1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Kocaman: Konyasporlular merak etmesin...
Kocaman: Konyasporlular merak etmesin...

Kocaman: Konyasporlular merak etmesin...

Atiker Konyaspor'un geçen sezon yakaladığı başarıyla birlikte önümüzdeki sezon üç kulvarda zorlu rakiplerle mücadele edeceğini ifade eden Teknik Direktör Aykut Kocaman, en büyük amaçlarının bu kulvarlarda yola devam etmek olduğunu söyledi.

A+A-

Açıklamalarına 'Ana unsuru insan olan bir işimiz var. Herkes birşeyler yapıyor, birşeyler çalışıyor' sözleriyle başlayan Teknik Direktör Aykut Kocaman, "Çok fazlasıyla bilinmeyen var. Dolayısıyla geçmişten edindiklerimizle beraber, ufak-tefek tahminler yapabiliriz. Geçen sezonlarda sıkıntılı giden dönemlerde veya iyi giden zamanlarda böyle yapmaya çalıştım. Buna inandığım için bu şekilde yapıyorum. Bir kere bu sene en önemlisi ve en değişken olan konu; zaten az olan lig tecrübesini bulunduğum durum itibariyle biraz kalıcı hale getirmeye çalıştık. İnşallah da bu böyle devam eder" şeklinde görüş belirtti.

Aykut Kocaman, "Bu sene bizim için en büyük değişken UEFA Avrupa Ligi olacak" derken sözlerine şöyle devam etti:

"Ben sezon içerisinde de bu yolculuk sırasında bunun şehrin istediği için artıları olduğunu ve bu durumun güzel olduğunu belirtirken, eleme maçları oynayacak olmamızı da göz önünde bulundurup bu durum içerisine koyduğumuz zaman gerçekten çok maliyetli bir durum ortaya çıkacaktı. Maliyeti de belki tüm sezona damga vuracak şekilde olacaktı. Çünkü şehir istiyor diye başlamıştım sözlerime. Bunun açılımı şehir istediği için dolayısıyla takım ve kulüpte istiyor. Dolayısıyla bunu yapmak için sezona erken başlayıp erken form tutmak ve gruplara kalabilmek için yoğun efor sarfetmek ve bunun karşılığını da başarsanız ki elemelerden ve gruplardan gelip bunu başarmak oldukça zor bir durum, başarsanız da ağır bir tahribat oluşturuyor. Aksi durumda daha da büyük bir tahribat oluşturabiliyor.  'Nasıl olsa biz bunu toparlarız' duygusu bir bakıyorsunuz sonra yavaş yavaş alt grubun takımı olmaya başlıyorsunuz, hazır olmadığınız zaman. Sonra da bütün bir sezonu 'Nasıl toparlarız' diye geçiriyorsunuz. Böyle bir durumla karşılaşabilirdik. Ama Galatasaray'ın ceza alması ve kupayı da kazanmış olması direkt gruplara gidecek takımı sıralamadan verdi. Biz de bu takım olmayı başardık. Bu anlamda bakıldığında 'Maliyetsiz tecrübe denen şey' bence takım, şehir ve bizler için elimize kadar geldi. En büyük değişken bizim adımıza UEFA Avrupa Ligi'ne katılmak olacak..."

Takımın hazırlıklarına UEFA Avrupa Ligi için değil lig için başladığını vurgulayan Kocaman, "Biz şu an gruplara hazırlanmıyoruz. Takım olarak hazırlıklarımızı lig için yapıyoruz. Çünkü grup maçları sonra başlayacak. Önce 'Hangi takımlar gelecek?', sonra o takımların analizleri yapılacak ve sonrasında da 'Ne yapabiliriz?' diye güç ölçeğimizde düşünmeye başlayacağız. Ancak ikisini birbirine karıştırmadan götürmek en büyük amacım. Yani UEFA Avrupa Ligi'nin bizi, şehri, takımı ve kulübü kendi içine çekerek eritmesini çok arzulamıyorum. Bunu ne kadar başarabilirim gidişatta onu da bilmiyorum, yaşayarak öğreneceğiz. Dolayısıyla bu 3 tane kuvvetli rakiplerle bezenmiş kulvarda yolumuza kuvvetli adımlarla devam etmek en büyük amacımız" diye konuştu.

Transfer dönemi ve çalışmaları ile ilgili de açıklamalarda bulunan Aykut Kocaman şunları söyledi:

"Artık genel kamuoyunun şu noktada bir nebze daha hayıflanmayacağını ve merak etmeyeceğini düşünüyorum. Bir önceki sezonun ikinci yarısını 29 puan toplayarak kapatan takıma sezon başında 10 oyuncu katıldı. Bu sayı kendi içimizden gelenlerle birlikte 12-13'e yükseldi. Oysa ki klişe tabirle 'nokta transferlerle' var olan oyunu var olan isimlerle daha da geliştirme şansına sahip olabilecektik. Ancak böyle olmadı. Çok fazla oyuncu sirkülasyonu oldu. Ve 'Hangisi en fazla verimli olabilir?' arayışlarıyla uzun süre geçti. Bununla birlikte puan kayıpları oluştu. Sonrasında 7.-8. haftadan itibaren yavaş yavaş toparlanmalar oldu. İkinci yarı bizim adımıza daha verimli geçti. 25 gol atıp, 9 gol yemişiz. Bakıldığı zaman son derece başarılı rakamlarla güzel bir ikinci yarı geçirdiğimiz görülüyor. Şimdi bunun üzerine UEFA Avrupa Ligi geldiği zaman geçen seneki tecrübelerimiz, 'Bu takım neler yaptı?', 'Neler yapabilir?' sorularına cevaplar, sonra 'Nerelere ihtiyaç var', 'Hangi mevkilere takviyeler yapılabilir?' konusunda düşündük, taşındık. Şimdilik yaptığımız böyle bir tasarruf var. Var olan oyuncu grubumuzla başlayıp, yine ufak-tefek birkaç takviye yaptık. Gidişatı gözlemleyeceğiz. Burada eğer düşündüğümüzün gerisinde kalan mevkiler ve oyuncular varsa nokta transferlerle gerekli tamamlamaları yapacağız. Ama bunun için gidişatı görmekte fayda var. Sadece transfer yapmak için transfer yapmanın çok da mantıklı olmadığını düşünüyorum. Çünkü kamuoyunun geçen seneki başarıyı ortaya çıkaranların bu oyuncular olduğunu aklından çıkarmaması lazım. Bunu yapabilen bir grubu dağıtıp, yeni oyuncularla daha fazlasını yapmak, böyle bir matematik yok. Keşke olsa biz de ona göre davranırdık. Var olan, bugünlere getiren oyunculara önce yine şans vereceğiz. Onların kendilerini geliştirmeleri için süre vereceğiz. Ama bununla beraber yarışacağımız kulvarlarımız üçe çıktığı için ve beklentilerde yükseldiği için, beklentilerin altında kalma durumumuz olursa ufak-tefek takviyelerle beklentileri sağlamaya çalışacağız..."

Atiker Konyaspor Teknik Direktörü Aykut Kocaman, "Konyasporluların merak etmemesini rica ediyorum. Özellikle geçen sezonun ikinci yarısından itibaren gerçekten iyi olduğumuz ve iyi olmaya yakın olduğumuz zamanlarda da çok büyük ve ciddi bir katkı verdiler. Onlar saha dışında biz saha içerisinde kulübü doğru şekilde yönlendirmek ve kalkındırmak için her türlü katkıyı göstereceğiz" görüşlerine yer verdi.

HABERE YORUM KAT