1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kerkük'teki Türkmen ve Araplar "oy kullanım mekanizmasından" endişeli
Kerkük'teki Türkmen ve Araplar "oy kullanım mekanizmasından" endişeli

Kerkük'teki Türkmen ve Araplar "oy kullanım mekanizmasından" endişeli

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi: "Güvenlik güçlerinin oy kullanımı sırasında yaşanan arızalar ve gecikmelerin benzerinin genel oy kullanımında da yaşanması bizi endişelendiriyor"- Kerkük Valisi Rakan Said: "Bu sıradan bir elektronik arızadan ib

A+A-

KERKÜK (AA) - Irak'ın Kerkük kentinde güvenlik güçlerinin, genel seçimler için oy kullanmaları sırasında ülkede ilk defa kullanılan yeni elektronik seçim sandıklarında yaşanan arızalar Türkmen ve Arapların endişesine yol açtı.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşet Salihi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Güvenlik güçlerinin oy kullanımı sırasında yaşanan arızalar ve gecikmelerin benzerinin genel oy kullanımında da yaşanması bizi endişelendiriyor. Bu tür olaylar seçim sonuçlarını olumsuz etkileyecektir." dedi.

Türkmen lider Salihi, yaşanan sıkıntılardan dolayı güvenlik güçlerinden yüzlerce kişinin oy kullanım hakkından mahrum kaldığını dile getirdi.

Salihi, ayrıca her bir oy kullanım işleminin beş dakika sürdüğünü vurgulayarak, bunun yarınki genel oy kullanımı sırasında da büyük gecikmelere neden olacağını ifade etti.

- "Arapların yaşadığı yerlerde oyların tamamına yakını Kürt siyasi partilere gitti"

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Salihi, "Kerkük'te Arapların yoğunlukta yaşadığı semtlerdeki seçim merkezlerinde hemen hemen oyların tamamının Kürt siyasi partiler için kullanıldığı görülüyor'' diyerek elektronik seçim sandığı kartlarının Bağdat yerine Süleymaniye'de güncellenmesinin de şüphe uyandırdığına dikkati çekti.

Salihi, bu tür oyunlarla Kerkük'ten çıkacak seçim sonucunun kentin gerçeğini yansıtmayacağını ve istikrarın bozulabileceğini savundu.

Türkmen lider sözlerini şöyle sürdürdü:

"Irak genel seçim sonuçlarının Türkiye, İran ve Suudi Arabistan gibi bölgedeki önemli ülkelere de yansıması olacak. Bunun yanı sıra Amerika'nın da bölgedeki varlığının kaderini belirleyecek olan bu seçim bizim için hassas bir gelişmedir.''

- "Elektronik seçim sandıkları işlemleri şüpheli"

Kerkük Valisi Rakan Said de düzenlediği basın toplantısında, güvenlik güçlerinin oy kullanımı sırasında herhangi bir güvenlik sorunu yaşanmamasının kendilerini mutlu ettiğini belirtti.

Said, kullanılan elektronik seçim sandığının işlemlerinden şüphelendiklerini, sandıklardaki kayıt belleklerinde herhangi bir oyun ve ihlalin yaşanmaması için de genel oy kullanım gününde Bağdat'tan destek talep ettiklerini belirtti.

Vali Said, bu arızaların olağandışı olduğunu ifade ederek, ''Bu sıradan bir elektronik arızadan ibaret değildir. Bazı siyasi partilerin yeni ihlal yöntemi olduğundan şüpheleniyoruz. Bu yüzden genel oy kullanımı sırasında Irak Seçim Komiserliği Bağdat genel merkezinden denetim ekiplerinin, Kerkük'e gelerek oy kullanım işlemlerini bizzat takip etmesi gerekiyor.'' diye konuştu.

37 milyon nüfuslu Irak'ta, 12 Mayıs Cumartesi günü gerçekleştirilecek genel seçimlerde, 24 milyon seçmen oy kullanma yetkisine sahip. Ülkede nüfus bazındaki dağılıma göre Kerkük 13 milletvekili çıkartabiliyor.

Bu seçimler, terör örgütü DEAŞ sonrası yapılacak ilk, ABD işgalinin ardından gerçekleştirilen 5. seçim olma özelliğini taşıyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT