1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. 'Kimse Türkiye'nin düşmanı olmayı tercih etmemelidir'
'Kimse Türkiye'nin düşmanı olmayı tercih etmemelidir'

'Kimse Türkiye'nin düşmanı olmayı tercih etmemelidir'

MHP milletvekili Özdağ, Türkiye ile istikrarlı ilişkilerin Almanya ve tüm Avrupa kıtası için önemli olduğuna işaret ederek, "Kimse Türkiye'nin düşmanı olmayı tercih etmemelidir." dedi.

A+A-

MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ ve MHP Kayseri Milletvekili Prof. Dr.Yusuf Halaçoğlu Almanya'nın başkenti Berlin'de, Türk Öğrenci Birliği'nin düzenlediği ''1915 olaylarının anlamı'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Almanya parlamentosunun aldığı kararın Türk Alman ilişkilerindeki konjonktürel gerilimle yakından ilgili olduğu gerçeğinin farkında olduklarını belirten Özdağ, ''Alman hükümeti ve parlamentosu Türk milletinin tarihini karalayan bu kararı ile Batı Asya’da ve Ortadoğu’da istikrara değil istikrarsızlığa hizmet etmiştir.'' ifadesini kullandı.

İki ülke arasındaki siyasi, ekonomik, kültürel ve askeri ilişkilerin Türkiye'nin Avrupa kıtasında sahip olduğu en köklü ve istikrarlı ilişkiler olduğunun altını çizen Özdağ, Almanya açısından da Türkiye ile ilişkilerin Asya’nın tamamından Balkanlara kadar en istikrarlı ilişkilerden olduğunu dile getirdi.

"Kimse Türkiye'nin düşmanı olmayı tercih etmemelidir"

AB’nin ve Avrupa kıtasının geleceğinin büyük belirsizliğe sürüklendiği bir dönemde Türkiye ile Almanya arasındaki istikrarlı ilişkilerin Almanya başta olmak üzere tüm Avrupa kıtası için çok daha önem kazandığının ortada olduğuna işaret eden Özdağ, ''Kimse Türkiye’nin düşmanı olmayı tercih etmemelidir.'' dedi.

"Türk milleti hiç olmadığı kadar Yahudi soykırımını hatırlayacak"

Ümit Özdağ, Türk milletinin de bundan sonra hiç olmadığı kadar Yahudi soykırımını hatırlayacağını vurgulayarak, Berlin yakınlarındaki Alman devlet bürokrasisinin Yahudilerin nihai imhasının planını hazırladığı villayı ziyaret edeceklerini söyledi.

Demokrasilerin vazgeçilmez ilkesinin kuvvetler ilkesi ayrılığı olduğuna dikkati çeken Özdağ, ''Kuvvetler ayrılığı ilkesi olmadığı ülkelerde demokrasi yoktur. Yasama, yürütme ve yargının birbirinin işine karışması zaman içinde hukuk devletini ortadan kaldırır. Alman parlamentosu, haksız yanlış kararla yasama organıyken yargı organı yerine koymuş ve savunma hakkı dahi vermeden yargısız infaz yapmıştır. Ben Almanya’nın moral emperyalist bir politika izlememesi gerektiğini düşünüyorum. MHP milletvekilleri olarak Alman parlamentosunun bu kararını hızla gözden geçirmesi gerektiğini ve ilişkilerin sağlıklı yürümesi için kararın geri alınmasını düşünüyoruz.'' diye konuştu.

Halaçoğlu, Alman parlamentosunun kararını eleştirdi

MHP Kayseri Milletvekili ve tarih profesörü Yusuf Halaçoğlu ise Alman parlamentosunun kararını eleştirdi.

Halaçoğlu, parlamentonun kendisini yargı erki yerine koyduğunu ve bunun mümkün olmadığını vurgulayarak Bundestag'ın aldığı kararla yargısız infaz gerçekleştirdiğini ifade etti.

Halaçoğlu ayrıca tarihi belgelerle bir de sunum yaptı. 

Yusuf Halaçoğlu sunumunda, 1914 ve 1915 yıllarında Osmanlı topraklarında Ermenilerin kurduğu çeteler ve yaptıkları katliamları, yabancı ,arşivlerden alınan belgeleriyle anlattı.

HABERE YORUM KAT