1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya karla hasret giderdi!
Konya karla hasret giderdi!

Konya karla hasret giderdi!

Konya iki gündür etkili olan kar yağışıyla birlikte beyaza büründü.

A+A-

Yağan kar başta çiftçiler olmak üzere herkesi sevince boğdu. Şehir merkezinde ve bazı ilçelerde eğitime ara verildi.  Okulların tatil olmasını fırsat bilen çocuklar uzun zaman sonra yoğun karla karşılaşınca sevinçlerini karda oynayarak ya da kardan adam yaparak gösterdi.

KONYA'DA OKULLAR BUGÜN DE TATİL

Konya il merkezinde okullar kar yağışı, don ve buzlanma sebebiyle tatil edildi. Ayrıca Selçuk Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi ve Necmeddin Erbakan Üniversitesi’nde de eğitime ara verildi.

konya-kar--(1)-001.jpg

YAĞIŞ DEVAM EDECEK

Konya, Karaman, Aksaray ve Niğde genelinde, yer yer kuvvetli ve yoğun kar yağışı ile buzlanma ve don olayının beklendiği bildirildi.  Meteoroloji Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölgede hava sıcaklığının mevsim normalleri altında seyredeceği, yoğun kar yağışının cuma gününe kadar devam edeceği ifade edildi.  Yoğun kar yağışı ile buzlanma ve don olayının beklendiği kaydedilen açıklamada, rüzgarın kuzey yönlerden orta, yer yer kuvvetli eseceğinin tahmin edildiği belirtildi.  Öte yandan, vatandaşlar yaşanabilecek olumsuz durumlara karşı uyarıldı. 

KONYA HAVALİMANI UÇUŞLARA KAPATILDI

Konya Havalimanı yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle uçuşlara kapatıldı. Konya Valiliğinden yapılan açıklamada, yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Konya Havalimanı'nın 23 Aralık 2016 Cuma günü saat 11.00'e kadar uçuşlara kapatıldığı bildirildi.

KALDIRIM VE YOLLAR KAPALI

Vatandaşlar kardan ne kadar memnun olsa da bu hava şartlarında işlerine gitmek isteyenler zor anlar yaşadı. Gece boyu kar yağışının etkisinin sürmesine rağmen kaldırım ve yolların açılmaması sebebiyle vatandaşlar adeta karın içinde yürüme mücadelesi verdi. Kimi vatandaşlar ise çareyi araçların bile gitmekte zorlandığı yollarda araçların arasında gitmekte buldu.

ONLARI UNUTMAYALIM!

Çetin kış şartları insanları olduğu kadar hayvanları da etkiliyor. Soğuk kış günlerinde aç kalan başta serçe, kedi, köpek gibi sokak hayvanlarının yaşama mücadelesine yardımcı olabiliriz. O minik canların yaşaması için yapacağımız çok küçük şeyler olduğunu unutmayalım. Sokak hayvanları soğuk hava şartları nedeniyle yemek ve su ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. Kış boyunca yemek artıklarını çöpe atmamalı, hayvanların yemesi için yemek artıklarını poşetlerin üzerinde, eski kapların içinde, çöp kutularının kenarlarına ve hayvanların yiyecek arayacağı yerlere koymalıyız. Sokak hayvanları soğuk ve karlı havalarda yiyecek bulmakta problem yaşadıklarından, hayvanların da hayat hakkı olduğunu unutmayarak yiyecek ve içecek yardımında bulunmalıyız. Sadece kedilere, köpeklere değil, tüm hayvanlara yardım elini uzatmalıyız. Özellikle kuşlar için çöp kenarlarına kapların içine su konulmalı. Dışarıda kar var, suya gerek yok, düşüncesi hâkim olmamalı. Dışarıdaki su donduğu için hayvanlar bu suyla ihtiyaçlarını karşılayamıyor olabilirler, bizler bu şekilde davranarak hem büyük bir sorumluluk örneği sergilemiş oluruz, hem de bizden sonraki nesillere örnek oluruz. Bu konuda vatandaşlarımızın hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. 

YENİ HABER

HABERE YORUM KAT