1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konya'da Kutlu Doğum Haftası dolu dolu yaşanacak
Konya'da Kutlu Doğum Haftası dolu dolu yaşanacak

Konya'da Kutlu Doğum Haftası dolu dolu yaşanacak

Konya Müftülüğü organizasyonuyla Resmi Kurum, Kuruluş ve Sivil Toplum Örgütlerinin de katılacağı ‘Kutlu Doğum Haftası’ programları hakkında bilgi verildi.

A+A-

Konya İl Müftüsü Ahmet Poçanoğlu, Peygamberin doğumunun 1449. yıldönümü nedeniyle, 8 Kasım tarihinde icra edilecek programlar hakkında bilgi vermek amacıyla basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda hac ön kayıt ve kayıt yenileme işlemleri hakkında da açıklamalar yapıldı.

‘AİLE BAŞLANGIÇ NOKTASIDIR’

Ailenin hayatın bütün aşamalarına etki eden bir başlangıç noktası olduğunu ifade eden Poçanoğlu, “Mevlid-i Nebi Haftasında, Peygamberimizin dünyayı teşriflerini anarken, başta İslâm dünyası olmak üzere topyekûn insanlık âleminin dûçar olduğu manevî problemlerin çözüme kavuşturulması konusunda Efendimizin risaletine başvurma ve onun rehberliğine her zamankinden daha muhtacız. Yüce Rabbimizin en güzel nimetlerinden olan aile, insanoğluna huzur ve sükûnet veren, çocuklar ve temiz rızıklarla güzelleşen kutsal bir birlikteliktir. Aile, Rabbimizin yeryüzündeki ayetlerinden biri olup onun rahmeti ile sevgi, saygı, şefkat ve muhabbete erişen bir kurumdur. Bireyleri olumsuzluklara, tehlikelere karşı koruyan sağlam ve güvenli bir limandır. Aile, nikâh ve kan bağının çok ötesinde bir duygu ve fikir bağı kurmak, gönül birliği etmek ve Allah’ın hoşnutluğuna yakışır bir yaşamı paylaşmaktır. Sadece bu dünyada değil ahirette de bir arada olacağının bilinciyle hareket etmektir” dedi.

“AİLE BİR EMANETTİR”

Aile bir emanet olduğuna dikkat çeken Poçanoğlu,” Aile içinde gözlerimizi açmak da, yeni bir aile kurmak da aslında bir emanet zincirine halka olmak demektir. İnsanlar, özellikle de yakın ilişki içinde olan eşler ve çocuklar birbirlerine “mülkiyet bağı” ile değil, “emanet bilinci” ile bağlıdır. Canların yegâne sahibi olan Allah, bizi buluşturarak birbirimize emanet etmiştir. Aile bir imtihandır. Emek isteyen, sabır gerektiren, ciddi bir imtihan. Hayatta rolümüz değişebilir; bugün çocuk iken yarın anne, bugün evlat iken yarın eş oluruz. Ama ömür sürdükçe, aileye olan ihtiyacımız ve ailemizle imtihanımız da sürüp gitmektedir. Küreselleşen dünyada aileyi hedef alan ve aile içinde yaşanan sorunlar hepimizi etkilemekte, sadece bugünümüzü değil geleceğimizi de tehdit etmektedir.  Kitle iletişim araçlarının gelişimi, değer ve sınır tanımaksızın aile mahremiyetini, aile bireylerinin haklarını ve ailenin saygınlığını zedeleyebilmektedir. Sadakatsizlik, vefasızlık, tahammülsüzlük, bilinçsizlik ve şiddet gibi sebeplerle ailelerimiz ciddi anlamda zarar görmektedir. Kuşkusuz ailenin bozulması, toplumun temelinin sarsılması ve değerlerimizin kaybı demektir” şeklinde konuştu. Kutlu Doğum Haftası’nın 2019 yılı temasının “Hz. Peygamberimiz ve Aile” olarak belirlendiğini kaydeden Poçanoğlu, “ Söz konusu tema, Hz. Peygamber (s.a.s.)’in ortaya koyduğu örneklik çerçevesinde hafta boyunca gerçekleştirilecek etkinliklerde ele alınacaktır.

kutlu-dogum-haftasi-1.JPG

İLK DEFA HACCA GİDENLER DİKKAT!

Pocanoğlu, ilk defa hacca gitmek üzere kayıt yaptırmak isteyen ve daha önceki yıllarda kayıt yaptıran  vatandaşları bilgilendirmek amacıyla  şunları kaydetti: 2019 Yılı Hac Kurasına katılan ve kesin kayıt elde edemeyen hacı adaylarının kayıtları 11 Kasım 2019 Pazartesi günü Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından otomatik olarak yenilenecektir. İlk defa hacca gitmek isteyenlerin ön kayıt müracaatları ise 11 Kasım- 13 Aralık 2019 tarihleri arasında anlaşmalı bankalara online veya doğrudan (Albaraka Katılım Bankası, Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım PTT şubeleri) 25-TL ön kayıt ücretini yatırdıktan sonra, www.hac.gov.tr adresinde bulunda ön kayıt linkinden veya e-Devlet kimlik doğrulama sistemi üzerinden kendileri tarafından yapılacaktır. 2020 yılı Hac kurası 09 Ocak 2020 Perşembe günü saat 10:00 da Diyanet İşleri Başkanlığının belirleyeceği salonda çekilecektir. Kesin kayıtlar ise 13-24 Ocak 2020 tarihleri arasında İl Müftülüklerinde yapılacaktır.” Yabancı uyruklu olan vatandaşların kayıtlarının alınmayacağı uyarısında bulunan Poçanoğlu, ”Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içerisinde sisteme girilmeyen müracaatlar kabul edilmeyecektir. Hacı adayları, müracaatlarının sisteme girilip girilmediğini ve yakınlık bağlantılarının doğru bir şekilde yapılıp yapılmadığını “www.hac.gov.tr”  internet adresinden kontrol edebilecekler, kaydı girilmeyen veya kayıt bilgilerinde yanlışlık olanlar varsa bunlar, ilgili müftülüklerden bilgilerini kayıt süresi içerisinde düzelttirebileceklerdir.10-2020 yılı hac ücretleri Suudi Arabistan Riyali (SAR) olarak tahsil edilecek olup, hac ücretleri bilahare açıklanacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

•SÜMEYRA KENESARI - YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT