti planlayan KDK, dâhil olduğu yedi uluslararası ombudsmanlık ağı içinde Türkiye'nin ağırlığını arttıracak çalışmalar yapacak. KDK, uluslararası çalışmaları kapsamında 2019 yılı içerisinde dördün üzerinde sempozyum ve 10'dan fazla çalıştayla farklı ülkelerden katılımcıları ağırlayacak.

İHA

HABERE YORUM KAT