1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kılıçdaroğlu, savcı sorunca unuttu!
Kılıçdaroğlu, savcı sorunca unuttu!

Kılıçdaroğlu, savcı sorunca unuttu!

Bir TV kanalında Erdoğan’ı, Baykal’la ilgili kaseti izlerken gördüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, sonra da “İzledim ama kimin ne zaman getirdiğini hatırlamıyorum” dedi.

A+A-

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Deniz Baykal’a ait olduğu ileri sürülen görüntülerle ilgili soruşturma kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu bir televizyon kanalında söylediği sözler için tanık sıfatıyla ifadeye çağırmıştı. Bu kapsamda ifadeye gitmeyeceğini bildiren Kılıçdaroğlu, avukatı aracılığıyla Başsavcılığa dilekçe gönderdi. Dilekçede üç maymunu oynayan Kılıçdaroğlu’nun söz konusu videonun kim tarafından kendisine izlettirildiğini ve zamanını hatırlamadığını söylediği öğrenildi.

İFADEYE ÇAĞRILMIŞTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, CHP Milletvekili Deniz Baykal’a yönelik kaset komplosu düzenlendiği iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 28 Nisan 2016’da katıldığı bir televizyon programında söylediği, “Erdoğan’ın kaseti izlediğini gördüm. Kendisine o kaseti izletenler Erdoğan’ı kayıt altına alıyor. Kaseti Erdoğan’a gönderenlerin ‘paralel yapı’ olduğuna inanmıyorum. O dönem Başbakan’dı. Bir Başbakan’a o görüntüleri izlemek yakışır mı?” sözleri kapsamında  ‘tanık’ sıfatıyla ifadeye çağırılmıştı. İfadeye çağırılmasının ardından köşeye sıkışan Kılıçdaroğlu’nun ifade vermeye gitmeyeceği belirtilmişti. Savcı huzurunda ifade vermeye gitmeyen Kılıçdaroğlu’nun başsavcılığa avukatı aracılığıyla dilekçe gönderdiği öğrenildi. Dilekçede üç maymunu oynayan Kılıçdaroğlu’nun, söz konusu videonun kim tarafından kendisine izlettirildiğini ve zamanını hatırlamadığını söylediği öğrenildi.

ÇAMUR AT İZİ KALSIN

Avukat aracılığıyla başsavcılığa verilen dilekçede, “Genel Başkan Kılıçdaroğlu, Deniz Baykal’a yönelik kumpas ve sonraki süreçlerde edindiği tüm bilgileri katılmış olduğu Habertürk TV kanalındaki 28 Nisan 2016 tarihli bir programda açıkça ifade etmiştir” denildi. Programda Kılıçdaroğlu’nun, Olayla ilgili ‘Erdoğan videosunun, genel başkan olduktan sonraki süreçte kendisine izlettirildiği, ne var ki bu videonun kim tarafından kendisine izlettirildiği ve zamanını hatırlamadığı’ kaydedilen dilekçede Kılıçdaroğlu’nun “çamur at izi kalsın” mantığıyla, asıl ifadesine başvurulması gerekenin Cumhurbaşkanı Erdoğan olduğu öne sürüldü.

HDP İLE CHP YİNE EL ELE

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili Anayasa değişikliğinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesine başvuruda bulundu. PYD’nin terör örgütü olmadığı yönündeki açıklamalarıyla tepki çeken Tanrıkulu, hendek siyaseti çöken HDP’ye kalkan niteliğindeki müracatı sorasında yaptığı açıklamada, “Ben Anayasa Mahkemesinin hukuka uygun bir karar vermesi için çalışmasını ve böyle bir kararı vermesini diliyorum” dedi. CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen de dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili anayasa değişikliğinin iptali için Anayasa Mahkemesine başvururken, HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk, aynı gerekçeyle HDP’li 58 milletvekilinin imzasıyla hazırlanan dilekçeyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.

YARDIMA KOŞTU!

Öte yandan, AK Parti MKYK Üyesi ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Tanrıkulu’nun, müracatına sert tepki göstererek, “Her zaman olduğu gibi HDP’nin yardımına ilk koşan CHP oldu.  Çünkü kardeş partisi HDP’nin zarar görmesini istemiyor” dedi.

STAR

HABERE YORUM KAT