1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. “Kış lastiği lüks değil, güvenlik için ihtiyaç”
“Kış lastiği lüks değil, güvenlik için ihtiyaç”

“Kış lastiği lüks değil, güvenlik için ihtiyaç”

Kış lastiği kullanma zorunluluğu için geri sayım başladı. Kış lastiği kullanmanın herkes için gerçek anlamda can ve mal güvenliği taşıdığını söyleyen Mustafa Gönüllü, Kış lastiği kullanımının bir lüks değil zorunlu bir ihtiyaç olduğunu ifade etti.

A+A-

Havaların soğuması ile birlikte kış lastiği kullanımının önemini ve gerekliliğini dile getiren Otopabuç Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gönüllü, “Normal lastiklerin 7 dereceye kadar dayanıklıdır. Lastik 7 derecenin altına düştüğünde yıpranmalar başlar ve lastik özelliğini kaybetmeye başlar. Kış lastiklerinin içine silika adında bir madde katılarak dayanıklı olması sağlanır. Böylece Kış lastiklerinin  -30 dereceye kadar dayanıklı olması sağlanır. Havanın güneşli olsa da 7 derecenin altında normal lastikle bir fren yaptığınızda kayar. Kışlık lastikler ise böyle havalarda kaymaz.  Kışlık lastiklerin üzerindeki diş yapısından dolayı karda ve buzda vakum vazifesi yapar ve sağlam bir yer tutuşu oluşturur. Doğal olarak da muhtemel kazaların önüne geçilmiş oluyor. Lastik seçerken ürünlerin E belgeli olmasına dikkat edilmelidir. E belgesi Avrupa standartlarına uygun ürünlere verilir. Onun haricinde lastikler aşağı yukarı aynıdır. Bir de lastikler güvenilir yerlerden ve güvenilir markalar arasından seçilmelidir.” dedi.

kis-lastigi--(2).jpg

“KIŞ LASTİĞİ KONUSUNDA BİLİNÇLENİYORUZ”

Kış lastiğinin bir zorunluktan ziyade insanların hem kendi hem de trafiktekilerin güvenlikleri için tercih etmeleri gerektiğini aktaran Gönüllü, “Kış lastiği uygulamasına ilk ticari araçlarda başlandı. Ticari araçlar taktı, normal araçlar takmadı. Bu da sıkıntılara yol açtı. Örneğin, kışın kaban giymeniz konusunda kimse sizi zorlamaz, araçta da bunu böyle düşünmek gerekiyor. Hem kendinizi hem de karşınızdaki insanı düşünmeniz gerekiyor. Bunun illa yasayla veya cezayla olmaması gerekiyor. Son dönemde insanlar biraz daha bilinçli olmaya başladı. Daha önce sadece ilaç firmalarında çalışanlar araçlarını home ofis gibi kullandıklarından onlar daha fazla dikkat ediyorlardı. Ama artık insanlar artık kendinin, eşinin, çocuğun araçlarına kış lastiği taktırmaya özen gösteriyorlar. Kış lastikleri hava şartlarına bağlı olarak ortalama 10. aydan itibaren takılmaya başlanır. Nisan ayına kadar bu kış lastikleri kullanılır. Böylece çok rahat bir şekilde kış ayları geçirilmiş olur.” şeklinde konuştu.

kis-lastigi--(1).jpg

“BİR KIŞ LASTİĞİ 4 YIL KULLANILABİLİR”

Kış lastiğinin ekstra bir külfetten ziyade birçok avantajının olduğunu söyleyen Gönüllü,  “Bir kış lastiği normal şartlarda saklanırsa 4 yıl kullanılabilir. Bu nedenle de aslında kış lastiği almak ekstra bir külfet getirmiyor. Kış lastiklerinin fiyatları normal lastiklere göre hemen hemen aynıdır. Bazı lastiklerde çok küçük farklar olabiliyor.  Bazı markaların kış lastiklerini taktığınızda karda zincir takmanıza bile gerek kalmaz. Zincir takmak zaten başlı başına zor bir iştir. Ben lastikçi olduğum halde yolda kalsam zor zincir takarım. Kış lastiği hem kendi hem de karşımızdakilerin can ve mal güvenliği açısından son derece önemlidir.  Fahrettin Kulu ile ortak olduk ve yurt dışından jant ithal ediyoruz. Çin’den kendimize Melber markası ile fason olarak jant imal ettiriyoruz.  Bu ürünler İçin TSE belgelerini aldık. Çin’de bize üretim yapan üç tane firma var. Yurt dışından getirdiğimiz bu ürünü Türkiye geneline dağıtımını yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

kis-lastigi--(3).jpg
İSMAİL KOÇ / YENİ HABER GAZETESİ

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

1 Yorum