1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. 'Kitap doktoru'ndan eserlere hayat veren dokunuşlar
'Kitap doktoru'ndan eserlere hayat veren dokunuşlar

'Kitap doktoru'ndan eserlere hayat veren dokunuşlar

Antalya'da 78 yaşındaki cilt ustası Şimşir, kitapları adeta bir cerrah titizliğiyle tamir ediyor.

A+A-

Antalya'da 78 yaşındaki cilt ustası Kenan Şimşir, bir cerrah titizliğiyle tamir ettiği kitaplara adeta yeniden hayat veriyor.

Antalya'da bir sahafın raflarının sonunda elinde neşter, iğne ve iplikle sararmış yaprakları onaran cilt ustası Şimşir, adeta bir cerrah titizliğiyle çalışıyor. Sabır, emek ve gönül vererek ömrünü kitaplara adayan Şimşir, mesleğe ilkokulda arkadaşlarının ve kendisinin yıpranan kitaplarını tamir ederek başladı. Çocukluk hayalini gerçekleştirmek için kitap tamirine başlayan Şimşir, 10 yıldan bu yana ikinci el kitap satılan bir iş yerinde yıpranmış kitapları tamir ediyor.

AA muhabirine kitaplara olan düşkünlüğünü anlatan Şimşir, 10 yaşından bu yana kitaplarla iç içe olduğunu söyledi.

Eski kitapları tamir ettiğini, gerektiğinde ciltlediğini ifade eden Şimşir, "Zamanımın büyük çoğunluğunu kitaplarla geçiriyorum. Yıpranmış, sayfaları dökülmüş veya parçalara ayrılarak kullanılamaz hale gelmiş bir kitabı sabırla yeniden okunabilir, kullanılabilir hale getiriyorum." dedi. 

Doktor titizliğiyle çalışıyor

Okuma ve yazmayı kendi kendine öğrendiğini de belirten Şimşir, şöyle devam etti:

"İlkokul yıllarımda kendi kitaplarımı ve arkadaşlarımın kitaplarını tamir ederek bu işe alıştım. Daha sonra devlet matbaasında işe başladım. Oradan da emekli oldum. Çocukluk yıllarımda kitap tamircisi olma hayalimi emekli olunca gerçekleştirebildim. Hobi gibi burada kitaplarla iç içeyim. Onları tamir ediyorum. Bir doktor titizliğinde onları yeniden hayata bağlıyorum." 

Kitap okumayı da çok sevdiğini dile getiren Şimşir, kütüphanesinde 2 binden fazla kitabı bulunduğunu, kitaplarından bazılarını zaman zaman kendisini ziyarete gelen ilkokul ve lise öğrencilerine hediye ettiğini aktardı.

Kitap sevgisi dolayısıyla ilerleyen yaşına rağmen, sağlığı elverdiği ölçüde kitap tamir etmeye devam edeceğini vurgulayan Şimşir, "Yarım kalan bir hayalimdi kitapları onarmak. İmkan bulunca bunu gerçekleştirdim. Ölünceye kadar da bunlarla ilgileneceğim. Kitap, bir dünya. Onu insanlar yazmış. 2 bin küsur sene önce yaşayan insanlar da yazmış. Bunu bilmek bile insana heyecan veriyor." diye konuştu. 

Şimşir, bozuk kitapları ciltlediğini, kitap kapaklarını ise "hurufat" denilen metal yazılarla düzenlediğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT