1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Kırıkkale’li çiftçinin yüzü bu yıl güldü
Kırıkkale’li çiftçinin yüzü bu yıl güldü

Kırıkkale’li çiftçinin yüzü bu yıl güldü

Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, bu hububata gerçekleşen rekolte oranı ile çiftçilerin yüzünün güldüğünü söyledi.

A+A-

Kırıkkale Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, bu hububata gerçekleşen rekolte oranı ile çiftçilerin yüzünün güldüğünü söyledi.

Kırıkkale'de hasadın tamamlandığını ve hububat veriminin rekolte bakımından çok iyi olduğunu açıklayan Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, "Kırıkkale bu yıl hububatta rekolte oranı bakımından son yılların en güzel dönemini yaşadı" dedi.

Sümer, il genelinde 350 bin tona yakın hububat elde edildiğini, bunun geçen yıla göre yüzde 20 oranında artışa tekabül ettiğini ve Kırıkkale'nin Konya dahil çevre illerde en iyi verimi alan il olduğunu söyledi.

Bu yıl hububat verimi ve rekoltede yüzde 20 oranında artış olduğunu kaydeden diyen Sümer, "Kırıkkalemiz bu yıl çok iyi verim kaldırdı. Geçen yıla göre hububatta yüzde 20 oranında verim ve rekolte artışı oldu. Toplamda 350 bin tonluk bir hububat elde ettik. Bu rakam geçen yıldan yüzde 20 oranında daha fazla. Bunun 99 bin tonunu TMO aldı, geri kalanı ise tüccara gitti" şeklinde konuştu.

Bu yıl ürün kalitesinin çok çok iyi olduğunun altını çizen Harun Sümer, "2016 yılı ürün rakamları bakımından iyi olduğu gibi ürün kalitesi bakımından da çok çok iyi oldu. Yemlik olarak ayrılan buğday miktarı yüzde 17 olarak ortaya çıktı. Geri kalan yani yüzde 83 ise kaliteli durum buğdayı olarak belirlendi. Bu rakam son yılların en iyi rakamı diyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Bu gelişmelerden ötürü çok hareketli bir sezon yaşadıklarını söyleyen Sümer, bu hareketliliğin sadece hububatta değil, bakliyatta ta yaşandığını ifade etti.

Sümer, "Kırıkkale'de bu yıl gerçekten verimli bir dönem yaşadık. Bunu sadece hububatta değil, bakliyata ta yaşadık. Mesela Nohut üreticisi de çok memnun oldu. Çünkü, Nohut verimi de çok yüksekti. Aynı zamanda da kaliteli Nohut elde edildi. Bu da haliyle fiyatlara olumlu yansıdı. Geçen yıl 2 bin lira civarında olan Nohut, bu sene kalitesi yüksek olduğu için 4.5 liradan satıldı. Rakamlar üreticiyi memnun etti. 10 ton Nohut satan bir üretici 40 bin lira civarında para kazandı. Allah bereket versin" diye konuştu.

Ticaret Borsası Başkanı Harun Sümer, bereketli bir yılı geride bıraktıklarını söyledi ve geçen yıla göre hububatta kiloda 400 kilogram kazançlı, bakliyatta ta geçen yılın iki katı kazançlı bir dönem yaşadıkları için Allah'a şükrettiklerini vurguladı.

Açıklamasında bir başka ve önemli konuya dikkat çeken Borsa Başkanı Sümer, "Bu yıl hububat deposu olarak bilinen Konya ovası başta olmak üzere çevremizdeki illerde hububat verimi ve kalitesi az oldu. Dolayısıyla herkes ürünü ve kalitesi iyi olan Kırıkkale'ye yöneldi. Un fabrikaları ve tüccarlar Kırıkkale'ye ilgi gösterince piyasada Kırıkkale adı öne çıktı. Konya başta olmak üzere civardaki kuraklık bu yıl Kırıkkale'ye yaradı" dedi.

HABERE YORUM KAT