1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Kombiniz yansın cebiniz yanmasın
Kombiniz yansın cebiniz yanmasın

Kombiniz yansın cebiniz yanmasın

Doğalgazın en çok kullanıldığı dönem olan kış mevsiminin etkilerinin hissedilmesiyle birlikte kombilerin de bakım zamanı geldi.

A+A-

Doğalgazın en çok kullanıldığı dönem olan kış mevsiminin etkilerinin hissedilmesiyle birlikte kombilerin de bakım zamanı geldi. Kombi bakımının yapılmamasının; maddi kayıpların yanında, hayati tehlikelere de sebep olabileceğini belirten Doğalgaz Tesisat Ustası Ali Pay, “Kombilerin yıllık bakımlarının yapılması, hayati öneme sahiptir” dedi.

dogalgaz-(1).jpg

Bakımı yapılmayan kombiler, gaz kaçaklarının yanı sıra, fazla doğalgaz kullanımına da sebep olabiliyor. Kombinin, tıpkı asansör veya otomobil gibi sürekli kullanılan bir alet olduğu için en az yılda bir sefer bakım yapılması gerektiğinin altını çizen Doğalgaz Tesisat Ustası Ali Pay, “Bakımı yapılan kombilerde verimlilik artarken, kaza, zehirlenme gibi risklere de önlem alınmış olur. Ülkemizde doğalgazın yaygınlaşmasıyla evlerde ve iş yerlerinde kombi kullanım sayısı oldukça arttı. Biz kombiyi hem sıcak su temini, hem de ısıtma sisteminde kazan görevi yapması amacıyla kullanıyoruz. Bu nedenle de kombiler hemen hemen her gün çalışmaktadır. Ama en yoğun olduğu çalışma kısmı ısıtma ihtiyacımızın olduğu kış aylarındadır. Hal böyle olunca da, kışın yoğun çalışması esnasında ortamdaki havada oluşan tozlar veya yabancı partiküller kombinin içine girmekte ve kombimizde belli yerlerde tıkanmalara sebep olup performansını düşürmektedir. Ayrıca yine kombinin yoğun kullanılmasıyla ilgili bazı kombinin içindeki fan gibi cihazlarının da yıllık bakımının yapılması gerekmektedir” diye konuştu.

ali-pay.jpg

“KOMBİYİ KAPATMAK TASARRUF DEĞİLDİR”

Evden çıkarken kombiyi geçici olarak kapatmanın tasarrufa neredeyse hiç etkisinin olmadığını söyleyen Ali Pay, “Kombi kullanımında yaygın bilinen bir yanlış da kombiyi kullanmadığın zaman kapatmaktır. Sabah evden çıkarken kombiyi kapatıp, akşam eve gelince açmak bir tasarruf yöntemi değildir. Aksine, soğuyan duvarları ve eşyaları ısıtmak için yoğun bir efor sarfeden kombi, daha çok enerji ve gaz maliyetine sebep olur. Evi ısıtan öncelikle duvarlar, sonra da evin içinde yer alan eşyalardır. Kombiyi kökten kapatmak yerine belli bir derecede tutmak ısı kaybını önleyeceği için, kombiler daha az efor sarfeder. Zaten duvarlarında yalıtım olan ve kapı, pencere gibi yerlerde soğuk geçirmez fitile sahip olan evler, durduğu yerde kolay kolay soğumaz. Uzun süreli bir yolculuk, seyahat gibi durumlarda kombiyi kapatmak mantıklı olabilir. Ama günü birlik tasarruf yapılmaz. Şuanda 40 derecede çalışacak bir kombi ortalama bir ev için yeterli sıcaklığı sağlayacaktır. Çok soğuk kış günlerinde de 50-55 derece arası sıcaklık yeterlidir” dedi.

dogalgaz-(2).jpg

“FATURANIZA YANSIYABİLİR”

Kombilerin yıllık bakımlarının yapılmadığı zaman ciddi sonuçlar doğurabileceğine dikkat çeken Pay, “Kombide verimli yanma gerçekleşmediği zaman ortama tehlikeli bir gaz olan karbonmonoksitin salınabilir. Kombilerde özellikle patlama gibi bir şey olmaz. Doğalgaz patlayıcı bir yakıt türü değildir ama zehirleyici bir gaz türü de değildir. Ortama salındığı zaman zehirleyici bir etkisi yoktur. Ama tam yanma gerçekleşmeyebilir. Tam yanma gerçekleşmediği zaman da karbonmonoksit ortama verilir. Karbonmonoksit bizim ‘sinsi katil’, ‘sessiz katil’ dediğimiz, hiç renksiz, kokusuz ve insanda hiçbir belirti göstermeden öldürebilen bir zehirli gazdır. Bakım yapılmadığı zaman bu tür tehlikeler ortaya çıkabilir. Bu en kötüsüdür. Verimli yanma gerçekleşmediği zaman daha doğrusu verimli çalışmadığı zaman ister istemez sizin cebinizden doğalgaz faturasına yansıyacaktır. Bakımı yapılmadığı zaman bu tür etkileri de görülür” ifadelerini kullandı. •YİĞİT BERKAY ÇOPUR

HABERE YORUM KAT