1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kendini Kilis'teki Suriyeli sığınmacılara yardıma adadı
Kendini Kilis'teki Suriyeli sığınmacılara yardıma adadı

Kendini Kilis'teki Suriyeli sığınmacılara yardıma adadı

Kilis'te oturan 51 yaşındaki Aysel Urfalıoğlu, gönüllü görev yaptığı derneğin faaliyetleri dışında da Suriyeli savaş mağdurlarına yardım ulaştırmaya çalışıyor.

A+A-

Kilis'te oturan 51 yaşındaki Aysel Urfalıoğlu, gönüllü görev yaptığı derneğin faaliyetleri dışında da Suriyeli savaş mağdurlarına yardım ulaştırmaya çalışıyor.

Yaklaşık 5 yıldır yardım faaliyetlerinde bulunan kadına, Suriyeli sığınmacılar"Aysel anne" diye hitap ediyor.

Ülkelerindeki savaş nedeniyle evlerini terk ederek Türkiye'ye sığınan Suriyelilere, kurum ve kuruluşların yanı sıra hayırseverler destek oluyor. Kilis'te yaşayan Aysel Urfalıoğlu da savaş mağdurlarını yalnız bırakmıyor.

Deniz Feneri Derneğinde gönüllü görev yapan Urfalıoğlu, bunun haricinde de Suriyelilerden oluşturduğu ekibiyle, kapı kapı dolaşarak yardım malzemeleri temin ediyor. Urfalıoğlu, hayırseverlerden topladığı battaniye, giyim, gıda, çocuk bezi ve maması gibi malzemeleri, savaş mağdurlarına ulaştırıyor.

Yardımseverliği ve güler yüzüyle Suriyelilerin sevgisini kazanan Urfalıoğlu'na sığınmacılar, "Aysel anne" diye sesleniyor.

"Kendimi onların annesi olarak hissediyorum"

Urfalıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Adıyamanlı olduğunu, 37 yıl önce Kilis'e gelin geldiğini söyledi.

Özellikle ihtiyaç sahiplerine yönelik yardım çalışmalarına katıldığını belirtten Urfalıoğlu, şöyle konuştu:

"Suriyeli sığınmacılarla çok temas kuruyorum ve sorunlarının çözümüne katkı sunmaya çalışıyorum. Onların 'Aysel anne' demeleri, beni inanılmaz mutlu ediyor. Kendimi onların annesi olarak hissediyorum. Benden büyük insanların 'anne' diye seslenmesi bana ayrıca gurur veriyor."

Suriyeli Elif Mevlevi de yaklaşık 2 yıl önce tanıştığı Urfalıoğlu'nun kurduğu yardım ekibinde yer aldığını söyledi.

Urfalıoğlu'nun, her türlü zorluğa ve sağlık sorunlarına rağmen ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırmaya çalıştığını vurgulayan Mevlevi, "Türkçeyi de kendisinden öğrendim. O bana sadece bir anne değil, bazen kız kardeş bazen de arkadaş gibi." ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT