1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. KKTC tüm baskılara rağmen kuruldu
KKTC tüm baskılara rağmen  kuruldu

KKTC tüm baskılara rağmen kuruldu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 1983 yılında bağımsızlığını ilan etti. Tüm barış görüşmelerini Rum tarafının elinin tersi ile itmesi nedeniyle birçok Türk hayatını kaybetmiş, ülkede işler çıkmaza girmişti.

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kuruluşu ve bağımsızlık bildirisi 15 Kasım 1983 günü, federe mecliste oybirliği ve alkışlarla onaylandı. Böylece KKTC’nin kuruluşu meclis tarafından onaylanmış oldu. Saat 09:00’da olağan üstü bir toplantı ile bir araya gelen meclisin kararından sonra, o yıllarda Devlet Başkanı olan Rauf Denktaş kürsüye gelerek duyduğu mutluluğu dile getirdi. Mecliste Bağımsızlık Bildirisi, Denktaş tarafından okundu. Bağımsızlık kararı, Lefkoşa Büyükelçisi İnal Batu tarafından, Türkiye’ye iletildi. Ayrıca, Devlet Başkanı Rauf Denktaş, ilk diplomatik temasını da Büyükelçi İnal Batu ile yapmış oldu. O gün çıkan kimi gazeteler de Bağımsızlık Bildirisini özel ek olarak yayınladı.

10-1-2-017.jpg

BANGLADEŞ KKTC’NİN YANINDA

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını Türkiye’den sonra kabul eden ülke Bangladeş oldu. Bangladeş’in bu kararından sonra gazetelere açıklama yapan Rauf Denktaş, “Birçok kardeş İslam ülkesinin, Bangladeş’ten sonra, bizi tanımasını ve bize destek olmasını ve burada İslam’ın ruhunu, insanlığın ruhunu, hürriyetin ruhunu yaşatmak yönünde bize yardımcı olmalarını, barışa katkıda bulunmalarını diliyoruz. Çünkü bizi desteklemek, bizi tanımak demek, Kıbrıs’ta iki halka dayalı bir ortaklığı arzu etmek ve bur ortaklığın oluşması için barışa yardımcı olmak demektir.” dedi. KKTC Dışişleri ve Savunma Bakanı Kenan Atakol da Bangladeş’in kararını memnuniyetle karşıladıklarını, diğer ülkelerin de bu hareketi örnek almalarını temenni etti.

İNGİLTERE BASINI “ŞOK”

Meclisin aldığı bağımsızlık kararından sonra İngiliz basını ise, bu kararı bir “oldu-bittiye getirmek” olarak niteledi. Muhafazakar Daily Telegraph Gazetesi, ne İngiltere, ne NATO’nun ne de başka bir kuruluşun bu “oldu-bittiyi” değiştirecek gücü olmadığını belirtirken, Financial Times Gazetesi ise, bu kararın alınışında Denktaş ile birlikte Milli Güvenlik Konseyi ve Turgut Özal’ın görüş birliğinde olduğunu aktardı ve artık geriye dönüşün olmayacağını yazdı. Liberal Guardian Gazetesi de “Kıbrıs Türklerinin tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan etmesi hiçbir şeyi değiştirmeyen, ancak her şeyi değiştiren kararlara yeni bir örnek” olduğunu okuyucularına duyurdu.  Rum basını ise, kararı “Orman Yasası” olarak duyurup, halkını kışkırtmaya çalıştı.

10-1-3-014.jpg

BAĞIMSIZLIĞIN DÜNYADA YANSIMALARI

O günlerde Yunanistan’ın başkenti Atina’da toplanan 3 bin kişi KKTC’nin haklı bağımsızlığını protesto etmek için yürüyüş yaptı. Dünya İslam Kongresi Sekreteri İmanullah Han, bağımsızlık kararından sonra önemli bir açıklama yaparak, Dünya İslam Örgütü üyelerine, KKTC’yi tanımaları çağrısında bulundu. ABD de aynı tarihte bir açıklama yaparak, “Aceleci ve ani tepkilerden kaçınılmalı” dedi. ABD Kongresindeki Yunanlılar, KKTC aleyhine kararlar alınması için söylemelerde bulunurken, bağımsızlık kararının da geri çekilmesini istediler.

Salih KÖPRÜLÜ / YENİ HABER

HABERE YORUM KAT