1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Konyalı kokoreci sevdi
Konyalı kokoreci sevdi

Konyalı kokoreci sevdi

Kokorecin orijinalini yaptıklarını vurgulayan Sabri’den Tantuni ve Kokoreç İşletme Sahibi Sabri Yatağanlı, “Konyalı orijinal kokorecin yapılışını, sunuşunu ve usulünü sevdi” dedi.

A+A-

Kokoreçte Balıkesir süt kuzusu kullandıklarını dile getiren Sabri Yatağanlı, “Kuzularımızı Konya’dan temin etmiyor, Balıkesir’den özel süt kuzusu getirtiyoruz. Kömürde pişiriyoruz. Konya’da eskiden kokoreç şöyle bilinirdi. Kıyma şeklinde doğrarlar, baharatı da yoğun şekilde eklerlerdi. Buna karşıyız. Kokorecin orijinali iri kıyım, az baharatlı olur. Bunu malına güvenen insanlar yapar. Biz malımıza güveniyoruz. Tamamen süt kuzusundan yapıyoruz. Keserken içinden süt akar. Isırırken tadı alırsın, içinize çektiğiniz zaman kokusunu hissedersin. Kokoreçte olması gereken aslında budur. Orijinal şekilde iri kıyım, az baharatla yapılır. İsteyene ince kıyım da yaparız. Elimizde olan bir şey. Ama normal kokoreç isteyenlere iri kıyım ve az baharatla yapıyoruz. Orijinal İzmir usulü yapıyoruz” diye konuştu.

konyali-kokoreci-sevdi-1.jpg

“SOSYAL MEDYAYI AKTİF KULLANIYORUZ”

Havuç dilimi baklava da her gün rekor kırdıklarını ifade eden Yatağanlı, “Gelen misafirlerimiz özellikle benim sunum yapmamı istiyor. Sosyal medya üzerinde sürekli videolarım dönmeye başladı. Video çekmek için baklava yemeye gelen misafirlerimiz var. Bu da sosyal medyanın gücüyle olan bir şey. Sosyal medyayı çok aktif kullanıyoruz. Hemen hemen günlük paylaşım yapıyoruz. Sadece Konya’dan değil şehir dışından ve yurtdışından gelen misafirlerimiz oluyor” şeklinde konuştu.

konyali-kokoreci-sevdi-3.jpg

“YURTDIŞINDAN GELEN MİSAFİRLERİMİZ OLUYOR”

Şehir dışından özel müşterilerinin geldiğini aktaran Yatağanlı, “Ankara, Adana, Mersin ve Kırşehir’den sadece yemek yemeye Konya’ya geliyorlar. Sosyal medyadaki videolarımızı görüp ve ilgisini çektiklerini belirtiyorlar. Ayrıca yurtdışından gelen misafirimiz de oldu. Geçtiğimiz günlerde Fransa’dan bir misafirimiz geldi. Normalde Kayseri’ye gidecekmiş. Sosyal medyada gördüğü için dikkatini çekmiş. Sırf görmek ve tatmak için bir günlüğüne planını değiştirip Konya’ya geldi. Burada çekim yapıp kendi hesaplarında da paylaştı” ifadelerini kullandı.

20181227_015544.jpg

“İLGİ ÇOK YOĞUN”

Gece 3’e kadar açık olduklarının altını çizen Yatağanlı, “Yoğunluk üzerine hafta sonları rezervasyonlu çalışmaya başladık. Ayrıca müşterilerimizin özel istekleri üzerine cuma günleri sucuk ekmek yapmaya başladık. Kendi doğradığım etlerden sucuk yapmaya başladık. Bizim sevmediğimiz Kara Cuma olayını Muhteşem Cuma’ya çeviriyoruz. Sadece cuma günlerine özel böyle bir çalışmamız var. Bu da kış aylarında geçerli tabi. Müşterilerimizin ve vatandaşlarımızın ilgisi çok yoğun oldu” dedi.

konyali-kokoreci-sevdi-2.jpg

“BAĞIMLISI OLACAKLAR”

Vatandaşların tantuni yemeye gittikleri yerlerde etin tadına dikkat etmeleri konusunda uyaran Yatağanlı, “Tantuni her etten yapılabilir fakat nasıl lezzetlendirileceği önemlidir. Tantuni etinin olmazsa olmazlarından bir tanesi sinirin bulunmamasıdır. Lezzet katması açısından çok ufak yağ katabilirler. Kesinlikle sinir olmamalıdır. Çünkü biz özellikle sinirsiz olduğunu belirtmek için etleri biraz büyük doğrarız. Tantuniyi lavaşta tavsiye ederim. Isırdıkları anda sinirsiz eti lokum kıvamında yemeleri lazım. O yüzden vatandaşlarımız güvenecekleri yerlerde yesinler eminim bağımlısı olacaklardır” diyerek sözlerine son verdi.

YİĞİT BERKAY ÇOPUR / YENİ HABER GAZETESİ

tantuni-001.jpg

HABERE YORUM KAT

1 Yorum