1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Konservatörler işgalci Rus subayın cesedini inceledi
Konservatörler işgalci Rus subayın cesedini inceledi

Konservatörler işgalci Rus subayın cesedini inceledi

Ardahan'da inşaat alanındaki kazıda bulunan işgalci bir Rus subaya ait olduğu belirtilen cesedin korunması ve kimliğinin belirlenmesi için 3 uzman tarafından yapılan ön inceleme tamamlandı.

A+A-

Ardahan'da inşaat alanındaki kazıda üniformasıyla gömülmüş halde bulunan işgalci bir Rus subaya ait olduğu belirtilen cesedin korunması ve kimliğinin belirlenmesi için 3 uzman konservatör tarafından yapılan ön inceleme tamamlandı.

Karagöl Mahallesi'ndeki bir inşaat alanında bir süre önce yapılan kazıda, tek oda şeklinde düzenlenmiş bir mezarda bulunan ve Rus subaya ait olduğu değerlendirilen cesedin korunması ve kimliğinin tespit edilmesi amacıyla Erzurum ve İstanbul'dan gelen 3 kişilik heyetteki uzmanlarca Kars Müze Müdürlüğündeki cesede ilk inceleme yapıldı.

1877-1878 Rus işgali dönemi sonrası öldüğü sanılan ve bir Rus subaya ait olduğu düşünülen cesedin ilk incelemesini gelecek hafta yapmayı planlamalarına rağmen müzeye daha erken gelerek işlemi yapan heyette yer alan İstanbul Konservasyon Müdürlüğünden 1, Erzurum Konservasyon Müdürlüğünden de 2 uzman konservatör ön incelemesini bitirdi.

Heyet rapor hazırladı

Heyet, burada uzun süren çalışmanın ardından ceset ve tabut üzerindeki çalışmalarına ilişkin rapor hazırladı.

Ön incelemede kısmen bozulduğu anlaşılınca özel bir bezle örtülen cesedin korunması amacıyla bulunduğu deponun sıcaklığı da takibe alındı

Kars Müzesi Müdürü Necmettin Alp, yaptığı açıklamada, "İstanbul Konservasyon Müdürlüğünden 1, Erzurum'dan 2 konservatör gelip ilk ön incelemelerini yaptılar. İskeletin durumunu incelediler. İskelet üzerindeki apoletin bulunduğu giysilerden küçük bir parça laboratuvar incelemesi için alındı, ayrıca tabutun korunduğu platformda tabut ile platform arasına özel bir bez örtüldü." dedi.

Alp, tabuttaki kişinin kimliğinin oluşturulacak uzman heyetin incelemesinden sonra ortaya çıkartılmaya çalışılacağını kaydetti.

HABERE YORUM KAT