1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Korucu baba-oğul aynı bölgede şehit düştü
Korucu baba-oğul aynı bölgede şehit düştü

Korucu baba-oğul aynı bölgede şehit düştü

Tendürek Dağı'ndaki bir köyde, korucu noktalarına PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit düşen Adem Demir'in babası Mehmet Demir'in de 21 yıl önce aynı bölgede şehit olduğu ortaya çıktı.

A+A-

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesindeki Tendürek Dağı'ndaki bir köyde, korucu noktalarına PKK'lı teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan Adem Demir, 21 yıl önce aynı bölgede şehit olan babası Mehmet Demir ile aynı kaderi paylaştı.

Tendürek Dağı'nın eteğindeki Gökçebulak köyünde, terör örgütü PKK mensuplarınca 15 Eylül'de korucu noktalarına düzenlenen saldırıda şehitlik mertebesine yükselen korucu Adem Demir'in (27) evinde büyük üzüntü yaşanıyor.

Şehit Adem Demir'in amcası Ahmet Demir (46), AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1995'te Tendürek Dağı'nda, koruculuk yapan ağabeyi Mehmet Demir'in şehit düştüğünü ifade ederek, ağabeyinin oğlu Adem Demir'in de aynı bölgede şehit olduğunu anlattı.

Adem Demir'in şehit ağabeyinin 7 çocuğundan biri olduğunu belirten Ahmet Demir, "Ağabeyim şehit olduğunda 7 küçük çocuğu yetim kalmıştı. Şimdi de yeğenim Adem Demir'in 3 çocuğu aynı kaderi paylaştı. Bu acının tarifi yok. Daha önce yaşadığımız bu acıyı bir kez daha yaşadık. Terör yüzünden bu kadar çocuk perişan oluyor, yazıktır." dedi.

"Eğer PKK Kürtleri savunsaydı böyle katletmezdi"

Milletin artık terör örgütü PKK'ya karşı uyanması gerektiğini vurgulayan Ahmet Demir, "Bazı insanlar halen PKK'ya karşı uyanmamış. Onlar da uyansın artık, örgütün amacının ne olduğunu artık herkes biliyor. Eskisi gibi herkes de cahil değil. Artık herkesin bilmesi lazım. Bu kadar insan, bu kadar can gidiyor, yazıktır." diye konuştu.

"Eğer PKK, Kürtleri savunsaydı böyle katletmezdi." diyen Demir, "PKK'nın son saldırısı infazdı. Eğer bizi savunmuş olsalardı başka türlü bize ulaşırlardı. Ağabeyim ve yeğenim şehitlik mertebesine ulaştılar. Devletimiz var olsun. Gerekirse biz de şehit olmaya hazırız." ifadesini kullandı.

Şehit Adem Demir'in eşi Keriman Demir (20) de saldırı günü 3 çocuğu ile evdeyken silah seslerini duyduğunu söyledi.

Pencereden dışarı baktığında ateşi gördüğünü anlatan Keriman Demir, "Pencerede ağlıyordum. 'Allah'ım lütfen eşime bir zarar vermesinler.' diye dua ediyordum. Sonra eltime 'Ne oluyor? Allah rızası için bana söyleyin.' dedim. Eltim bana 'Eşine pusu kurmuşlar, bomba atıyorlar, öldürüyorlar.' dedi.

"Kayınpederim de orada şehit oldu"

Korucuların şehit olduğunu duyunca hastaneye gittiklerini ifade eden Keriman Demir, şöyle devam etti:

"Korucuların şehit olduğunu televizyondan duyduk ama yine de inanmadık. Doğubayazıt Devlet Hastanesine gittik. Baktık yaralı asker getiriyorlar ama eşimi getirmediler. Çünkü PKK'lılar onları orada öldürmüştü. Allah onların belasını versin. Çocuklarımızı yetim bıraktılar. Ben bu kadar yetim çocuğumla ne yapacağım. Ekmek parası için çocuklarını büyütmek için mücadele veriyordu. Daha önce kayınpederim de orada şehit oldu. Onun da 7 çocuğu yetim kaldı. Aynı eşim gibi PKK'lılar yüzünden şehit oldu. Şimdi de eşimin çocukları yetim kaldı."

"Artık bu kan, bu savaş bitsin"

Eşi Adem Demir'in genç yaşta şehitlik mertebesine yükseldiğini dile getiren Demir, "Şimdi bizim derdimizi, sıkıntımızı kim dinleyecek? Çocuklarım ne yapacak hiç bilmiyorum. Eşimin daha bir tek saç teli beyazlaşmamıştı, şehit ettiler ve 3 çocuğum yetim kaldı. Yine diğer şehitlerin çocukları da aynı şekilde yetim kaldılar ve evleri yıkıldı. Artık bu kan, bu savaş bitsin. Bu nasıl bir vicdansızlıktır, hiç mi merhamet olmaz. PKK bu kadar çocuğu perişan bırakıyor." diyerek sözlerini tamamladı.

HABERE YORUM KAT