1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kılıç üreticileri 'dönem' dizilerinden memnun
Kılıç üreticileri 'dönem' dizilerinden memnun

Kılıç üreticileri 'dönem' dizilerinden memnun

Türkiye ve yurt dışındaki bazı ülkelerde izlenen Osmanlı dönemlerini anlatan televizyon dizileri, kılıç, kama ve hançere olan talebi artırdı.

A+A-

Türkiye ve yurt dışındaki bazı ülkelerde ilgiyle izlenen dönem dizileri, Osmanlı kılıcı, kama ve hançere olan talebi artırınca üreticiler, siparişleri yetiştirmekte zorlanır hale geldi.

TRT'de yayınlanan "Diriliş Ertuğrul" başta olmak üzere Osmanlı dönemi dizilerinde kullanılan kılıçların birçok kişi tarafından aksesuar olarak satın alınması, ustalarının yüzünü güldürüyor.

Bursa'da bıçakçılık yapan Fikri Tüfek, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı ordusunda silah tamircisi ve bıçak ustası olan büyük dedesinden bu yana ailesinin bu işle uğraştığını söyledi.

"Satışlarımız 5-6 katına çıktı"

Bıçak, kama, hançer, kılıçtan oluşan bin 200'e yakın çeşitte ürünleri bulunduğunu anlatan Tüfek, son aylarda özellikle Osmanlı kılıçlarına ilginin yüksek olduğunu aktardı.

Tüfek, "Diriliş Ertuğrul" gibi dönem dizilerinin kılıç, kama ve hançere olan talebi artırdığını belirterek şöyle devam etti:

"Satışlarımız 5-6 katına çıktı. Diriliş Ertuğrul dizisinde kullanılan kılıçlara, Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, İran ve Türk Cumhuriyetlerinden yoğun talep var. Ürünlerimiz Bursalı ünlü bıçak ustası Turgut Aydemir elinde şekilleniyor. Zaten dizide kullanılan birçok kılıç ve savaş baltası Bursa'da üretildi. Bir kılıç, ortalama bir haftada yapılıyor. Savaş baltaları, tanesi 300 liradan satılıyor. Kılıçlar ise boyutuna ve sapının yapıldığı malzemeye göre 400 ile bin 100 lira arasında değişiyor. Kılıçları alan vatandaşlar koleksiyon amacıyla ya da süs eşyası olarak kullanmak için alıyorlar.''

HABERE YORUM KAT