1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Kortların 'engelli yıldızları' Tokyo'ya hazırlanıyor
Kortların 'engelli yıldızları' Tokyo'ya hazırlanıyor

Kortların 'engelli yıldızları' Tokyo'ya hazırlanıyor

Muğla'nın Bodrum ilçesinde devam eden 2017 Ortakent Yahşi Bahar Festivali'ne katılan Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takımı'nın "engelli yıldızları" göz dolduruyor.

A+A-

Muğla'nın Bodrum ilçesinde devam eden 2017 Ortakent Yahşi Bahar Festivali'ne katılan Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF) Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takımı'nın "engelli yıldızları" göz dolduruyor.

2009 yılında kurulan ve az sayıda kişiyle başlayan tekerlekli sandalye tenis takımı, şimdilerde 40 sporcuya ulaştı. Takım, şu ana kadar yurt içi ve yurt dışında düzenlenen birçok şampiyonalara katılarak, Türkiye'yi başarıyla temsil etti.

Ortakent-Yahşi Tenis Kulübünde düzenlenen TBESF Türkiye Şampiyonası'na, aralarında doğuştan ve sonradan engelli olan sporcular katılıyor. Engelli sporcular, bu tür organizasyonlarda başarılar elde ederek 2020'de Japonya'nın başkenti Tokyo'da düzenlenecek paralimpik oyunlarına katılmak istiyor.

TBESF Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takımı Başantrenörü Ayhan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, önceki yıllarda sporcu sayısı 15'i geçmezken şimdilerde 40'a ulaştığını söyledi. Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde düzenlenen turnuvalara katıldıklarını belirten Çelik, yurt dışında katıldıkları turnuvalardan da iyi dereceler almaya başladıklarını kaydetti.

Kendisinin de doğuştan engelli olduğunu ve bir kolunun olmadığını belirten Çelik, "Üniversiteyi kazanmama rağmen, kolum olmadığı için bana engel oldular. Engelli kişiden öğretmen olamayacağını söylediler. Zorluklarla karşılaştım. Üniversiteye alınmadım ama dışarıdan antrenörlük belgesi olarak antrenör oldum. Şimdi milli takımın başına geçtim." diye görüşlerini aktardı.

Çelik, artık eğitimde yapılan yeni çalışmalarla engelli bireylerin, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) kontenjanlarından yararlanabildiğine de dikkati çekti.

2020 Tokyo Paralimpik Oyunları'na katılmak için çalışmalara son sürat devam ettiklerini anlatan Çelik, "Belirlediğimiz oyuncularla bu tarihe kadar yoğunlaştırılmış bir antrenman programıyla 2020 için hazırlanıyoruz. Bunun içinde yurt içi turnuvalarımız, uluslararası turnuvalarımız olacak. Böylece çocuklarımızı ne kadar paralimpik oyunlara götürürsek bizim için o kadar iyi. Kortların engelli yıldızları, Tokyo'ya hazırlanıyor." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT