1. HABERLER

  2. KONYA

  3. “Konya uyarmasaydı bin şehit vermiştik”
“Konya uyarmasaydı bin şehit vermiştik”

“Konya uyarmasaydı bin şehit vermiştik”

15 Temmuz gecesi yaşananların ardından toz bulutlarının dağılmasıyla gerçekler bir bir gün yüzüne çıkıyor.

A+A-

Darbe girişimine karşı tepkileri en çok merak edilen Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden gelen haberler ise ‘Demokrasi ve Özgürlükler adına’ tüm ülkeyi sevindirdi. Vatanımıza ve bayrağımıza bağlılığımızdan başka bir derdimiz yok diyen Cizre’nin en büyük aşiretinin Teyan Kerevan aşireti lideri  Kamil Atak'ın yeğeni Hasret Binzet “Biz Cizre’de 1000 şehit verebilirdik. Ak Parti Milletvekili Abdullah Ağralı’nın dikkati sebebiyle hem bu önlenmiş oldu. Hem de darbecilere geçit vermemiş olduk” dedi.

“BİZİM VATANDAN BAŞKA BİR DERDİMİZ YOK”

15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminde en büyük sınavlardan birini de Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi verdi. Bölge halkı darbeye karşı dik duruşu ve demokrasinin yanında yer almasıyla Türkiye büyük bir sıkıntıyı da küçük sıyrıklarla atlatmış oldu. En çok hareketin yaşandığı yerlerden biri olan Cizre’nin en büyük aşiretinin Teyan Kerevan aşireti lideri  Kamil Atak'ın yeğeni Hasret Binzet o gece yaşananları Yeni Haber gazetesine anlattı. Bugüne kadar yaşanan sıkıntılar hakkında bilgi vererek sözlerine başlayan Binzet, bölge üzerinde oynanan oyunlar ve bilgi kirliliği hakkında şu görüşlere yer verdi; “Bölgede son 10 yılda görev yapan Kaymakam, Vali, Emniyet Müdürleri ve Jandarma Komutanlar dosta düşman, düşmana dost dediler hep. Çok tehlikeli bir noktaydı bu bizim için. Bunu her platformda dile getirdim. Konya’da katıldığımız toplantılarda da dile getirdim. Güneydoğu’da daha kolay fark ediyorsunuz böyle şeyleri. Orduyu karıştırmaya çalışıyorlardı. Operasyonları yönetenler sağlam insanlar değildi. “Ali Osman Paşaya dikkat edilmesi gerekiyor” diyorduk ciddiye alınmıyorduk. Temizlik yapıyoruz, sonra bırakıveriyorlardı. Her yerde anlattım bunu. “Ülkemize sahip çıkalım” dedim. Ama sesimizi duyuramadık. Bu insanların yanında teröristler bizden daha kıymetliymiş gibi hisse kapıldık. ”      

agrali.jpg“AĞRALI UYARMASAYDI BUGÜN 1000 ŞEHİT VERMİŞTİK”

15 Temmuz gecesi Cizre’de yaşanan olayları ve oynanan büyük oyunu da aktaran Binzet, “ Biz devletimizin yanında 1500 silahlı korucu bir aşiretiz. Bölgenin en güçlü aşiretlerinden biriyiz. Tugay Komutanı Ali Osman Paşa beni aradı o gece. “Emniyete Paralel operasyonu yapacağız”  “Bize destek vereceksiniz” dedi. ‘Tamam’ deyip telefonu kapadım. Milletvekili Abdullah Ağralı’yı aradım. Ağralı ‘Hasret Başkanım, sakın hareket etmeyin. Kıpırdamayın. Darbe yapmaya çalışıyorlar. Emniyetin yanında yer alın” dedi. Eğer o görüşmeyi yapmamış olsaydım bugün Cizre’de 1000-1500 şehit vermiştik. Herkesi silahlandırdık emniyeti koruma altına aldık. Ali Osman Paşa geldi. Çekilmemizi istedi. Çekilmezseniz jetlerle bombalatırım burayı dedi. Kimin üstüne kimi getirip kimi bombalatıyorsun” deyip karşı çıktık. Ayrılmadık yerimizden. Geri çekilmek zorunda kaldılar. Sonra Tank taburunda hareketlenme oldu. ‘Siz askere bağlısınız’ geri çekilin dediler çekilmedik. İçeri bir kişi girecek olsa bile indirecektik. Çünkü onlarda Anayasaya bağlı olmaları gerekti olmadılar.” Diye konuştu.

“AĞRALI BİZİM HEM VALİMİZ HEM KAYMAKAMIMIZ”

Yaşanan ihanetleri Başkente bildirdiklerini ve sonrasında harekete geçildiğini anlatan Teyan Kerevan aşireti lideri  Kamil Atak'ın yeğeni Hasret Binzet  duruma el konulduğunu ve sorumluların gözaltına alındığını kaydetti. Ancak olaydan sonra ne Vali’ye nede Kaymakam’a ulaşıldığını belirten Binzet, Kaymakam’ın bu olağanüstü zamanda bile izin kullandığını ve makamının boş kaldığını ifade etti. Ak Parti Konya Milletvekili Abdullah Ağralı’nın kendileri için hem Vali hem Kaymakam olduğunu ve sorunlarla ilgilenen ender insanlardan biri olduğunu söyleyen Binzet, “O gece o görüşme olmasaydı 1000 şehit vermek içten bile değildi” diye konuştu. Kendilerinin milletin, devletin ve bayrağın yanında olduklarını kaydeden Binzet, “Biz barbarlara yol vermedik.  Bu iş bitene kadar Cizre Halkı ayaktadır. Kimse merak etmesin. Bu işi siyasetçilere bürokratlara atmayacağız. Bugün nerede hain varsa temizleme günüdür. O güne kadar bize rahat yoktur. Zor gününde biz vatanımızın yanında olacağız. Çünkü bizim tek derdimiz var oda vatan. Çünkü kalkışma devam ediyor. Emniyet içinde kıpırdanmalar var. Ayakta olacağız. Sokakları bırakmayacağız”

MERAL AKŞENER HAKKINDA SÖYLENENLER DOĞRUYMUŞ

Hasret Binzet ayrıca Meral Akşener hakkında daha önce Konya’da olduğu zamanlarda yaptığı görüşmelerde kendine Meral Akşener hakkında söylenen sözleri bir tür siyasi açıklama zannettiğini ve bu nedenle iddiaları reddettiğini söyleyerek “Ben Meral Akşener hakkında bana söylenenleri siyasi bir manevra olarak görmüştüm. Reddetmiştim. Ancak Cuma akşamı anladık ki bana Akşener hakkında söylenenler doğru. Onlar doğru söylemiş, meğer bizim düşüncelerimiz yanlışmış. Ayrıca Kamil Amcam içeriye girdikten sonra bizim aşiretimizi ailemızi sevmeyenler bizi birbirmize düşürecek dedikodular yaptılar,aşiretimizin içinde az kalıyordu biz birbirmizi vuracaktık hepsine bu paralelciler sebeb oldu, Amcaoğlu Ahmet Atak bu sürecte devletin yanında yer aldı,Paralel çetenin ihanetine uğradı ve yaralı olarak içeri girdi.Kamil Atak gibi vatan seven birisinin içeri alınması içimizde büyük bir yara açtı.” diye konuştu. 

HAYRETTİN ATAK 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum