1. HABERLER

  2. KONYA

  3. KOMEK ‘bağımlılık’ yapar
KOMEK ‘bağımlılık’ yapar

KOMEK ‘bağımlılık’ yapar

Türkiye’nin ve Konya’nın en büyük meslek edindirme kursları arasında yer alan KOMEK Geleneksel 13. Altın Dokunuşlar Sergisi değerli eserleri ve sanatsal faaliyetleri ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor

A+A-

Konya’nın kültür ve sanatına katkı sağlayan Altın Dokunuşlar Sergisi’ne yurtiçi ve yurtdışından ziyaretçi akını var. Teması “Endülüs’ten Selçuklu’ya” olan sergide birbirinden değerli eserler ve kursiyerlerin el emeği göz nuru ürünleri beğeniye sunuluyor.

“ENDÜLÜS, SELÇUKLU, OSMANLI HEPSİ BİZİZ”

Türkiye’deki en büyük meslek edindirme sergilerinden olan ve Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) tarafından hazırlanan Geleneksel 13. Altın Dokunuşlar Sergisi ve Bilgi Şöleni, “Endülüs’ten Selçukluya” temasıyla açıldı. Açıldığı günden bu yana ise yurtiçi ve yurtdışından günde 10 binden fazla ziyaretçi ağırlıyor. “Endülüs’ten Selçuklu’ya” temasını seçme nedenlerinden bahseden KOMEK Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Ahmet Köseoğlu; “Her yıl 10 bine yakın eserden bizim jürimiz var. Jüri verdiğimiz temada, söylediğimiz motiflere uygun eserleri seçiyor. Biz her yıl Aralık ayında toplanırız. Mayıs ayında yapacağımız konuyu belirleriz. Bütün hocalar ve öğrenciler iş üretir. Ve eserlerin çoğunda “Ve la galibe İllallah” yazıyor. Bizim sergimizin ana teması zaten Allah’tan başka galip yoktur. Bu temayı neden seçtik. Bunun birçok sebebi var. Bir tanesi, Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz gecesi bu sözü söylemesidir. Bu çok önemli bir zikirdir ve Endülüs’te ki bütün eserlerin üzerinde yazıyor idi. Biz biraz bu zikirleri unutmuştuk. Allah’tan başka galip yoktur. Endülüs, Selçuklu, Osmanlı bunların hepsi aslında biziz. Selçuklu demek Endülüs demek, Endülüs demek Selçuklu demektir. Bu eserler Endülüs motiflerinde fakat size yabancı gelmez. Çünkü bunların aynısı Konya’da, Sivas Divriği’de, Erzurum Çifte Minare ’de her yerde görebilirsiniz.” ifadelerini kullandı. Ayrıca KOMEK’in büyük bir aile olduğunu belirten Ahmet Köseoğlu; “KOMEK her dönem 40 bin öğrenci alıyor. 500 bin kişilik bir aile oldu. Bu insanlar burada ebru öğreniyor, çini öğreniyor, dil eğitimi görüyor, meslek eğitimi görüyor. İstanbul’un nüfusu 14 milyon olmasına rağmen bu kurslarda 3 milyon kursiyeleri var keza Ankara’nın nüfusu bizden çok fazla olmasına rağmen bizimle aynı sayıda 500 bin üyesi var. KOMEK, Konya için gerçekten büyük imkân.” şeklinde konuştu.

KOMEK KURSİYERLERE PAZAR OLUŞTURUYOR

Çeşitli kurslar ile birçok iş kolu öğrenen ve bu kollarda üretim yapmaya devam edenlere ise KOMEK destek sağlamaya devam ediyor. KOMEK öğrencilerinin ve kursiyerliğini KOMEK’te tamamlamış olup ustalığa doğru giden yetişkin elemanların ürettiklerini hem ekonomik hem sanatsal anlamda döndürüyor. Bu döndürme için ise KOMEK çalışanları tarafından kurulan KOMEK kooperatifinin atölyeleri bulunuyor. Öğrencilerimizin işleri satış merkezlerinde sadece KDV’yi ekleyerek ve orada ki döngüyü de sağlayabilmek için yüzde 3-5 kar koyularak satılıyor. Öğrencilerin ürünleri Şehitlik, Kültürpark gibi yerlerde satışa sunuluyor. Ürün satıldığı anda ise ürünün sahibi olan öğrencinin hesabına parası yatırılıyor. Bunun yanı sıra komekpazari.com adlı site üzerinden ise online satışlar gerçekleştiriliyor. Kursiyeler bu siteye ürünlerini kendileri de ekleyebiliyorlar. Böylelikle KOMEK kursiyerlerine sadece işi öğretmekle kalmıyor onlara ürünlerini satmak için Pazar oluşturuyor.

GENÇ KOMEK VE KURAN-I KERİM EĞİTİMİ

KOMEK sadece yetişkinlere değil Genç KOMEK ile çocuklara da eğitim vermeye devam ediyor. Genç KOMEK 3 Haziran’da 8 – 16 yaş arasında ki genç çocukların eğitimleri için kayıtları almaya başlayacak. Bünyelerinde çocukları istihdam eden KOMEK yüzme, spor, resim, İngilizce gibi branşlarda eğitim vererek çocukların yaz tatilinde kaliteli zaman geçirmelerini sağlayacak. Ayrıca hanımlara dini eğitim ve Kuran-ı Kerim içeriği eğitimi veren KOMEK yazın bu eğitimi çocuklar ile devam ettirecek. KOMEK 2013’ten bu yana 2 bin 488 grup ile 25 bin 271 kişi dini eğitimler ile dinimizin temel kaynağı olan Kuran-ı Kerim’i nasıl okuyacağını öğrenmiş durumda.

KOMEK’TEN MEMNUNİYET TAM PUAN

Halkla İlişkiler çalışmalarına önem veren KOMEK, açtığı kurslarda sezon sonunda kursiyerlere anket yapıyor. Kursiyerlere, KOMEK’te çalışanlardan ve hocalardan beklenti ve memnuniyetleri, bir sonraki dönem gelmek istedikleri kurslar, gelmek istedikleri gün ve saatler, hangi hocalardan ders almak istedikleri soruluyor. Bu anketler sonucunda da kurslar açılıyor. Hedef kitleyi tanıyıp ona göre yön veren KOMEK’ten ise memnuniyet oranı yüzde 95. Dolayısı ile de kurslara katılım yüksek oluyor. 

 “KONYA’YA GEL” SLOGANI İLE İLÇE SAKİNLERİ KONYA’DA

Sadece Konya merkezde değil ilçelerde de çeşitli branşlarda eğitim veren KOMEK şimdi de sergiyi ve Mevlana’yı gezdirmek için Basın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığının Halkla İlişkiler Çalışması ile ilçelerde ki vatandaşları Konya’ya taşıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’in talimatı ile günde 3 – 4 ilçeden bin beş yüz ilçe sakini “Konya’ya Gel” sloganı ile Konya’da. İlçeden getirilen vatandaşlara yemek yediriliyor, sergi ve Mevlana gezdiriliyor. Konya Karapınar’dan gelen 55 yaşında ki Fatma Durmaz; “Karapınar’dan sergi için geldik. KOMEK getirdi. Karapınar’da da KOMEK’in kursları var. El yapımı ve boyama kursları var. Kızım kurslarına gidiyor. Çiçek yapıyor. Kızıma KOMEK’in kursları çok iyi geldi. Hem iş öğreniyor hem de boş zamanını değerlendiriyor.” ifadelerini kullandı. Altınekin’den gelen 60 yaşında ki Sakine Akkan ise; “Sergiyi ve Mevlana’yı görmemiz için KOMEK bizi Altınekin’den getirdi. Çok beğendik, her şey çok güzel. Altınekin’de çocuklar için KOMEK kursları var. Çocuklarımız gidiyor. KOMEK çalışanlarından Allah razı olsun, çocuklarımız bir şeyler öğreniyorlar.” şeklinde konuştu.

KOMEK’TE BAZI KURSLAR

Sergiyi gezdiğimizde ise Çini kurslarını görüyoruz. Çini kurslarında öğrenciler yaklaşık 2 yıl eğitim alıyorlar. Uçak ve Gemi Kursu’nda ise kursiyerler uçak ve gemiden maket yapıyorlar. Ayrıca bu kurs kazanç getiren kurslardan birisidir. Kurslarda eğitim gördükten sonra uçak ve gemi maketi yapıp satarak maddi kazanç elde eden kursiyerlerde var. KOMEK’te bazı kurslar İŞKUR destekli. Öğrenciler bir yandan işi öğrenirken bir yandan da İŞKUR’dan ücret alıyorlar. Bunun yanı sıra KOMEK’in çalıştığı firmalarda bulunuyor. Böylece öğrencilere ürünlerini satabilecekleri bir alan daha çıkıyor. KOMEK’in sağladığı bazı imkanlardan birisi de KPSS’de ek puan bile getirebiliyor. Örneğin işaret dili eğitimi kursunda Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışan KOMEK’ten aldığınız belge sayesinde KPSS’de size ek puan ekleniyor. Ayrıca özel kurslara binlerce lira harcamamanız için KOMEK yaklaşık 12 yabancı dil eğitimi de veriyor. Tüm bunların yanı sıra sanatsal faaliyetlere de önem veren KOMEK Konya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ‘Anadolu’da Selçuklu ve Osmanlı İzleri’ adlı bir yarışma düzenledi. Yarışmada ödül alan ve sergilenmeye değer görülen eserler seçilerek sergi boyunca Mevlana Kültür Merkezi’nde ziyaretçilere gösterilecek.

“KOMEK’İN BAĞIMLISI OLDUM”

KOMEK’le tanışmasını anlatan engelli kursiyer Ayşe Ateş; “Ben Belediye’ye Ahmet Köseoğlu hocamın yanına gelmiştim. Hocam da KOMEK’e yazılmamı söyledi. Kokulu sabunlar yapıyorum. Keçe kurslarına da geliyorum orada da çanta yapıyorum.  KOMEK’e gelmeden önce evde oturuyordum. Bana hem hobi oldu hem de maddi kazanç elde ederek evime katkıda bulundum.” şeklinde konuştu. Kağıt rölyef standında duran kursiyer Emine Hülya Sezer; “Emekli El Sanatları Öğretmeniyim. Bu kursa emekli olduktan sonra başladım. El sanatları öğretmeniyim ama kursta çok fazla şey öğrenip, kendimi çok geliştirdim. Öğrenmenin yaşı yoktur dedim. Her ne kadar emekli olsam da buraya gelip öğrenmeye devam ediyorum.” ifadelerini kullandı. Neredeyse KOMEK’te ki bütün branşlarda eğitim almış olan kursiyer Şerife Kalfazde ise; “KOMEK bağımlılık yapıyor. Birkaç bölüm hariç KOMEK’in bütün kurslarına gittim. 7 yıldır KOMEK kursiyeriyim. Bu yıl da resim kursuna adım attım. Eski Halk Eğitimi öğretmeniyim, şimdi de KOMEK’in daimi öğrencisiyim.” dedi.

BÜŞRA AKSAKBAĞI / YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT