1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kış kentinde sahipsiz hayvanlara 'sıcak yuva'
Kış kentinde sahipsiz hayvanlara 'sıcak yuva'

Kış kentinde sahipsiz hayvanlara 'sıcak yuva'

Türkiye'nin en soğuk kentlerinden Erzurum'da kışın sahipsiz köpek, kedi ve tavşan gibi evcil hayvanların soğuktan etkilenmemesi amacıyla yapılan barakalara halı ve tahtalar konularak kış için önlem alındı.

A+A-

Türkiye'nin en soğuk kentlerinden Erzurum'da kışın sahipsiz köpek, kedi ve tavşan gibi evcil hayvanların soğuktan etkilenmemesi amacıyla yapılan barakalara halı ve tahtalar konularak kış için önlem alındı.

Hava sıcaklığının kışın sıfırın altında 40 dereceye kadar düştüğü Erzurum'da, kent merkezinin yanı sıra ilçelerinden toplanan sahipsiz hayvanların bakım ve tedavilerinin yapıldığı Büyükşehir Belediyesi Sokak Hayvanları Barınağı Rehabilitasyon Merkezi'nde kış hazırlıkları tamamlandı.

 

Tedavi, kısırlaştırma, aşılama ve adli konular dolayısıyla getirilen kedi, köpek ve evcil hayvanların bakımlarının özenle yapıldığı merkezde, hayvanların soğuk havadan en az şekilde etkilenmeleri için de tüm önlemler alındı.

Günlük yaklaşık 50 kedi ve 300 sokak köpeği ile tavşan, yollarda bulunan koyun, inek, tavuk, horoz gibi onlarca evcil hayvanın gözlem altında tutulduğu merkezde, kışın düşen hava sıcaklığı göz önüne alınarak hayvanlar için kapalı ve ısıtmalı bölümler yeniden düzenlendi.

Merkezin bahçesindeki alanlarda barındırılan diğer hayvanların da üşümemesi amacıyla özel barınak ve kümesler inşa edildi.

Tavşanlara "4+1 ev" tahsis edildi

 

Hayvanların soğuktan etkilenmemesi amacıyla bu barınak ve kümeslerin zemininin halı ve tahtalarla kaplandığı merkeze, tavşanların kullanacağı 6 metrekare büyüklüğünde, 4 ayrı odası ve doğum bölümü olan minyatür ev şeklinde bir ahşap barınak da yerleştirildi.

Merkezin bahçe bölümündeki tavşanların kışın üşümemesi için özel olarak tasarlanan bu barınak dışında kanatlı hayvanlara da 10 metrekarelik ahşaptan kümes yapıldı.

Bu kümes ve barınaklar sayesinde, kışın söz konusu merkezde kalan hayvanlar sıcak bir yuvada kışı geçirecek.

Veteriner İşleri Şube Müdürü Ahmet Çağrı Birdal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sahipsiz hayvanları yaşam alanlarından aldıktan sonra rehabilitasyon merkezine getirdiklerini anlatarak, burada bakım, aşılama ile kısırlaştırmaları yapılan hayvanların yeniden doğal yaşam alanlarına bırakıldığını anlattı.

Birdal, merkezde hayvanların bazı hastalıklarını Atatürk Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile yaptıkları protokol gereği birlikte tedavi ettiklerini belirtti. 

HABERE YORUM KAT