1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Kılıç: Güçlü duruşuyla hafızalardan silinmeyecek büyük efsane
Kılıç: Güçlü duruşuyla hafızalardan silinmeyecek büyük efsane

Kılıç: Güçlü duruşuyla hafızalardan silinmeyecek büyük efsane

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 74 yaşında hayatını kaybeden ABD'li efsanevi boksör Muhammed Ali'nin vefatı nedeniyle taziye mesajı yayımladı.

A+A-

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç,  taziye mesajında Muhammed Ali'nin ölümü nedeniyle derin üzüntü duyduğunu belirterek "Kariyeri boyunca elde ettiği tarihi başarıların yanı sıra örnek kişiliğiyle ve güçlü duruşuyla da hafızalardan silinmeyecek bu büyük efsaneye Allah'tan rahmet diliyorum. Hayatı boyunca mazlumların yanında olan, ırkçılığa karşı dik bir duruş sergileyen Muhammed Ali, dünya spor tarihine unutulmaz bir iz bırakarak ebediyete intikal etti." ifadelerini kullandı.

Muhammed Ali'nin boks kariyerinde çok büyük başarılar elde ettiğini aktaran Kılıç, efsanevi boksörün savaş karşıtı bir duruş sergilediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"(Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım) diyerek savaşa gitmeyen ve 3,5 yıl hapis cezası alan Muhammed Ali, savaşa karşı her zaman barış dilini kullanan bir efsane olarak anılacak. 1960 Roma Olimpiyatları'ndan döndükten iki gün sonra bir lokantada sadece beyazlara servis yapıldığını öğrenince, altın madalyasını Ohio Nehri'ne atması, onun, ırkçılığa karşı ne kadar dik durduğunun en önemli göstergelerindendir. Yaşamı boyunca İslamiyet'i dünyaya anlatmaya ve yaymaya çalışan Muhammed Ali, 2001 yılındaki 11 Eylül saldırıları üzerine yaptığı, 'İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım' şeklindeki sözleriyle, İslamiyet'in bütün dünya tarafından doğru şekilde anlaşılması adına gösterdiği mücadeleyi en güzel şekilde yansıtmıştır. Bu büyük karakterin vefatından dolayı duyduğum derin üzüntüyü bir kez daha paylaşıyorum. Tüm insanlığın ve İslam dünyasının başı sağolsun."

HABERE YORUM KAT