1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Kışın çok kalın giyinmek çözüm değil
Kışın çok kalın giyinmek çözüm değil

Kışın çok kalın giyinmek çözüm değil

Soğuk hava tek başına hasta etmez ancak vücut direncinizi düşürerek hastalığa yakalanmanıza sebep olur. Tek ve kalın bir kıyafet giymek sizi zor durumda bırakabilir.

A+A-

KIŞI EN KOLAY ATLATMANIN YOLLARI

Son haftalarda kar Konya’yı esir aldı. Bu soğuk havalarda ise üşümemek elde değil. Bu soğuk havalarda hem üşümemek hem de terleyip hasta olmamak için birtakım önlemler alınmasında fayda var.

Çevremizdeki insanların pek çoğu soğuk havalara karşı daha dayanıklı oluyor. Bazılarımız ise soğuk havaya hiç gelemiyor ve soğuk havalarda üşümekten kendini alamıyor. İnsan olarak diğer canlılara nazaran soğuk ve sıcağa karşı daha hassasız. Özellikle kış aylarının geldiği bugünlerde hepimiz soğuk havalardan şikâyetçiyiz. Maalesef diğer canlılar gibi bizi soğuktan koruyacak, ısı yalıtımı sağlayacak doğuştan gelen doğal koruyucularımız yok. Ancak kendimizi soğuğa karşı koruyacağımız yöntemlerde bu kış mevsimi kurtarıcımız olabilir.

Soğuk hava tek başına hasta etmez ancak vücut direncinizi düşürerek hastalığa yakalanmanıza sebep olur. Tek ve kalın bir kıyafet giymek sizi zor durumda bırakabilir. Zira girip çıktığınız mekânlarda ya da toplu ulaşım araçlarında değişken bir sıcaklık olacağından, düzensiz ısılara maruz kalmanız hastalığa yakalanmanızı çabuklaştıracaktır. Üst üste birkaç kat giyinmek üşümenizi engellerken, terleme halinde sıcaklığa uyum sağlamanızı kolaylaştırır.

ATKI VE BERESİZ DIŞARIYA ÇIKMAYIN

Vücudun en uç noktaları olan kulak, parmak, burun gibi bölgeler bolca kılcal damara sahip olduğu için soğuktan daha fazla etkilenir. Bu nedenle kışın en çok korumamız gereken bölgeler bunlardır. Soğuktan korunmak için bere ve eldiven mutlaka kullanılması gerekenlerin başında geliyor. Vücut ısının en çok düştüğü yerlerden bazıları da baş ve boyun bölgeleri. Vücut ısısının yüzde 35’i başımızdan buharlaşıp uçar. Bere, şapka ve atkı kullanarak koruma sağlanabilir. Şapkaların içinin yünlü ya da tüylü kumaş olması ısı açısından daha çok verim alınmasını sağlar. Yünlü atkılarla yüz ve ağız kısmını örtecek şekilde bağlamak bizi soğuğa karşı daha dayanaklı kılar. Özellikle çocuklar da baş, boyun ve kulakları örten şapkalar mutlaka kullanılmalı.

Son zamanlarda daha çok kullanımı tercih edilen termal ürünler de bu soğuk havada kurtarıcımız durumunda. Cildinizin yüne karşı hassasiyeti bulunmuyorsa bu termal iç çamaşırlarını kullanmak sizi soğuğa karşı daha dayanıklı kılar. Cildiniz hassas ise yüzde 100 pamuklu olanları tercih edip, belinizi mutlaka kapalı tutun.

grip-tedavisi-gribe-iyi-gelen-tavsiyeler-gripten-korunmanin-yollari.jpg

SOĞUĞA KARŞI İÇİ YÜNLÜ DERİ ELDİVENLER

Soğuktan en çok nasibini alan ellerimizi eldivenlerle korumak mümkündür. Eldiven konusunda dikkat edilmesi gereken nokta; parmakların bir arada bulunmasıdır. Bunun nedeni ise bir arada bulunan parmakların birbirlerini ısıtmasıdır. Bu yüzden parmaklı eldivenler yerine başparmak dışındaki diğer parmakların topluca sokulduğu eldivenler tercih edilmeli. Özellikle çocuklar için hareketleri sınırlamayan ve su geçirmeyen eldivenler öneriliyor. Eldivenlerin su geçirmemesinin yanında nemi içeride tutmaması da gerekiyor. Bu nedenle içi yünlü, deri eldivenler soğuğa karşı oldukça koruyucu.

KIŞ KOŞULLARINA UYGUN AYAKKABI VE MONT TERCİH EDİLMELİ

Vücut ısısı için ayakların sıcaklığı oldukça önemli. Bu nedenle kış koşullarına uygun şekilde üretilmiş ayakkabılar tercih edilmeli. Kalın, izolasyonlu, yalıtkan ve su geçirmeyen botlar giyilmeli. Üşümemek için giydiğimiz çok kalın çoraplar bizlere rahatsızlık verebilir bu yüzden yüzde 100 pamuklu, terletmeyen çoraplar kullanılmalı. Mont olarak ise yağmur geçirmeyen montlar tercih edilmeli. Kumaş kabanlar içinize su geçirmiyor dahi olsa ıslak kaldıkları için rüzgârlı havada serin hissetmenize neden olur bu nedenle kumaş kaban kullanımından kaçınmalıyız.

usumek,-soguk,-kis,-kar,-soguk-hava,-soguk-havalardan-korunma-yollari,-hasta-olmaktan-korunma-yollari,-usutmekten-korunma-yollari,-grip,-nezle.jpg

SOĞUKTAN KURTARACAK BESLENME

Soğuktan korunmak kıyafetler kadar yediklerimizle de mümkün. İyi bir beslenme ile vücut sıcaklığımızı sabit tutabilir, bu kışı çok üşümeden atlatabilirsiniz. Kışın vazgeçilmezi olarak meyve, sebze ve pekmez yemek sizi soğuktan korur. C vitamini alabilmek için dengeli şekilde sebze ve meyve tüketmek gerekir. Bunların yanında demir bakımından en zengin gıda olan pekmezi tüketmek gerekir. Bu yiyeceklerin dışında, et ve balık, baklagillerden fasulye, nohut ve mercimek, kuru üzüm, kuru kayısı, kuru incir, yumurta ıspanak, semizotu, karalahana, pırasa, badem, fındık, fıstık, peynir, zeytin, portakal, mandalina tüketmekte fayda var.

DOĞALGAZ FATURASINI AŞMADAN ISINMANIN YOLLARI

Havalar soğudukça maalesef doğalgaz faturalarında da artış yaşanıyor. Kışın doğal gazı kısık seviyede tutarak ısınmanın yolları da var. Bunlardan bir tanesi evinize ısı yalıtımı yaptırmak. Kış gelmeden yaptırmanız gereken ısı yalıtımı sayesinde az enerjiyle ısınıp, evdeki ısı enerjisini korumanızı sağlıyor. Ayrıca kalorifer peteklerinin arkasına döşeyeceğiniz alüminyum folyo pencereden gelen soğuk havanın sıcak havayı bastırmasını engeller. Güneşin yüzünü gösterdiği günlerde perdelerinizi sonuna kadar açmak güneş ışınlarının evinizin içine girmesini sağlar. Yataklarda elektrikli battaniye kullanmak elektrik faturanıza yansıyacağı için bunun yerine yatağınıza 1 ve ya daha fazla sıcak su torbası koyarak ısı yakalayabilirsiniz. Ve en önemlisi hareket etmelisiniz. Hareket etmek vücut ısınızda artış sağlayacaktır.

1391159030_ytong_is___yal__t__m.jpg

ACİL DURUMLARDA YAPMANIZ GEREKENLER

Kışın üşümenin ardından beyinsel fonksiyonlarımızda ağırlaşma meydana gelir ve tuhaf reaksiyonlar vermeye başlar. Bu reaksiyonlardan bir tanesi de Hipodermi. Hipodermdeki kişinin ıslak elbiselerini değiştirmesi, esmeyen bir yere geçmesi ve sıcak şeyler yiyip, içmesi önerilir. Bir diğeri ise halk arasında üşümek anlamında kullandığımız donma etkisi. Sanıldığının aksine donma üşümek değildir, bir vücut uzvunun doku hasarına uğramasıdır. . Doku şiddetine göre bu bölgeyi dereceli artışlarla ısıtmanız yani soğuk birşeyi direk kaynar suya sokmak yerine önce musluk suyuna sokmanız ve zamanla ısıyı arttırmanız ya da uzvun durumu çok kötü ise hastaneye gitmeniz önerilir. Yine çoğunluğun bildiği ve uyguladığının aksine donmuş bölgeyi ovmak özellikle kar ile ovmak dokuya daha fazla zarar verir.

BÜŞRA AKSAKBAĞI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT