1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya’da FETÖ/PDY soruşturmalarında ilk dava açıldı
Konya’da FETÖ/PDY soruşturmalarında ilk dava açıldı

Konya’da FETÖ/PDY soruşturmalarında ilk dava açıldı

Konya’da, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası Fetullahçı Terör Ögrütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) ile ilgili başlatılan soruşturmalar kapsamında 45 sanıklı ilk dava açıldı.

A+A-

Darbe girişiminin ardından Konya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından avukatlara yönelik başlatılan soruşturmaya ilişkin iddianame tamamlanarak, 20'si tutuklu 45 sanık hakkında, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek', 'Silahlı terör örgütü' kurmak veya yönetmek', 'Silahlı terör örgütüne üye olmak', 'ÖSYM'nin teşkilat ve görevleri hakkındaki kanuna muhalefet etmek’ suçlarından dava açıldı.

Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen davada sanıklardan bir kısmının ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, bir kısmının da 15 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi. FETÖ/PDY'nin Konya Barosu yapılanmasıyla ilgili ayrıntılara yer verilen iddianamede, bazı sanıkların "ByLock" kullandıkları, hukuk fakültesi öğrencilerine burs imkanları sağladığı, stajyer avukatların örgüt yapılanmasına dahil edilmesine yönelik faaliyetlerde bulunulduğu, kurban parası adı altında örgüte maddi destek sağlandığı, yine bir kısım sanıkların sıklıkla Pensilvanya'daki örgüt liderini ziyarete gittikleri, FETÖ'nün talimatı doğrultusunda Bank Asya'yı ayakta tutabilmek için yüklü miktarda paralar yatırdıkları, darbeye destek niteliğinde sosyal medyada paylaşımlarda bulundukları hususlarına yer verildi.

Sanıkların yargılanmasına önümüzdeki günlerde Konya 6. Ağır Ceza Mahkemesinde başlanacak.

HABERE YORUM KAT