1. YAZARLAR

  2. Ahmet Atıf Doğan

  3. Konyalıların Bir Karapınar Politikası Var mı?
Ahmet Atıf Doğan

Ahmet Atıf Doğan

Analist
Yazarın Tüm Yazıları >

Konyalıların Bir Karapınar Politikası Var mı?

A+A-

Dünya’nın gözü Karapınar’da, son günlerde biraz haber takip eden herkes Karapınar’a gelenin gidenin çok fazla arttığını görebilir.

Gelip gidenler öyle sıradan firmalar da değil ha, bunu da ifade edelim. Mesela Doğuş, Limak, Zorlu gibi grupların Karapınar’la ilgilendiğini duyuyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanı ifade etti, Karapınar’daki kömür rezervi, açık eksiltme metodu ile ihale edilecek. İhaleden çıkan firma Karapınar’ın kömürlerini işletecek.

Buraya yaklaşık, 1 milyar 250 milyon dolar düzeyinde bir yatırım öngörülüyor. Bu yatırımın ise santraller işletmeye açılması ile 5 yıl gibi kısa bir sürede amorti edileceğini ve bundan sonraki süreçte ise tabiri caizse Karapınar’ın para basacağını ifade edebiliriz.

Karapınar konusunun iki ayağı var, önce konuya yabancı olanlara ifade edelim. Bunlardan bir tanesi güneş enerjisi boyutu, diğer ise kömür rezervi…

Konu dünyanın en büyük sistemlerinin yapımı ve Karapınar’ın güneş enerjisi potansiyelinin değerlendirilmesi için geçen ay şirketlerin ilgisine sunulmuştu. Karapınar’a 1 Milyar 500 Milyon Dolarlık güneş enerjisi yatırımı öngörülüyor. 

Kömür konusuna gelince; Karapınar’da, toplamda 1,8 milyar tonluk kömür rezervinin işletilmesi, bu kömürden elektrik enerjisi üretimi için hükümet düğmeye basmış durumda.

Bu kömür rezervi, 2017 sonu itibarıyla yatırımcıya açılacak.

Enerji Bakanlığı, Çayırhan B, Konya-Karapınar, Eskişehir-Alpu, Trakya Kömür Havzası ve Afyon-Dinar sahalarında bulunan 7 milyar tonluk rezervin işleneceğini ve Türkiye'de 2020'ye kadar en az 5 bin megavatlık yerli kömüre dayalı termik santral kurulacağını açıkladı.

Bu sahalar arasında 1,8 milyar ton ile en büyük rezerve sahip Konya-Karapınar sahası 2017 sonu itibarıyla yatırıma açılacak. Burada, 3 ila 4 bin megavat arasında bir kapasitede elektrik üretim santrali kurulacak.

Bu arada Konya-Karapınar Kömür Havzası'nda uluslararası standartlara uygun kaynak ve rezerv raporu hazırlanmasına yönelik rezerv geliştirme sondajlarına da başlandığını belirtelim.

Hal böyle iken, peki Konyalı ne yapıyor?

Mesela siz hiç Konya’da bir konsorsiyum kurulduğunu, ya da bu hususta bir çalışma yapıldığını duydunuz mu?

İfade ettim, yatırım çok büyük, Konya düzeyinde bu kadar büyük yatırımı kendi başına yapabilecek firma sayısı bir elin 5 parmağını geçmez.

Bunların arasında da Konya Şeker dışında hiçbirisi kendi öz kaynakları ile bu ihalenin altından, bu yatırımın altından kalkamaz.

Tabiri caizse yatırım belli, para belli, yatırım yapacak firmaların varlıkları belli.

AK Parti Karaman Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı, PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk’un konuya ilgi duyduğunu biliyoruz. Recep Konuk, 2014 yılında MÜSİAD Konya Şubesinde bir konferans vermişti. O konferansta mesela konunun ana gündem maddesini tamamen, Karapınar’da yapılacak enerji yatırımları oluşturmuştu. O gün defaten Karapınar’ın Konyalılar tarafından işletilmesi gerektiğini ifade ettiğini hatırlıyorum. Hatta Sayın Konuk o gün, farklı farklı öneriler sunmuştu, “bütün Konyalıların içinde yer alacağı bir konsorsiyum kuralım, hem küçük yatırımcı burada yer alabilsin, hem de bütün Konyalılar burada yer alabilsin, Karapınar’ı kaptırmayalım” mealinde konuştuğunu hatırlıyorum.  

Ama bu konularda bu güne kadar bir adım atılmadı.

Oysaki şu ana kadar Konya’da birçok defa Karapınar toplantısı yapılmalıydı.

Hala da yapılabilir ama acele edilmezse geç kalınacak.

Karapınar konusunda atılacak adımları, Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk organize edebilir.

Gecikmeden, Konya Ticaret Odasında bir toplantı yapılabilir. Bu toplantıya Ticaret Odası Başkanı, Sanayi Odası Başkanı, Ticaret Borsası Başkanı, PANKOBİRLİK Genel Başkanı Recep Konuk, Esnaf ve Sanatkâr Odalarından konuya ilgi duyan oda başkanları ve Konya’mızın önde gelen firmalarının yönetim kurulu başkanları davet edilebilir.

Burada bir şirket kurulması, şirketin yönetim şekli, hisse şekilleri gibi konular ayrıntılı konuşulup karara bağlanabilir.

Şirket Konyalıların olmalıdır. Şirkette yönetim sorunu olmamalıdır, hisse ağırlığı bir kurum ya da kişi yerine genel Konya olmalıdır. Hisse almak isteyen herkese hisse satılmalıdır.  

Yönetiminde yer alacak kişiler özellikle belirlenmelidir.

Burada tabi bütün ayrıntıları yazmaya gerek yok, neticede Karapınar Konyalıların olmalıdır.

Hatta bütün Konyalıların… Sıradan bir memur, öğretmen, esnaf bile bu kurulacak şirketten pay alabilmelidir.

Konya acele etmek zorunda, Konya’nın dinamikleri harekete geçmekte acele etmezse Gaznet gibi Karapınar’da gider ifade etmiş olalım.

Konyalılar kavgalar, gürültüler, iktidar mücadeleleri yaparken, bir baktık Gaznet tamamen Konyalıların elinden kaymış gitmiş.

Geçen gün birisi ifade etti, şimdi Gaznet’in değeri 3 milyar doları aşıyormuş.

Ah Konyalılar ah, sizin olabilirdi değil mi bu para?

Ne olur, bu konuyu biraz ciddiyetle ele alın ve ne olur Karapınar elinizden kayıp gitmesin.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum