1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’da bir ilk: Gazyağcı Yemek Festivali
Konya’da bir ilk: Gazyağcı Yemek Festivali

Konya’da bir ilk: Gazyağcı Yemek Festivali

Gazyağcı Furun Kebabı tarafından düzenlenen Birinci Uluslararası Gazyağcı Konya Yemek Festivali’nde, tarihte gizli kalmış Konya yemekleri tanıtıldı. Binlerce misafirin ağırlandığı festivalde, Konya ve Türkiye genelinden ünlü gurme ve şeflerde yer aldı.

A+A-

Uluslararası Konya Yemek Festivali’nde unutulmuş Konya lezzetleri gün yüzüne çıkarıldı. Festivale Konya Valisi Cüneyit Orhan Toprak, Ak Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkanı Zeki Açıköz, Konya Gastronomi ve Turizmciler Derneği (KOGAT) Başkanı Yılmaz Seçim, aşçılar, iş adamları ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konya’da böyle bir festivali ilk defa gerçekleştirmelerinden dolayı duyduğu mutluluğu dile getiren Gazyağcı Furun Kebapçısı Sahibi Hüseyin Çınalı, ”Umarım daha büyük organizasyonlara da imza atarız. Biz Gazyağcı olarak, bu organizasyonda Konya Gastronomi ve Turizmciler Derneği ile çalıştık. Türkiye Aşçılar Federasyonu ve Türkiye’nin birçok madalyalı şefleri katıldı. Bu kadar şefi buraya toplamak kolay değil ve biz bunu başardık. Konya’ya hayırlı olsun. Biz Konya markasıyız. Türkiye’nin ilk furun kebapçısıyız. Ve bu Konya mutfağını tüm Türkiye’ye ve dünyaya tanıtmak istiyoruz. Konya gastronomi merkezidir. Biz bunu her zaman söylüyoruz. Buradan katılan herkese tek tek teşekkür ediyorum” dedi.

konyada-bir-ilk-1.jpg

‘GELENEKSEL HALE GETİRMEYİ DÜŞÜNÜYORUZ’

Gazyağcı olarak yemek festivalini geleneksel hale getirmeyi düşündüklerini duyuran Çınalı, “Bugün Konya’da ilk defa bir organizasyon gerçekleşti ve bunun tamamen tüm finansmanını Gazyağcı üstlendi. Gazyağcı olarak böyle bir projeye imza atmak açıkçası bizi çok mutlu etti. Umarım buraya katılan insanlar da çok mutlu ayrılmışlardır. Beklentimizin çok üstünde bir insan sayısı katıldı. Yaklaşık 100’e yakın Konya mutfağının unutulmuş yemeklerini burada sergiledik. Tabi onun yanı sıra ustalığımız olan furun kebabı, kuzu, bamya çorbası, onların da tanıtımını yaptık. Bizim için güzel bir lansman olduğunu düşünüyorum ve Gazyağcı olarak bunu inşallah geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

konyada-bir-ilk-2.jpg

‘BUNDAN SONRAKİ ÇALIŞMALARA ZEMİN OLSUN’

Konya yemek festivalinin bundan sonraki çalışmalara zemin oluşturması açısından önemli olduğuna vurgu yapan Ak Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, “Büyük aşçılarımız dünya çapında ödül almış olan insanlar, Türk mutfağını ya da bölge mutfağını dünyaya tanıtmada çaba sarf ediyorlar. Bizim şehrimiz de Selçuklu’nun başkenti olması nedeniyle Selçuklu mutfağını bugüne taşımak durumundalar. Bu festival de bereket olsun inşallah. Bundan sonraki çalışmalara da bir zemin oluşması için bu çalışmalar bizim için önemli. Dünyanın şuanda en büyük sıkıntısı bir taraftan yiyecek bulamayan açlıktan ölen insanlar, bir tarafta da çok yemekten dolayı obezite olmuş ve bunu tedavisine dönüp ne yapacağını araştıran gelişmiş ülkeler. Geçmişteki insanlarımız da çok yermiş ama çok çalıştıkları için hiçbirisinde kilo yokmuş. Ama bugünün insanı masa başında oturuyor ona göre beslenmeleri lazım’ diye aktardı.

konyada-bir-ilk-3.jpg

‘YEMEK KÜLTÜRÜNÜN BAŞLANGICI KONYA’DIR’

Konya’nın kültür olarak en eski yerleşim yerlerinden biri olduğunu belirten Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Konya’da 10 bin 300 yıl geriye dönük  kazı çalışmaları tamamlandı. Boncuklu höyük merkezi bulundu. Tarımın Avrupa’ya buradan gittiğine dair izler var. Konya kültür olarak en eski yerleşim yerlerinden birisi. Selçuklunun başkentinde; Mevlana hazretleri, Şems hazretleri ve hemen yanımızda büyük üstadımız Ateş Baz-ı Veli var.  Dolayısıyla bu kültürle, gıdayla, yemeyle ilgili yemek kültürünün başlangıcı Konya’dır. Anadolu’nun göbeği burasıdır diyebiliriz. Bu anlamda bu festivalin burada yapılması gayet anlamlı olmuş” ifadelerine yer verdi. Festival kapsamında çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. 7’den 70’e gelen herkes hem eğlendi hem de eşsiz lezzetlerin tadına baktı.

SÜMEYRA KENESARI / YENİ HABER GAZETESİ

konyada-bir-ilk-4.jpg

konyada-bir-ilk-5haber.jpg

konyada-bir-ilk-6.jpg

konyada-bir-ilk-7.jpg

konyada-bir-ilk-8.jpg

konyada-bir-ilk.jpg

konyada-bir-ilk-9haber.jpg

konyada-bir-ilk-10.jpg

konyada-bir-ilk-11.jpg

HABERE YORUM KAT