1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Koreliler, gazilere borçlarını "akupunktur" ile ödüyor
Koreliler, gazilere borçlarını "akupunktur" ile ödüyor

Koreliler, gazilere borçlarını "akupunktur" ile ödüyor

2014 yılından bu yana Kastamonu'ya gelen Güney Koreli akupunktur uzmanları, gönül borçlarını ödemek amacıyla Kore gazileri ile yakınlarına ücretsiz akupunktur yapıyor.

A+A-

Güney Koreli akupunktur uzmanları, Kastamonu'daki Kore gazilerine ücretsizakupunktur hizmeti veriyor.

Kastamonu'ya 2014'ten bu yana gelen 3'ü kadın 6 Güney Koreli akupunktur uzmanı, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şubesi aracılığıyla ulaştıkları Kore gazileri ile yakınlarına akupunktur yapıyor. Güney Koreli akupunktur uzmanları, gazilerin yanı sıra kentteki şehit ailelerine de ücretsiz tedavi hizmeti sunuyor.

Güney Koreli akupunktur uzmanı Yu Jongdae, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'ye ilk olarak 2005'te geldiklerini ve Kore gazileri ile yakınlarına hizmet verdiklerini söyledi.

Yu, 2009'a kadar her yıl geldikleri İstanbul'da Kore gazilerine akupunktur yaptıklarını belirterek daha sonra birkaç yıl Türkiye'ye gelmeye ara verdiklerini dile getirdi.

Türkiye'ye gelmeye 2014'te yeniden karar verdiklerini ve bir tanıdıklarının önerisiyle Kastamonu'daki Kore gazilerine hizmet sunmaya başladıklarını anlatan Yu, "Kore gazilerimiz 90 yaşlarına geldi. Biz hem onlara hem de ailelerine yardımcı olmak istiyoruz." dedi.

Yu, Türkiye ile Güney Kore ilişkilerinin çok iyi olduğunu vurgulayarak şöyle devam etti:

"Biz, 'kan kardeş' diyoruz. İlişkilerimizin daha güzel, daha iyi olmasını istiyoruz. Gazilere de yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Kore Savaşı'nda kendi imkanlarımızla bu durumdan kurtulma gücüne sahip olamadığımızda Türkiye bize yardım etti. Çok kötü durumdaydık. O dönemde elimizde hiçbir şey yoktu. Size nasıl teşekkür edeceğimizi bilemiyorduk, yapamıyorduk. Kore'de çok büyük savaş vardı. Bize çekinmeden yardım ettiniz, can verdiniz. Bizim için savaştınız. Bize gösterilen o sevgiyi, o borcu kapatmaya çalışıyoruz. Bir şekilde Türk halkına vefa borcumuzu ödemek için bu yolu seçtik. Gazilerimize hizmet ediyoruz."

HABERE YORUM KAT