1. HABERLER

  2. KONYA

  3. Koruyucu aile sayısında Konya ilk sırada
Koruyucu aile sayısında Konya ilk sırada

Koruyucu aile sayısında Konya ilk sırada

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verilerine göre, İstanbul, 2016 yılı içerisinde koruyucu aile başvurusunda bulunan iller arasında ilk sırada yer aldı. Koruyucu aile sayısında ise Konya ilk sırada...

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verilerine göre, İstanbul, 2016 yılı içerisinde koruyucu aile başvurusunda bulunan iller arasında ilk sırada yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde gönüllülük kavramı ve farkındalığının geliştirilmesi, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayacak gönüllü sayısının artırılması amacıyla gerçekleştirilen, "Gönül Elçileri Projesi"nin alt projesi olan "Koruyucu Aile Hizmeti" sürüyor.

Tanıtım ve yaygınlaştırma amaçlı toplantılar sonucunda Koruyucu Aile Hizmeti kapsamındaki aile ve çocuk sayısı giderek artıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının koruyucu aile istatistiklerine göre, mevcut koruyucu aile sayısı 3 bin 989'u, koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ise 4 bin 858'i buldu.

İstanbul, İzmir, Ankara, Kayseri ve Gaziantep en fazla koruyucu aile sayısına ve koruyucu aile yanındaki çocuk sayısına sahip iller olarak belirlendi.

Buna göre, İstanbul'da mevcut koruyucu aile sayısı 370'i, İzmir'de 300'ü, Ankara'da 213'ü, Kayseri'de 160'ı, Gaziantep'de de 128'i buldu.

Koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı ise İstanbul'da 402, İzmir'de 334, Ankara'da 244, Kayseri'de 174 ve Gaziantep'de 164 oldu.

Bu yıl koruyucu ailelik için 632 başvuru

2016'da koruyucu aile başvurusunda bulunan iller arasında ilk sıralarda İstanbul, Kocaeli, Bursa, Ankara ve Ordu yer aldı. Buna göre, İstanbul'da 64, Kocaeli'de 47, Bursa'da 42, Ankara'da 39 ve Ordu'da 34 koruyucu aile başvurusunda bulunuldu.

Bu yıl içinde koruyucu aile olmak için 632 başvuru olurken, Zonguldak, Siirt, Van, Adıyaman, Bartın, Bolu, Hakkari, Bayburt ve Ardahan'dan ise hiç başvuru yapılmadı.

Koruyucu aile sayısında Konya ilk sırada yer aldı. Koruyucu aile sayısı 27'ye ulaşan Konya'yı, 25 aileyle İstanbul, 20 aileyle Adana izledi. Bu yıl koruyucu aile yanındaki çocuk sayısı Konya'da 29'a ulaştı. Konya'yı 27 ile İstanbul, 24 ile Adana takip etti.

HABERE YORUM KAT