1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Kör eden parazit
Kör eden parazit

Kör eden parazit

Kedilerden bulaşan Toksoplazma parazitinin gözün retinasında enfeksiyon yaptığını belirten Op. Dr. Ekrem Kadıoğlu, “Enfeksiyon gözün görme noktasını tutmuşsa hasta ani görme kayıpları yaşayabilir.

A+A-

Kedilerden bulaşan Toksoplazma parazitinin gözün retinasında enfeksiyon yaptığını belirten Op. Dr. Ekrem Kadıoğlu, “Enfeksiyon gözün görme noktasını tutmuşsa hasta ani görme kayıpları yaşayabilir. Bütün tedaviye rağmen hastadaki görme kaybı ne yazık ki çok kısıtlı olarak geriye geliyor. Hatta tamamen görme yetisi bile gidebiliyor” dedi

Kedi dışkısı ile çevreye yayılan Toksoplazma paraziti, körlük, beyin tutulumuna bağlı havale, ateş ve kusma gibi sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Kedilerden bulaşabilecek Topsoplazma hastalığının her kedide olmadığını vurgulayan Konya Göz Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Ekrem Kadıoğlu, “Topsoplazma hastalığı; enfekte olmuş kedilerin dışkısı ile temas etmiş besinlerle beslenen hayvanların etlerini yeterince pişirmeden yemek, dışkı ile temas etmiş yiyecekleri yemek, dışkı ile temas etmiş kedi kumlarının insan elinden ağız yoluyla bulaşıyor. İnsan bedeni üzerinde grip, soğuk algınlığı ve kas ağrısı gibi bir etki yapıyor. Bulaşan bu enfeksiyon kandan beyin ve göz gibi organlara odak atabiliyor. Gözün retina tabakasında enfeksiyona neden olabiliyor. Özellikle bu ciddi sıkıntı oluşturabiliyor” ifadelerini kullandı.

resim-5-005.jpg

 “HER KEDİDE HASTALIK OLMAZ”

Kedilere bulaşan Topsoplazma hastalığının, enfeksiyon barındıran yabani hayvanları veya böcekleri yemesinden bulaştığını aktaran Kadıoğlu, “Daha sonra bu enfeksiyon kediye bulaşıyor ve dışkısından dışarıya çıkıyor. Dışarıda hastalık yapması için enfeksiyon yumurtalarının dışarıda 5 gün beklemesi gerekiyor. Bu yumurtalara temas eden insan elini ağzına götürse, yumurtaların temas ettiği yeşilliği iyi yıkamadan yerse veya o yeşillikleri yemiş hayvanın etini yeterince pişirmeden yerse bu hastalık insanlara bulaşıyor. Sadece hasta olan bir kediden hastalık bulaşır. Evcil bir kedi eğer haşereleri yemiyorsa, aşısını olmuşsa ve dışarıda dolaşmıyorsa risk taşımıyor. Ancak evcil kediniz sokak kedileri ile temasa geçiyorsa, haşere yiyorsa ve aşısı yapılmamışsa hastalık bulaşabilir. Her kedide bu hastalık olmaz” şeklinde konuştu.

resim-1-026.jpg

“KALICI HASAR BIRAKIYOR”

Topsoplazma hastalığı gözün retinasında enfeksiyon yaptığına dikkat çeken Kadıoğlu, “Eğer enfeksiyon, gözün görme noktasını tutmuşsa hasta ani görme kayıplarıyla bunu anlıyor. Enfeksiyon gözün görme noktasını tutmuşsa ve görme kaybı yaşanmaya başlamışsa hasta hemen polikliniğe geliyor. Hastanın göz bebeğini genişlettiğimizde retina tabakasında yaralar görüyoruz. Bu da arka üveyt dediğimiz hastalığa neden oluyor. Bu hastalığın tedavisinde antibiyotik ve stereoit tedavileri uygulanıyor. Ancak odak, görme noktasına gelmişse bütün tedaviye rağmen hastadaki görme kaybı ne yazık ki çok kısıtlı olarak geriye geliyor. Hatta tamamen görme yetisi bile gidebiliyor.  Erken tanı ve teşhiste tedavisi var. Ancak dediğim gibi görme noktasını enfeksiyon tutmuşsa bütün tedaviye rağmen kalıcı hasar bırakıyor” dedi.  

resim-2-035.jpg

“HAMİLELİKTE BULAŞAN HASTALIK EN DRAMATİK OLANI”

En kötü tablonun ise hamile bir insana Topsoplazma bulaşması olduğuna dikkat çeken Kadıoğlu, “Hamile bir insan, özellikle hamileliğin ilk aylarında Topsoplazma enfeksiyonu geçirirse; annenin düşük yapması, iki gözde birden enfeksiyon,  çocukta zihinsel gerilik ve gözde görememe gibi ciddi hastalıklara neden oluyor. Bazı hastalarımız enfeksiyon geçirdiğini hatırlamıyor ama muayenemizde enfeksiyon geçirdiğini görüyoruz. Bu durumu da anne karnında enfeksiyon geçirdiğine yoruyoruz. Anne karnındaki enfeksiyonda en dramatik olanı” ifadelerini kullandı.  

resim-3-032.jpg

“HEPİMİZE BULAŞABİLİR”

Topsoplazma enfeksiyonun vatandaşlara bulaşmaması için önerilerde bulunan Kadıoğlu, “Vatandaşlarımız ilk önce evcil olmayan kedilerden hem kendilerini hem de evcil kedileri varsa kedilerini uzak durmalı. Kedileri dışarı çıkıyorsa, sokak kedileri ile temas ediyorsa bu risk altında. Vatandaşlarımız bunu hep bilecekler ve aşılarını yaptıracaklar. Sokak kedilerini sevdiğimizde elimizi iyi yıkamamamız, dışkısı ile bulaşmış şeylere dokunup ağzımıza götürmemiz gibi durumların hepsi bir risk faktörü. Hepimize bulaşabilir” dedi.

resim-4-014.jpg

 YİĞİT BERKAY ÇOPUR/YENİ HABER GAZETESİ

HABERE YORUM KAT