1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Kırılma anını doğru atlatabilirsek Türkiye'nin önü çok açık'
'Kırılma anını doğru atlatabilirsek Türkiye'nin önü çok açık'

'Kırılma anını doğru atlatabilirsek Türkiye'nin önü çok açık'

Güvenlik Politikaları Uzmanı Yarar, "Dağda başarılı olamayan terör örgütü şehirlerde eylem yapmaya başladı. Bu kırılma anını doğru atlatabilirsek, Türkiye'nin önünün açık olduğuna inanıyorum." dedi.

A+A-

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından New York'ta düzenlenen "Darbe Girişimi ve Türkiye Üzerindeki Etkileri" panelinde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin yaklaşık 4 senedir yaşadığı sıkıntılara bakıldığında 15 Temmuz'daki darbe girişimin bunun bir parçası olduğunu ifade ederek o gece yaşananları "direniş", arkasından yaşananları da "diriliş" olarak değerlendirdiğini söyledi. 

Fransa'nın üç terör saldırısı yaşadığını ve üç defa OHAL'i uzattığını kaydeden Yarar, Türkiye'nin ise ortak hareket eden üç terör örgütü DEAŞPKK ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele ettiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin etrafının ateş çemberiyle yandığını belirten Yarar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zor bir süreç ve bu sürecin sorumlusu biz değiliz. Birçok kişi yıllardan beri aynı şeyi söylüyor; 'Türkiye, Suriye ve Irak politikalarının bedelini ödüyor' diyor ama Türkiye 2003'te tezkereyi reddetti. Irak savaşında 1 milyon Müslüman öldü... Suriye'de Türkiye'nin en büyük itirazı 'Siz karışmayın biz kendi aramızda çözelim' dediğinde başta ABD olmak üzere NATO ülkeleri 'Siz katil Esed ile iş birliği mi yapıyorsunuz' demişti. Libya'da Kaddafi'nin devrilmesi sırasında NATO'ya engel olmak için çabalayan ülke yine bizdik. Bugün Libya diye, Suriye diye, Irak diye bir ülke yok."

Bölgeye huzur gelmesini umut ettiğini dile getiren Yarar, "Ancak ne Suriye'de ne Irak'ta önümüzdeki 5 ila 10 yıl içinde böyle bir huzurun gelmesi maalesef mümkün gözükmüyor." dedi.

Türkiye'nin kendisine sorun yaratanları Türkiye toprakları içerisinde, sınırında kabul etmemesi gerektiğini vurgulayan Yarar, sınır ötesinde bunlarla mücadele edilmesi için Türkiye'nin üç dört yıldır eğitim, teknoloji ve diplomasi yoluyla bunun hazırlığını yaptığını kaydetti.

Yarar, "Dağda başarılı olamayan terör örgütü şehirlerde eylem yapmaya başladı. Depremin ilk etkisi gibi bu kırılma anının şiddetini yaşayacağız. Bu kırılma anını doğru atlatabilirsek, kendi içimizdeki farklılıkları birleştirerek çıkartabilirsek, Türkiye'nin önünün çok açık olduğuna inanıyorum." diye konuştu.

Kayseri'deki terör saldırısı

Yarar, Kayseri'de düzenlenen terör saldırısının ardından sosyal medyada provokasyonlar yapıldığını, farklı mezhep ve etnik gruplar üzerinden Türkiye'yi iç savaşa doğru sürüklemeye çalışan bir görüntü yaratılmaya çalışıldığını belirterek "15 Temmuz sonrası benim iki uyarım vardı. Türkiye'de iş savaşa sürükleyecek suikastlar ve bu tür saldırılar. Bir de ekonomik anlamda saldırı yapacaklar ve şu an hep beraber saldırıya başladılar." ifadesini kullandı.

HABERE YORUM KAT