1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kerry: İngiltere ile geçiş sürecinde intikamcı tavır takınılmamalı
Kerry: İngiltere ile geçiş sürecinde intikamcı tavır takınılmamalı

Kerry: İngiltere ile geçiş sürecinde intikamcı tavır takınılmamalı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, İngiltere'nin AB'den ayrılma sürecinde ortak değerler ile çıkarlara odaklanılarak, intikamcı bir tavır takınılmaması gerektiğini söyledi.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüştü.

Mogherini, görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında, Kerry ile ABD ve AB arasındaki ilişkilerin yanı sıra İngiltere'deki referandumun sonucunu görüştüklerini söyledi.

Kerry'nin Brüksel'den sonra Londra'ya da gideceğini ifade eden Mogherini, "Şu net mesajı iletmek isterim; AB, öncesinde olduğu gibi güçlü ve gelecekte hatta daha da güçlü olacak." dedi.

Kerry: Sonuç istediğimiz gibi olmadı

Kerry ise referandum sonuncunun istedikleri gibi olmadığını ancak demokratik bir sürecin sonunda ortaya çıkan karara da saygı duyduklarını anlattı.

Ülkeleri bir arada tutan çıkarlar ve değerlerin, referandum günü değişmediğine dikkati çeken Kerry, şöyle konuştu:

"Bu değerler ve çıkarlar referandumdan sonra da aynı. Önemli olan, bu çıkarlara, bu değerlere odaklanmaktır. Kimsenin, bu geçiş sürecinde kontrolü kaybetmemesi, yarım yamalak masadan kalkmaması ve insanların intikamcı tavır takınmaya başlamamasına odaklanmamız kesinlikle esastır."

ABD'nin, İngiltere ile özel ilişkisini devam ettireceğine işaret eden Kerry, geçiş sürecinin en iyi, hassas ve yumuşak şekilde olması için gereken desteği sağlayacaklarını kaydetti.

"Referandum NATO Zirvesi'ni etkilemez"

Kerry, daha sonra Brüksel temasları kapsamında NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya geldi. 

Stoltenberg, görüşme öncesi yaptığı açıklamada, 8-9 Temmuz'da Polonya'nın başkenti Varşova'da yapılacak NATO Zirvesi'nin, ittifakı güçlendirmede önemli bir etkisinin bulunmasını beklediğini, İngiltere'nin ayrılma kararının ardından NATO ve AB arasındaki işbirliğinin öneminin daha da arttığını belirtti.

Kerry ise NATO Zirvesi'nden büyük beklentileri olduğunu dile getirerek, "AB'nin katılımı ve İngiltere'nin NATO ile olan bağı her zaman olduğu gibi önemli." ifadesini kullandı.

Bu beklentilerin, referandum sonucundan bir nebze de olsa etkilenmeyeceğini kaydeden Kerry, "Bugün bu konuda biraz konuşacağız. Ancak hepimiz daha da güçlü bir NATO beklentisi içindeyiz." değerlendirmesini yaptı. 

HABERE YORUM KAT