1. YAZARLAR

  2. Ahmet Atıf Doğan

  3. Konya Şeker İyiliği Çoğaltıyor
Ahmet Atıf Doğan

Ahmet Atıf Doğan

Analist
Yazarın Tüm Yazıları >

Konya Şeker İyiliği Çoğaltıyor

A+A-

Gündem yoğun, başkanlık, dün milli tarım konusu ile ilgili toplantı yapıldı, Konya’da AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısı vardı, hem Tarım Bakanı Sayın Faruk Çelik’in hem de Konya İl Başkanı Musa Arat olmak üzere ilgililerin gündemle ilgili önemli açıklamaları vardı…

Ama ben bunların hiç birisini yazmayacağım. Biraz da sosyal sorumluluk duygum gereği, sırf iyilik artsın diye, Konya Şeker’in Organ Bağışı konusunda yapmış olduğu büyük fedakârlığı yazacağım.  

Şöyle düşünün sevgili okurlarım, bir kaza, bir ölüm planlı programlı mı geliyor? Bugün sabah güne sağlıklı başladık ama kim kendinden emin? Kim akşam bir hastanede yoğun bakım ünitesinde ya da ameliyat hanede, ya da ne bileyim daha ürperticisi bir morgda olmayacağının garantisini veriyor?

Daha da ürperticisi, belki de sabah vefat edeceğiz, akşama kadar namazımı kılıp toprağa bile koyuverecekler.

Onun için diyorum ki, gelin iyiliği artıralım, Konya Şeker çalışanlarının bu cesareti hepimize örnek olsun, aklımız başta iken yapmamız gereken iyilikleri yapalım.

Organ bağışı konusunda ciddi kampanyalar yapılıyor, televizyonlarda, gazetelerde, radyolarda yıllardır organ bağışı ile ilgili kampanyalar yayınlanıyor ama zannediyorum hiçbir kampanyada böyle bir başarı elde edilemedi.

Konya Şeker çalışanı tam 3020 kişi organ bağışında bulundu.

Geçtiğimiz Cuma günü Organ Bağışı Haftası etkinlikleri kapsamında Konya Şeker’de bir program düzenlendi.

Programın düzenlendiği salon çok küçüktü ama inanın o küçük salonda o kadar muhteşem bir program vardı ki, etkilenmemek mümkün değildi.

Neyse konumuza dönelim, Sağlık Bakanlığımız, Konya Şeker nezdinde Sayın Recep Konuk’a bir teşekkür plaketi sundu.

Sağlık Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Öğütken, Bakan Sayın Recep Akdağ adına bu plaketi Sayın Recep Konuk’a takdim etti.

Sağlık Bakanı Bakan Yardımcısı Ahmet Baha Ögütken, Konya Valisi Yakup Canbolat, AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Konya Sağlık İl Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hasan Küçükkendirci, Konya Tabip Odası Başkanı Dr. Seyit Karaca, İl Müftü Yardımcısı Muharrem Biçer ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Konya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu üyeleri, AB Holding bünyesindeki iştiraklerin yöneticileri ile Konya Şeker çalışanları katıldı.

Yerel ve yaygın medya mensupları geniş bir katılımla törene iştirak etti ve konu hem yerel hem de genel medyada geniş yankı buldu…

Hakikaten çok önemsenmesi gereken bir etkinlik çokça üzerinde durulması gereken bir konuydu bu ve böylede oldu, hem şehrimizde hem de Türkiye’de ciddi anlamda yankı buldu. Tabi biz organ bağışı için bu organizasyonun büyük bir örnek teşkil etmesini ve organ bekleyen onlarca hastamıza yeni uzanan el olmasını diliyoruz. 

Bu etkinlik her şeyden önce Sayın Recep Konuk’un bir konuya sahip çıktığında konunun ne kadar mesafe kat ettiğini de gösteriyor. Sayın Recep Konuk gerçekten çok önemli bir liderdir, bunu tekrar teyit etmiş oluyoruz. O bir işin yanında yer alırsa onunla birlikte binlerce insan o işin içinde yer alıyor. Konya Şeker ailesi Sayın Recep Konuk’u seviyor, Konya seviyor, Türkiye seviyor. Ve tabi o da sağ olsun bu ülkeyi seviyor ve bu liderliği milletimizin hayrına olacak şekilde yönlendiriyor.

 

Bakın Sayın Recep Konuk’un konuya sahip çıkması beraberinde neleri getirecektir; her şeyden önce konu her alanda artık desteklenecektir ve birçok çiftçimiz, köylümüz, şehirlimiz organ bağışına katkı yapacaktır.

Diğer taraftan da Konya Şeker örnek olacak bundan sonra birçok firma bu tür sosyal sorumluluk projelerine dâhil olacak ve neticede insanımız kazanacaktır.

Konya Şekerin, Torku gibi dünya markası olmuş bir markasının bu tür sosyal olaylara katkı sağlayarak büyümesi de çok önemlidir. 

Konya Şeker’in yapmış olduğu birçok başarılı işten dolayı biz kendilerini kutladık, teşekkür ettik. Ama bu hepsinden başka ve hepsinden daha değerlidir. 3020 kişilik topluluğunun bir kerede organlarını bağışladığı kampanya ilktir.

Burada şunu da ifade edelim, Sayın Recep Konuk konuşmasında belirtti, ülkemizde sadece böbrek nakli bekleyen insanların sayısı 26 binmiş. Türkiye’de 200 bin insan organ yetmezliği nedeniyle nakil bekliyormuş.

Bu 200 bin kişiden 30 bini ise acil statüdeymiş, yani hayati tehlikeleri yüksekmiş. Ve her yıl en az 2 bin kişi ülkemizde organ bulamadığı için vefat ediyormuş.

Ve son rakam, ülkemizde geçen yıl, beyin ölümü gerçekleşen 1969 kişiden sadece 472’sinin ailesi organ nakline izin vermiş.

Bu rakamlar konuyla ilgili ne kadar zayıff olduğumuzu göstermektedir.

Oysa programda Konya İl Müftü Yardımcısı Muharrem Biçer Hocamızda ifade etti; organ bağışı candan cana sadakadır.

Konya Şeker’e, Konya Şeker’i böyle önemli bir hayra vesile kılan Sayın Recep Konuk’a teşekkürlerimizi sunuyoruz, umarım Recep Konuk’un açtığı bu iyilik yolu herkese, hepimize bulaşır ve başka iyiliklerin de oluşmasına vesile olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum